Читаєте зараз
Підприємства України, де працюють люди з інвалідністю, можуть отримати нові виплати

Підприємства України, де працюють люди з інвалідністю, можуть отримати нові виплати

Анастасія Бодюл
  • З серпня 2023 року уряд видаватиме гроші на створення комфортних робочих умов.
  • Максимальний розмір допомоги — 100 500 гривень.
  • Парламент планує відкрити окремий фонд на працевлаштування людей з особливими потребами. Туди платитимуть внески роботодавці, які не мають працівників із вразливих груп населення.

Компенсації мають заохотити підприємства брати на роботу більше працівників з інвалідністю. Виплати є частиною масштабної кампанії із забезпечення роботою таких людей. Станом на 2023 рік в Україні працевлаштовані лише близько 20% людей з інвалідністю. Натомість у країнах ЄС цей показник перевищує 55%. 

Заборона розповідає про грошову допомогу для роботодавців.


Робочі місця для людей з інвалідністю: компенсація від держави

З серпня 2023 року Кабінет міністрів покриватиме витрати на облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. Підприємства, де є такі працівники зможуть отримати до 100 500 гривень, повідомляє Міністерство економіки.

«Через війну в нашій країні зростає кількість людей з інвалідністю. Більшість з них працездатного віку і мають можливість та бажання продовжувати працювати. Ми готові фінансово підтримувати роботодавців, які облаштують для таких людей робочі місця, щоб вони могли працювати в комфортних умовах. За нашими прогнозами, вже до кінця року їх можна створити щонайменше 1500», — зазначила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Фінансування цієї програми у 2023 році здійснюватиметься за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Розмір грошової допомоги варіюватиметься залежно від потреб, але максимально пропонують такий:

Читати більше новин в Telegram
  • для I групи — до 100 500 грн (15 мінімальних зарплат);
  • для II групи — до 67 000 грн (10 мінімальних зарплат).
Компенсація за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю. Інфографіка: Соціалка UA

Кошти виділятимуть на купівлю таких речей:

  • меблів (крісел з регульованими або фіксованими сидіннями, поручнів та брусів, розсувних дверей, засобів для їхнього відчинення/зачинення, протиковзних та тактильних матеріалів для підлог і сходів);
  • транспортерів з електроприводом для піднімання сходами;
  • допоміжних засобів для позиціювання курсора та тактильних комп’ютерних дисплеїв;
  • клавіатур зі шрифтом Брайля;
  • підйомних платформ для робочих місць;
  • допоміжних засобів для відтворення звуку та забезпечення здатності чути й бачити.

Щоб отримати компенсацію, роботодавцю необхідно подати до регіонального центру зайнятості:

  • заяву щодо надання виплати;
  • копії документів, які підтверджують працевлаштування людини з інвалідністю та придбання товарів для її робочого місця. 

Важливо! Заяву та документи приймають як в паперовому, так і в електронному вигляді.

Працевлаштування вразливих груп населення: законопроєкт 5344-д

30 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт закону, який має стимулювати роботодавців покращити умови працевлаштування людей з інвалідністю. Його зареєстрували ще у листопаді 2022 року. 

Ціль проєкту — змінити неефективну систему покарань для підприємств. За чинним законодавством, якщо роботодавець не виконає норму з працевлаштування людей з інвалідністю, на нього накладається штраф. Автори документа пропонують створити окремий фонд держбюджету на працевлаштування таких людей: туди роботодавці зможуть платити внески, якщо не мають найнятих працівників із вразливих груп населення.

Серед інших основних новацій законопроєкту можна виділити:

  • обов’язкове надання людям з інвалідністю соціальних послуг (таких як супровід на робочому місці, персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо);
  • заохочення приватних агенцій до працевлаштування людей із порушеннями;
  • однакове зобов’язання щодо прийняття на роботу таких людей для публічного та приватного сектору; 
  • розширення категорії підприємств, які можуть отримати фінансову допомогу на впровадження трудової інтеграції та захищеного працевлаштування таких людей.

Раніше Заборона розповідала про допомогу для людей, що постраждали на роботі. Якщо за потерпілим доглядає хтось із рідних, надається не тільки обов’язкова компенсація за догляд, а й додаткові виплати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій