'
Читаєте зараз
США зріжуть допомогу Україні на користь Тайваню: чому насправді все навпаки

США зріжуть допомогу Україні на користь Тайваню: чому насправді все навпаки

Ilona Kivva
Автор:
  • Білий дім 28 червня оголосив, що передасть Тайбею зброю на $345 мільйонів. На розгляд Конгресу подадуть ще один пакет військової допомоги.
  • Існує побоювання, що бюджет на підтримку ЗСУ уріжуть, аби одночасно допомагати ще й Тайваню.
  • Гроші виділяють за двома програмами: PDA і FMF. За ними озброєння надають і Україні.

Військова допомога Тайбею від США не передбачає зменшення обсягів поставок озброєння для українських Збройних сил, навіть навпаки. Для Тайваню задіють такі ж механізми, але бюджети для країн будуть різними.

Заборона розповідає про рішення адміністрації Байдена, а також про кілька поїнтів, які спричинили плутанину.


Байден попросить Конгрес профінансувати зброю для Тайбею — FT

Прохання виділити гроші на озброєння для Тайваню (інша назва — Китайська Республіка) буде зроблено у межах додаткового бюджетного запиту для України. Це має допомогти прискорити поставки на тлі військової активності Китаю, пише Financial Times.

Якщо федеральний законодавчий орган ухвалить відповідне рішення, то Тайбей вперше отримає зброю через систему, що фінансується платниками податків США — іноземне військове фінансування (FMF). Раніше країна закуповувала техніку і боєприпаси власним коштом.

Напередодні Білий дім заявив, що вперше передасть острівній державі зброю на $345 млн зі своїх запасів у межах системи, відомої як президентські повноваження (PDA). Вона активно використовується для швидкої передачі техніки і боєприпасів Україні, адже передбачає не виробництво, а вилучення із власних запасів Штатів.

Читати більше новин в Telegram

Цікаво! Тайвань також має отримати від країни-союзниці зброю на $23 мільярди. По деяких поставках термін очікування складає 5 років. 

Про урізання військової допомоги ЗСУ взагалі не йдеться. Гроші та зброю для України проводять за трьома програмами:

  • PDA — президентські повноваження (вилучення з власних запасів США);
  • USAI — ініціатива допомоги Україні, яка виділяється Пентагоном (замовляють зброю у виробника);
  • FMF — фінансування іноземних армій, виділяється Конгресом.

Фактично Байден запропонує додати до статті FMF пряму військову допомогу Тайваню. Довгий час за програмою виділяли гроші для ЗСУ, тому його і називають бюджетним запитом для України.

Ба більше, у FT вважають, що це не тільки не зменшить допомогу Україні, а й навпаки — може сприяти її збільшенню. Водночас група крайніх правих республіканців прагне обмежити підтримку України з боку США — для цього просувають поправки у законопроєкти. При цьому виділення грошей для Тайбея має двопартійну підтримку в Конгресі.

«Додавання додаткового фінансування для Тайваню поставить деяких республіканців Палати представників у складне становище. Зараз багато тих, хто виступає проти фінансування України, залишаються за підтримку КР», — пояснив експерт із безпеки в Азії в American Enterprise Institute Зак Купер.

Тайвань та Китай: суть конфлікту

Китайська Республіка вперше потрапила під повний контроль Китаю в XVII столітті. Вже у 1895 році, після поразки Пекіна в першій китайсько-японській війні, острів віддали під контроль Токіо.

Вдруге він перейшов під владу Пекіну у 1945 році — після поразки Японії у Другій світовій війні. Однак на материковому Китаї тривала громадянська війна між націоналістичними урядовими силами та Комуністичною партією Мао Цзедуна. Комуністи перемогли в 1949 році, а більшість опонентів втекли на Тайвань.

«КНР вказує на цю історію, щоб стверджувати, що Тайвань — це її провінція, а не окрема держава. Інша сторона каже, що це навпаки — слугує підтвердженням, що вони ніколи не були частиною сучасної китайської держави», — пояснили у BBC.

Впродовж десятиліть Пекін всіляко намагається ізолювати Тайбей на міжнародній арені. Зокрема, влада КНР дипломатичними шляхами тисне на інші держави, аби ті не визнавали незалежності Тайваню. Станом на серпень-2023 лише 13 країн (плюс Ватикан) визнають Китайську Республіку суверенною державою. України серед них немає.

Військові потужності Китаю та Тайваню станом на 2023 рік на основі даних The Military Balance. Інфографіка BBC

Однак справа тут не тільки у задоволенні територіальних претензій, а й у кількох стратегічних особливостях острова, якими хоче заволодіти Пекін:

  • є фактичним центром напівпровідникової промисловості — виробляють близько 66% мікросхем у світі. Об’єднання острівних підприємств з компаніями, що розвиваються на материковій частині, дозволить Пекіну стати лідером на ринку електроніки, високих технологій та військово-космічної промисловості;
  • Тайванська протока — найкоротший шлях для кораблів, що прямують з Південної Кореї та Японії до Індії, країн Близького Сходу та інших частин світу. Захоплення острова дозволить КНР одноосібно контролювати фактично усі морські комунікації на Південному Сході (близько третина світових);
  • як військова база острівна держава дасть Пекіну можливість встановити повний контроль у басейні Південнокитайського моря і забезпечить безперешкодний вихід до Тихого океану. Так КНР може ще ефективніше поширювати свій вплив на інші країни Азії та диктувати правила таким економічним гігантам, як Південна Корея та Японія;
  • це завдасть непоправної шкоди престижу США, які позиціюють себе як гарант миру та стабільності, а також фактор стримування для встановлення гегемонії КНР у регіоні.

Раніше Заборона розповідала про посилення Америкою протиповітряної оборони Ізраїлю. Такий крок створює тиск на Іран та Росію, які активізувалися у Сирії і, ймовірно, домовилися витіснити Штати звідти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій