Країни Балтії одночасно відключаться від енергосистеми РФ: як це вплине на агресора
- Литва, Латвія та Естонія разом Білоруссю входять у загальну електромережу BRELL, якою керує Росія. Про вихід три країни домовилися ще у 2018 році.
- Перепідключення на іншу систему (ENTSO-E) відбудеться у лютому 2025 року.
- ENTSO-E — найбільша у світі енергомережа, але вона також частково залежна від РФ, а точніше від її газу.
Відокремлення країн балтійського регіону передбачає повний перехід на європейську мережу. Це призведе до повної ізоляції ексклава країни-агресорки — Калінінградської області. Її доведеться повністю перевести на регіональні ресурси, але є ризик, що система не зможе працювати збалансовано без підтримки BRELL.
Заборона розповідає про рішення дружніх Україні країн.
Вихід Литви, Латвії і Естонії з BRELL: який план
Країни Балтії разом із Росією та Білоруссю входять у загальну електромережу BRELL, якою керує Москва. Ще у 2018 році лідери Литви, Латвії та Естонії за підтримки Польщі та Єврокомісії домовилися від’єднатися від неї й перейти у систему континентальної Європи. Розпочалася підготовка, однак точні терміни не були встановлені (орієнтовно говорили про 2024-2025 роки), як і порядок переходу: всі разом чи окремо кожна країна, пише Euractiv.
Суттєве зрушення відбулося у 2022 році. Після повномасштабного вторгнення держави-агресорки в Україну країни балтійського припинили імпорт електроенергії. Однак збалансовано працювати без Росії їхні електроенергетичні системи не можуть, тому вони досі залежать від Москви.
Зі строками остаточно визначилися 2 серпня 2023 року. Оператори систем Elering, AST і Litgrid підписали угоду про синхронізацію. Згідно з документом, перепід’єднання до мережі Європи відбудеться одночасно в лютому 2025 року. Вихід з BRELL буде за пів року до цього — влітку 2024 року, повідомило Міністерство енергетики Литви.
Читати більше новин в TelegramРішення ще мають схвалити прем’єр-міністри трьох країн. Оператори проводили комплексні дослідження щодо доцільності строків і реальних можливостей переходу, тож погодження, найімовірніше, суто формальне.
Вихід Литви, Латвії та Естонії з BRELL, як вважають експерти Bloomberg, ізолює Калінінградську область (її відділяє Латвія та Литва або Литва). Тобто регіону доведеться перейти на забезпечення суто власними потужностями.
Російська енергетична компанія Inter Rao давно почала підготовку і провела кілька перевірок, найбільша з яких тривала 72 години. Остання відбулася у квітні-2023: після того, як компанія розширила потужності на території ексклава. Випробування нібито пройшли успішно, але чи зможе система працювати автономно на постійній основі, досі незрозуміло. Вона може стикнутися з тією ж проблемою, яка заважає від’єднатися балтійським країнам — баланс мережі.
ENTSO-E: які країни входять
Система континентальної Європи (UCTE) з 2009 року є частиною European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E). Це найбільша у світі електрична мережа, яка забезпечує енергією більшість країн європейської часини континенту.
Вона об’єднує 39 операторів, що представляють 35 країн, тобто не всі вони є членами ЄС:
- Австрія — Austrian Power Grid AG і Vorarlberger Übertragungsnetz GmbH;
- Албанія — OST;
- Боснія і Герцеговина — Незалежний оператор системи в Боснії і Герцегові;
- Бельгія — Elia System Operator SA;
- Болгарія — Electroenergien Sistemen Operator EAD;
- Швейцарія — Swissgrid ag;
- Кіпр — Cyprus Transmission System Operator;
- Чехія — ČEPS a.s.;
- Німеччина — TransnetBW GmbH, TenneT TSO GmbH, Amprion GmbH, 50Hertz Transmission GmbH;
- Данія — Energinet;
- Естонія — Elering AS;
- Іспанія — Red Eléctrica de España S.A;
- Фінляндія — Fingrid Oyj;
- Франція — Réseau de Transport d’Electricité;
- Греція — Independent Power Transmission Operator S.A.;
- Хорватія — HOPS d.d.;
- Угорщина — MAVIR;
- Ірландія — EirGrid plc;
- Ісландія — Landsnet hf;
- Італія — Terna – Rete Elettrica Nazionale SpA;
- Литва — Litgrid AB;
- Люксембург — Creos Luxembourg SA;
- Латвія — AS Augstsprieguma tīkls;
- Чорногорія — Crnogorski elektroprenosni sistem AD;
- Північна Ірландія — System Operator for Northern Ireland Ltd;
- Нідерланди — TenneT TSO B.V.;
- Норвегія — Statnett SF;
- Північна Македонія — Transmission System Operator of the Republic of North Macedonia;
- Польща — Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA;
- Португалія — Rede Eléctrica Nacional, SA;
- Румунія — C.N. Transelectrica S.A.;
- Сербія — Akcionarsko društvo Elektromreža Srbije;
- Швеція — Svenska Kraftnät;
- Словенія — ELES;
- Словаччина — Slovenská elektrizačná prenosová sústava.
Ще дві держави входять у ENTSO-E як спостерігачі — це Україна (з 16 березня 2022 року) та Туреччина.
Викопне паливо з РФ: як впливає на ENTSO-E
Більшість операторів європейської континентальної системи належать країнам-членкиням Європейського Союзу, тож на блок припадає найбільша частка виробництва електрики. Загалом у 2022 році ЄС виробив 2 641 ТВт-год енергії:
- близько 40% — отримано з відновлюваних джерел;
- 38.6% — викопне паливо;
- понад 20% — атомна електроенергія.
При цьому найбільш залежними від викопних ресурсів є Мальта, Кіпр, Польща (яка має спільний кордон з Литвою), Італія та Ірландія.
Основним видом палива, що використовувався для виробництва електроенергії, був газ — 19.6%, а потім вугілля (15.8%). Після вторгнення РФ в України ЄС наклав санкції й заборонив або принаймні обмежив імпорт більшість енергоресурсів з країни-агресорки:
- вугілля та інше тверде викопне паливо вперше було заборонено 8 квітня 2022 року;
- заборона на сиру нафту та нафтопродукти була введена у червні-2022 і посилена у червні-2023 (11 пакет санкцій).
Однак щодо російського газу дієвих санкцій досі не застосовано. Так, за прогнозами Bruegel, у 2023 році ЄС заплатить Росії за газ близько €21 мільярда. Це вполовину менше, ніж у попередні роки, однак такі цифри свідчать про досі сильну залежність енергосистеми, включно з ринком електроенергії. Отже, можна говорити і про суттєву залежність ENTSO-E.
Раніше Заборона розповідала про ізоляцію РФ через світову фінансову систему FATF. Кожен платіж (компанією чи фізособою) зі сторони резидентів РФ вважатиметься ризикованим і може бути замороженим.
Читати більше новин в Telegram