США заборонили інвестувати в китайські технології: як це вплине на ринок
- Обмеження стосуються трьох галузей: напівпровідники та мікроелектроніка, квантові інформаційні технології і системи штучного інтелекту.
- За 2023 рік напруженість між країнами спричинила зменшення інвестицій приблизно на 80%. Після заборони вони скорочуватимуться ще активніше.
- Економіка Китаю слабшає: у липні 2023 року вона зазнала дефляції 0.3%.
Крок націлений на захист національної безпеки США: швидкий розвиток китайських технологій розглядається як загроза. У адміністрації Байдена запевняють, що не збираються повністю обривати економічні зв’язки з Китаєм, проте американські інвестори вже з осторогою ставляться до китайського ринку.
Заборона розповідає про рішення Білого дому.
Указ Джо Байдена: чому обмежили підтримку стартапів Китаю
Президент США підписав указ, який встановлює обмеження на американські інвестиції в китайські технологічні компанії. Рішення стосується трьох галузей: напівпровідники та мікроелектроніка, квантові інформаційні технології та системи штучного інтелекту, пише Reuters.
«Наказ спрямований на те, щоб перешкодити американському капіталу та досвіду допомогти Китаю розробити небезпечні технології. Їхній розвиток може підтримати військову модернізацію країни та підірвати національну безпеку США. Підтримку скоротять не для всіх підприємств, а лише для тих, які несуть потенційну загрозу», — пояснили в адміністрації Байдена.
Міністр фінансів разом з міністром торгівлі визначатимуть перелік товарів, які потрапляють під дію обмежень. Туди насамперед внесуть технологічні компанії, що мають вирішальне значення для збройних сил та розвідки. Сфера дії положень дійсно велика:
Читати більше новин в Telegram- прямий капітал;
- венчурний капітал;
- спільні підприємства;
- інвестиції з нуля.
Всі ці заборони стосуватимуться лише майбутніх інвестицій, а не існуючих, але від інвесторів можуть вимагати розкриття попередніх транзакцій. Документ набере чинності у 2024 році з можливими корективами.
Американські інвестиції: як впливають на китайську економіку
Китай заявив, що серйозно стурбований цим наказом: вони вважають це штучним перешкоджанням економічному співробітництву. Уряд Гонконгу заявив, що обмеження США є нерозумними і значно погіршать інвестиційну та торгову діяльність у світі.
Аналітики PitchBook нагадують, що напруженість між країнами вже давно спричинила тиск на інвестиції США в Китай. За 2023 рік показники зменшились приблизно на 80% і продовжують падати. Угоди за участю американського венчурного інвестора склали близько $200 млн порівняно з $2.4 млрд у 2022 році. Нове рішення ще більше скоротить ці вкладення.
Економіка Китаю у липні 2023 року сповільнилася і рівень цін знизився на 0.3%. Дефляцію вважають гіршою за інфляцію, хоч фактично національна валюта підвищує купівельну спроможність. Наслідками дефляції може бути скорочення виробництва та зростання безробіття. Причина проста — зі зниженням цін зменшується і грошовий потік в країні.
Це все викликає занепокоєння у компаній ЄС та економік, для яких Китай є ключовим торговим партнером. Доведеться шукати нових партнерів, які захочуть вкладати кошти в технологічний бізнес. При негативній динаміці економічного розвитку зробити це буде значно складніше: інвестори не вкладатимуть гроші в проєкти з високим ризиком провалу.
Раніше Заборона розповідала про рішення Білого дому передати більше військової допомоги Тайваню: підтримку України через це не зменшать.
Читати більше новин в Telegram