Читаєте зараз
Росія вивезла танки з найбільших баз: які можуть бути плани

Росія вивезла танки з найбільших баз: які можуть бути плани

Ilona Kivva
Автор:
  • З бази зберігання в Бурятії з 2022 по 2023 рік було вивезено понад 40% броньовиків. Приблизно таку ж кількість зняли з бази у Примор’ї.
  • На локаціях стояли старі радянські танки Т-62, Т-55 та Т-54. Вони мають подібні характеристики і зовнішній вигляд.
  • Аналітики називають дві основні причини .

Використати танки, ймовірно, планують для прямого підсилення армії РФ або ж як запчастини для броньовиків. На розбір взяти можна буде, ймовірно, тільки ходові, адже башти та гармати у багатьох вже зняті.

Заборона розповідає про можливі плани держави-терористки.


Броньовики з «Вагжаново»: розслідування The Moscow Times

«Вагжаново» — найбільша відома база законсервованої військової техніки РФ. Вона розташована неподалік Улан-Уде в Бурятії і займає площу близько 11 кв. кілометрів. Це значно більше площ двох десятків інших відомих баз зберігання країни-агресорки, пише The Moscow Times

За п’ять місяців до повномасштабного вторгнення в Україну там тримали близько 3 840 одиниць бронетехніки, серед якої велика кількість радянських танків Т-62. Вже у листопаді 2022 року залишилося близько 2 600. До травня 2023 року їх кількість знову зменшилася — до 2 270. Про це свідчать дані з супутникових знімків Google Earth. 

Тобто за цей час з бази було вивезено 1 570 броньовиків — це 40.8% від загальної кількості.

Читати більше новин в Telegram
База зберігання Вагжанова у травні 2023 року. Скріншот: Google Earth
База зберігання Вагжанова у червні 2022 року. Скріншот: Google Earth

1295 база у Примор’ї: що роблять з технікою

Подібна ситуація на 1295 Центральній базі зберігання бронетехніки у Примор’ї. Супутникові знімки показують, що у порівнянні з червнем-2022 станом на червень-2023 там зникли майже усі броньовики, що стояли поруч із боксами, пише Defense Express.

1295 Центральна база зберігання бронетехніки армії РФ у червні 2022 року. Скріншот: Google Earth

1295 Центральна база зберігання бронетехніки армії РФ у червні 2023 року. Скріншот: Google Earth

«Обидві ці бази об’єднує те, що танки, які збереглись на них, — це Т-62, Т-55 та Т-54. Для відновлення вони були направлені на бронетанковий завод, який займається їх відновленням. А це 103-ій бронетанковий ремонтний завод під Читою у Атамановці», — кажуть експерти з озброєння.

Те, що розконсервовану техніку відправляють для ремонту і модернізації — стандартна практика, однак є різні типи зберігання. Згідно з  інструкціями Міноборони РФ, в країні є чотири види консервації:

  • у спеціальних вентильованих та опалювальних приміщеннях — найцінніша техніка;
  • у ангарах, що не опалюються, — також важливу, але з меншою пріоритетністю;
  • зберігання під тентами — менш потрібну;
  • просто неба — ту, яку мають списати.

І в «Вагжаново» і на 1295 базі техніка стояла ненакритою (у Примор’ї біля контейнерів, тож вона могла зберегтися краще). При цьому у Бурятії танки були переважно без веж або мали інші видимі сліди пошкоджень. 

На супутникових знімках вже з заводу видно, що броньовики також тримають на вулиці, частину навіть розбирають не в ангарах. Це свідчить про їх вкрай поганий стан.

Залишки корпусів, які з’явились на території заводу під Читою у Атамановці до червня-2023. Скріншот: Google Earth

Таким чином, використати танки для прямого підсилення армії РФ неможливо. Хоч, ймовірно, саме це і задумувалося — 32% були зняті зі зберігання після оголошення мобілізації в РФ наприкінці 2022 року.  

Ще одна ймовірна причина такого масового вилучення — паліативна заміна артилерії. З танків із запасу можна знімати стволи та трансмісії для капітального ремонту техніки, тобто їх можуть використовувати як запчастини.

«[На бронетанковому заводі] проводиться оцінка, знімаються вузли та агрегати у найкращому стані та з декількох чи навіть більшої кількості машин збирається одна. В результаті майданчик заводу заповнюється новими й вже остаточним металобрухтом, який не підлягає відновленню. Саме тому зменшення навіть на половину запасів техніки на базах зберігання не означає те, що вся вона одразу посилила російські збройні сили», — кажуть у Defense Express.

Т-62, Т-55 та Т-54: коротко про техніку

Перші модифікації Т-54 були прийняті на озброєння радянською армією в другій половині 1940-х років, а Т-55 — у 1958 році, однак розроблялися вони практично одночасно. Вони входять до однієї лінійки бойових машин і постійно модернізовувались (є близько 20 версій) та мали зміни у дизайні, але концептуально залишалися одним танком.

«Ключові недоліки Т-54 та Т-55 — це критично низький рівень захисту, відсутність далекомірів і балістичних обчислювачів, примітивні приціли та неповноцінна система стабілізації гармати», — пояснили експерти з озброєння.

Танк Т-55. Фото: Military Today

Деякі елементи підлягають швидкому осучасненню. Наприклад, старий нічний приціл ТПН-1-22 танку без особливих втручань може бути замінений на стандартний російський тепловізійний приціл із вбудованим лазерним далекоміром 1ПН-96МТ-02. Такі масово використовують на відновлених Т-62, а також на Т-72 і Т-80, що задіяні у боях в Україні. Всього Т-55 перевозить 43 снаряди, а Т-54 — 34. 

З позитивного: випробування показали, що понад 90% танків Т-55 згорали вщент після пробиття. Максимальна швидкість теж доволі низька — 25 км/год. по пересіченій місцевості.

Т-62 має подібні характеристики. Головні зовнішні відмінності — прогалина між передніми першим та другим опорним катком, дульний компенсатор на кінці ствола гармати Д-10Т та специфічний випуклий ковпак радіатора на даху башти у п’ятдесяток. 

Російський танк Т-62. Фото: Military Today

Також Т-62 має покращену вогневу міць і захист. Рівень його захисту еквівалентний 200 мм катаної однорідної броні. Але вона вразлива для більшості сучасних протитанкових засобів.

На озброєнні стоїть повністю стабілізована напівавтоматична 115-мм гладкоствольна гармата. На той час це був перший танк у світі з гладкоствольною гарматою. Максимальна дальність вогню до 4 км, скорострільність — чотири постріли/хвилину.  Також є 7.62-мм спарений кулемет і 12.7-мм кулемет на даху.

Таким чином, можна сказати, що всі три зразки є застарілою і доволі невдалою зброєю для сучасних бойових. Однак це все одно небезпечна зброя, особливо Т-62, який можна доволі вдало підсилити сучасною електронікою.

Раніше Заборона розповідала про нарощення Росією, Китаєм та США військових потужностей у Тихоокеанському регіоні. Є три головні фактори, які пояснюють такі кроки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій