'
Читаєте зараз
Європа перейде у нову кліматичну зону: це станеться у найближчі десятиліття

Європа перейде у нову кліматичну зону: це станеться у найближчі десятиліття

Ilona Kivva
Автор:
  • Є кілька класифікацій клімату Землі. Одна з найпоширеніших — система Кеппена-Гейгера, за якою планету ділять на п’ять зон.
  • Науковці творили з її допомогою комп’ютерну модель, яка показує, як і наскільки швидко зміниться погода у різних частинах світу.  
  • Результати свідчать, що близько 50% суші на Землі може опинитися в незнайомій кліматичній зоні.

У Європі та Північній Америці клімат повністю зміниться до 2100 року. Більша частина планети стане посушливою, а в Африці спостерігатиметься ще сильніша спека й глобальні катаклізми. Все це суттєво вплине на харчову промисловість, а також спричинить поширення хвороб.

Заборона розповідає про прогноз щодо кліматичних змін від американських вчених. 


Зміна клімату у світі: прогноз до 2100 року

Підвищення температури та зміна кількості опадів у різних частинах світу почали впливати на розподіл кліматичних зон. Різні дослідження доводять, що мають відбутися ще більш значні зміни. Кліматологи з Університету Вірджинії провели власний аналіз, аби зрозуміти, наскільки швидко це відбудеться, пише Science Alert.

Щоб визначити зміни, науковці використали карти Кеппена-Гейгера. Це одна з найпоширеніших систем класифікації типів клімату. Вона поділяє світ на п’ять зон на основі температури, опадів і пір року: 

  • волога тропічна (зона A);
  • суха (зона B);
  • помірна (зона С);
  • континентальна (зона D);
  • арктична (зона E).

На основі цих карт, а також більш сучасних систем науковці створили комп’ютерну модель. Вона показує, що близько 50% суші на Землі може опинитися в незнайомій кліматичній зоні вже до 2100 року.

Читати більше новин в Telegram

Найглобальніші зміни:

  • тропічний клімат пошириться на 25% суші (зараз 23%);
  • більша частина земної поверхні стане посушливою, приблизно до 34% (нині 31%);
  • до 89% Європи та близько 66% Північної Америки можуть перейти в інший кліматичний пояс — з континентального у помірний;
  • найменш глобальні зміни будуть в Африці, Океанії та Південній Америці — там відбуватиметься ще більше потепління, а також спостерігатимуться екстремальні погодні явища, але у межах поточного кліматичного поясу.
Кліматичні класифікаційні карти Кеппена-Гейгера, засновані на (а) поточних (1990–2019) спостереженнях, (б) різниця між майбутнім (2071–2100), (c) різниця між майбутнім проєктом і поточними спостереженнями, (d) різниця між двома майбутніми варіантами. Інфографіка: AGU

«З початку 20 століття Земля вже зазнала зміни клімату на 14.77% суші. Найбільші спостерігалися в Північній Америці, Європі та Океанії. Однак якщо ми найближчим часом не вживемо заходів для скорочення викидів, темпи глобального потепління продовжуватимуть прискорюватися. Це свідчить про те, що у вразливих видів і сільськогосподарських методів може бути менше часу для адаптації до змін клімату, ніж прогнозувалося раніше. Водночас хвороби, які переносять комахи, можуть охопити більше територій», — каже провідний автор дослідження Пол Дірмейєр.

Раніше Заборона розповідала про дослідження в університеті Лідса, яке допомогло виявити неочевидний наслідок вирубки лісів. Зокрема, є прямий зв’язок між знищенням насаджень і зменшенням кількості опадів у зоні на сотні та навіть тисячі кілометрів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій