'
Читаєте зараз
Вчені винайшли препарат від Альцгеймера: в чому виявився ключ

Вчені винайшли препарат від Альцгеймера: в чому виявився ключ

Іван Скорина
  • Компанія Eli Lilly готує продукт під назвою Донанемаб. Він лікує симптоми хвороби Альцгеймера краще за попередні засоби. 
  • Раніше у США зареєстрували два інших препарати — Адухельм і Лакембі, схожі за способом дії. Протягом дослідження одного з них кілька людей померли, як і під час випробувань Донанемаба. 
  • Британські вчені розглядають інший тип лікування цього типу деменції — з використанням Віагри. 

Нові ліки від Альцгеймера можуть сповільнити зниження активності мозку та покращити когнітивні здібності пацієнтів. Втім, через летальні випадки під час випробувань вчені шукатимуть інші методи запобігання хворобі, зокрема, за допомогою плазми та стовбурових клітин. 

Заборона розповідає про офіційні та експериментальні способи боротьби з основним наслідком старіння. 


Новий препарат від Альцгеймера

Американська компанія Eli Lilly протестувала експериментальний препарат від хвороби Альцгеймера. Він більше ніж на третину сповільнив спад когнітивних можливостей хворих, але мав летальні побічні ефекти. Виробники планують подати заявку на схвалення препарату до Адміністрації з контролю за харчовими продуктами та ліками США (FDA) до кінця червня 2023 року. В січні їм не вдалося отримати ліцензію через брак доказів ефективності, пише CNN

Ліки під назвою Донанемаб нібито ефективно видаляють накопичення бляшок у мозку, відомих як амілоїд. Протягом півторарічного клінічного випробування за участі 1700 людей вчені спостерігали за двома групами, розділеними за рівнем білка мозку, який називають тау. В учасників із середнім рівнем тау сповільнення процесу зниження мозкової активності становило 35%, а коли ці результати поєднали з групою з високим рівнем білка, цифра становила 22%. Майже половина пацієнтів (47%), які приймали препарат, не показали зниження когнітивних здібностей протягом року, порівняно з 29% тих, які приймали плацебо.

Головний науковий і медичний директор Eli Lilly Даніель Сковронський вивчає хворобу Альцгеймера понад 25 років. Він зазначає, що Донанемаб видаляє амілоїд швидше та в набагато більшій кількості, ніж інші препарати. Пацієнти приймали ліки через інфузії, тобто вливання у вену. 52% із них змогли припинити лікування протягом року, а 72% — протягом півтора року. 

Читати більше новин в Telegram

Однак є побічні ефекти: смерті трьох учасників дослідження пов’язані з набряком мозку чи мікровиливами, відомими як аномалії зображення, пов’язані з амілоїдом (amyloid-related imaging abnormalities, ARIA). Вчені продовжуть спостерігати за прогресом пацієнтів.

Найпоширеніший тип деменції: лікування

Деменція є сьомою за поширеністю причиною смерті та однією з головних причин інвалідності серед літніх людей у світі. Понад 55 млн жителів планети мають цю хворобу, а щороку реєструють близько 10 млн нових випадків. Вона виникає внаслідок різноманітних захворювань, що вражають мозок, а Альцгеймер є найпоширенішою формою деменції, що охоплює 60–70% випадків. У терапії Альцгеймера використовують інгібітори холінестерази та NMDA-антагоністи, що сповільнюють активність мозку та прогресування захворювання. 

Наразі у США схвалені два лікарські засоби, схожі на Донанемаб — Адухельм (Адуканумаб) і Лекембі (Лакенемаб). Міжнародні випробування адуманукабу за участі 3000 людей були перервані на завершальній стадії, коли з’ясувалося, що він не дає позитивного результату у порівнянні з плацебо. Проте згодом стало відомо, що для бажаного ефекту препарат треба застосовувати у більших дозах. Попри відмову у реєстрації в Європі, схвалення Адухельма в США у 2021 році стало поштовхом для подальшого дослідження способів боротьби з цим типом деменції. Лакембі схвалили у січні 2023 року, після 18-місячного випробування за участі 1795 людей з ранньою стадією Альцгеймера. Так само, як і з Донанемабом, протягом дослідження зафіксували кілька смертей.

Летальні випадки при застосуванні таких ліків спонукають вчених шукати інші шляхи лікування Альцгеймера, наприклад, за допомогою віагри. Здатність її діючої речовини (силденафіла) посилювати кровообіг теоретично може полегшувати пошкодження кровоносних судин, зокрема і в мозку, припускають вчені Імперського коледжу Лондона.

Науковці з Норвезького науково-технічного університету вважають, що допомогти може метод плазмотерапії: введення плазми здорових людей 18-40 років пацієнтам із ранньою хворобою Альцгеймера віком 50–75 років. Іншим способом проти цього виду деменції є МСК-терапія чи лікування стовбуровими клітинами. При систематичному внутрішньовенному введенні у великих кількостях стовбурові клітини можуть знаходити та відновлювати запалення в організмі. Ця унікальна властивість стовбурових клітин може поліпшувати функціональну пам’ять, регенерувати нейрони та замінювати пошкоджені клітини здоровими. 

Раніше Заборона розповідала про лікування нового штаму коронавірусу типу Omicron під назвою Кракен. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій