'
Читаєте зараз
«Вона верещить, їй 6 років». Вагнерівці Пригожина розповіли про злочини у Бахмуті та Соледарі

«Вона верещить, їй 6 років». Вагнерівці Пригожина розповіли про злочини у Бахмуті та Соледарі

Yevheniia Kostina
  • Правозахисний проєкт з Росії Gulagu.net випустив інтерв’ю з двома колишніми командирами підрозділів ПВК Вагнера. 
  • Азамат Улдаров і Олексій Савічєв розповіли про власні воєнні злочини та інші звірства ПВК, зокрема – вбивство дітей, підлітків і полонених.
  • Євген Пригожин особисто віддавав накази знищувати всіх мирних жителів і заохочував іншу жорстокість. 

Двох колишніх російських в’язнів рекрутували у ПВК Вагнера в серпні-вересні 2022 року в межах реалізації програми Путіна-Пригожина, відомої як «Проект “К”». Улдаров на той момент відбував покарання у виправній колонії №13 ФСВП Росії по Саратовській області, а Савічев – у виправній колонії №1 ФСВП Росії по Воронезькій області. 

Заборона розповідає подробиці розслідування.


Зачистка Соледара і Бахмута: наказ Пригожина

Правозахисники з Gulagu.net виклали в YouTube розповіді вагнерівців про злочини, які вони та інші рекрути здійснювали на території України. Протягом тижня Азамат Улдаров та Олексій Савічєв давали детальні аудіо- та відеосвідчення. Там йдеться про розстріл понад 20 українських дітей і підлітків, підрив ями з понад 60 пораненими полоненими та «500-ми» (так називають тих, хто відмовився виконувати накази про вбивство українців), зачистки житлових будинків із вбивством усіх, зокрема дітей.

Олексій Савічєв. Скріншот з відео Gulagu.net

8 (чи 9) лютого 2023 року, о 8 ранку мали обміняти 79 (чи 89) людей. Після того, як обмін завершився, в бік їхньої позиції вийшли цивільні. 

Читати більше новин в Telegram

«Був наказ… всіх, кому від 15 років і вище  – всіх одразу розстрілювати, без слів», – каже ексвагнерівець. На запитання про те, скільки мирних жителів було розстріляно у лютому 2023 року, Савічєв відповідає, що 24 або 23, серед них більш ніж 10 – підлітки. Він відмовився називати цих людей «мирними жителями», хоча підтвердив, що вони виходили без зброї. 

«Але коли вони підіймали майки, там такі наколки були, що тут уже нікуди не подінешся. Самі розумієте, у нас більше розстрілювали за наколки, ніж за те, що вони хотіли зробити», – зазначив Савічєв.

Інший вагнерівець Азамат Улдаров розповів, що їм давали команду знищити всіх.

«І ми йшли, вбивали всіх: були жінки, чоловіки, діди, пенсіонери, пенсіонерки та діти. Вона верещить, вона маленька дитина, їй 6 років, а я вистрілив, розумієш, “контрольний”», – каже Улдаров. За його словами, наказ давали безпосередні командири – «Айсман» і «Коршун» – та особисто Євген Пригожин

Азамат Улдаров. Скріншот із відео Gulagu.net

Також військовий злочинець розповів про масове вбивство полонених: в основному різали ножем, просто перерізали горло штик-ножем. На місці знімали на відео. «Коли він казав кувалдою – забивали кувалдою. Це якщо він приїде. Це його метод, нашого Пригожина. Він любитель. Це людина дуже страшна, насправді», – каже Улдаров.

Савічєв розповів про підрив ями з убитими та пораненими українцями та росіянами. Ров, що знаходився між казармою та консервним заводом у Бахмуті, сягав 120 см у ширину, 200 см в глибину та вісім метрів у довжину. Там лежало щонайменше 60 тіл. 

«Криків чи стогонів не лунало. Просто дихало… Уся ця туша дихала. Мені був наказ: прийти, підірвати та підпалити. Я ж не буду дивитись, скільки там людей дихало. Що мені було наказано, те я і зробив», – розповів Олексій Савічєв.

Щоб позбутися тіл, вбивця кинув у яму близько 30 гранат і підпалив її за допомогою бензину. Це відбулося близько 19-20 січня 2023 року.

Улдаров та Савічєв: хто вони такі

Розслідувачі також показали додаткову інформацію на злочинців-вагнерівців, які дали свідчення. Зокрема, це Довідки про звільнення, що містять деякі персональні дані (у тому числі дати народження, судимість, строк та помилування).

Улдаров Азамат Серкамович – уродженець Глухового Новокузнецького району Саратівської області. Раніше судимий чотири рази, останній термін (40 місяців) відбував за статтею стаття 162 частина 2 (розбій) за вироком суду в Саратові.

Скріншот: OSINT Бджоли

Савичєв Олексій Володимирович – уродженець Баку, Азербайджан. Раніше судимий, останній термін – вісім років, відбував за статтею 111 частина 4 (навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, що спричинило необережність смерть потерпілого) та ст. 68 ч. 2 (рецидив) за вироком Люберецького суду.

Раніше Заборона розповідала про кілька відеодоказів, які з’явилися в мережі 8 та 11 квітня 2023 року. На них видно, як росіяни страчують українських військовослужбовців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій