Гольфстрім може зникнути вже у 2050 році: без нього Землю чекає кліматичний хаос

Анастасія Бодюл
  • Система водних потоків, які регулюють клімат, має назву Атлантична меридіональна океанська течія (AMOC). Основний із них — Гольфстрім.
  • Зараз AMOC має найслабшу потужність за понад 1000 років. 
  • Востаннє система течій майже повністю втрачала силу в циклі льодовикових періодів.

Глобальне потепління діє на планету як ланцюгова реакція. Через підвищення температури тануть льодовики й поступово сповільняють рух води в Атлантичному океані. Слабшання океанських течій, в тому числі Гольфстріму, призводить до потепління у холодних регіонах, від чого льодові покриви зникають ще швидше.

Заборона розповідає про вплив водної стихії на світ.


Клімат північної півкулі: як залежить від океану

Нове дослідження показує, що система Атлантичної меридіональної океанської течії (AMOC), до якої входить Гольфстрім, може почати руйнуватися вже у 2025 році. Її зупинка призведе до катастрофічних кліматичних наслідків, пише The Guardian.

«Течії рухатимуться до збою між 2025 і 2095 роками. Пік прогнозується на 2050 рік, якщо людство не зменшить викиди вуглецю. Це призведе до різкого падіння температур, руйнування океанських екосистем і поширення штормів по всьому світу», — зазначають екологи.

Побоювання, що AMOC слабшає, виникли ще у 2004 році, коли почались вимірювання її показників. Попередні оцінки передбачали, що течія перейде на повільніший режим лише у наступному столітті. Але кліматичні зміни можуть набагато швидше підштовхнути систему до критичної точки. 

Читати більше новин в Telegram

Щоб проаналізувати зміни в силі водних потоків, дослідники порівняли температури поверхні океану між 1870 і 2020 роками. Виявилось, що їхні коливання зростають з року в рік: це сигналізує про зменшення стійкості океанської течії. Зараз AMOC має найслабшу потужність за більш ніж 1000 років.

Востаннє система течій втрачала силу в циклі льодовикових періодів, що відбувалися від 115 000 до 12 000 років тому: тоді середня температура поблизу Гренландії підвищилась на 10–15℃ протягом десяти років. Зупинка AMOC у найближчому майбутньому понизить температуру в Європі та Північній Америці на 5℃ за той самий проміжок часу. Також це призведе до затоплення узбереж північної півкулі через підняття рівня морів.

AMOC: як працює система течій

Атлантична меридіональна океанська течія — це система водних потоків, яка регулює клімат, переносячи теплі тропічні води на північ і холодні на південь. Вона працює як нескінченний глобальний конвеєр, що переміщує кисень, поживні речовини, вуглець і тепло по всій земній кулі. 

Теплі південні води, які є солонішими та щільнішими, течуть на північ: охолоджуючись на вищих широтах, вони виділяють тепло в атмосферу. Потім, коли вода змішується до однакової температури з навколишньою, вона знову повільно дрейфує на південь, там нагрівається і цикл повторюється. Але зміна клімату сповільнює цей потік: танення крижаних покривів опріснює воду і робить її менш щільною та солоною.

Як пересуваються водні потоки течії AMOC. Ілюстрація: NASA 

Фактично AMOC за всю історію Землі ніколи не зникала повністю, адже система течій може існувати у двох станах. Зараз вона знаходиться в сильнішому та швидшому режимі: він є одним із критеріїв стабільного клімату, до якого звикли люди. Інший набагато повільніший та слабший — він не допомагає у правильній терморегуляції планети.

Раніше Заборона розповідала про перехід Європи у нову кліматичну зону, який може відбутися до 2100 року: більша частина території стане надзвичайно посушливою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій