Таблетка від старості: вчені знайшли ліки, що омолоджують клітини
- Специфічні гени під назвою фактори Яманака здатні перетворити дорослі клітини назад у стовбурові.
- Процес можна запустити штучно, вводячи деякі хімічні сполуки у клітини.
- Метод у майбутньому зможе лікувати вікові захворювання та травми і зменшувати зовнішні ознаки старіння.
Технологія омолодження за допомогою хімічних елементів набагато простіша, ніж генні модифікації, які можна проводити лише в лабораторних умовах. Її ефективність відкриває дорогу до створення препаратів, що будуть доступними для повсякденного користування.
Заборона розповідає про відкриття, що може подарувати вічну молодість.
Фактори Яманака: як працюють гени
Група вчених з Гарвардської медичної школи створила перший хімічний підхід до омолодження клітин: раніше це було можливо лише за допомогою потужної генної терапії. З новим методом є можливість створити доступні ліки проти старіння, пише Aging.
«Експеримент базувався на відкритті специфічних генів, які називаються фактори Яманака. Вони можуть перетворювати дорослі клітини в стовбурові. Цей процес повертає годинник старіння назад, не спричиняючи того, що клітини стають занадто молодими та трансформуються на ракові. Виявилось, що запустити його здатні деякі сполуки», — пояснюють у виданні.
Спочатку виокремили молекули хімічних елементів, які у поєднанні мають здатність впливати на гени. Їх по черзі вводили в клітини факторів Яманака. В результаті було створено шість хімічних коктейлів, які менш ніж за тиждень постійного застосування спричиняють значне зменшення клітинного віку.
Читати більше новин в TelegramРізні організми мають певні внутрішні характеристики, які вказують на старіння: особливо чітко це спостерігається на клітинному рівні. Зв’язок між клітинами, їхня нестабільність та виснаження загострюються з віком. Завдяки цим змінам вдається виокремити молоді клітини від старих і старіючих: потім технологія спрямовується окремо лише на зістарені клітини.
Зупинка старіння: як подіяло на тварин
Тестування, які провели на різних тканинах тварин, показали перспективні результати. Методику застосували до зорового нерва, мозкової тканини, нирок і м’язів: всі частини тіла змогли відновитися навіть у важких випадках.
Завдяки терапії спостерігалося поліпшення зору та збільшення тривалості життя у мишей: штучно зістарені на 150% піддослідні повертали деякі ознаки молодості. Мавпи зі сліпотою, яким вводили препарат, поступово починали знову бачити.
Наразі, після успішних тестів на тваринах, триває підготовка до застосування зміни клітинного віку на людях. Нове відкриття створює шлях до регенеративної медицини та потенційного омолодження всього тіла. Технологія може розвинутися до звичайних таблеток, курс яких лікуватиме вікові захворювання та травми і позбавлятиме зовнішніх ознак старіння.
Раніше Заборона розповідала про помилки в утворенні білка в організмі людини, що можуть спричинити хвороби мозку: вчені розробили механізм їх виявлення.
Читати більше новин в Telegram