'
Читаєте зараз
Для постраждалих на роботі призначили додаткові виплати: як отримати

Для постраждалих на роботі призначили додаткові виплати: як отримати

Ilona Kivva
Автор:
  • Усі працівники в Україні підлягають загальнообов’язковому державному страхуванню. Це гарантує допомогу у випадку отримання робочої травми чи хвороби.
  • Можна розраховувати на найняття медсестри-доглядальниці, безплатне обслуговування у медзакладах, допомогу з речами найпершої потреби.
  • З січня-2023 постраждалі можуть самостійно обирати: отримувати послугу чи грошову компенсацію за неї. 

Якщо за людиною доглядає хтось із рідних, може надаватися три види компенсації. Суми за кожну послугу різні: від 1675 до майже 7 000 гривень. Також гроші щомісяця дають на санітарно-гігієнічні засоби, харчові продукти, одяг та інші предмети першої необхідності. 

Заборона розповідає про послуги, які доступні постраждалим на роботі, та про те, як їх отримати.


Соцпослуги для людей із профхворобою: які є

Усі працівники в Україні, згідно із законом «Про охорону праці», підлягають загальнообов’язковому державному страхуванню. Воно передбачає грошову допомогу у випадку отримання травми на виробництві чи професійного захворювання (наприклад, проблеми зі здоров’ям спричинені роботою з хімікатами).

Аби підтвердити статус потерпілого на підприємці чи в установі, має бути проведене спеціальне розслідування. Ним займається комісія, яка складається з представників роботодавця та профспілки, спеціалістів з безпеки тощо. Тобто має бути доведено, що людина постраждала не внаслідок власної недбалості, а через недопрацювання роботодавця чи нещасний випадок. 

Люди, які постраждали на роботі, до січня-2023 року отримували соціальні послуги і спеціальний медичний догляд в грошовому еквіваленті. Тепер механізм змінили — дозволили отримувати не лише гроші, а й самі послуги (на вибір). Які є:

Читати більше новин в Telegram
  • догляд вдома — по суті це найняття медсестри-доглядальниці. Це може бути стороння людина (її послуги має повністю оплатити ПФУ) або хтось із рідних (тоді платять грошову допомогу). Визначається на власний розсуд; 
  • натуральна допомога — санітарно-гігієнічні засоби, харчові продукти, одяг, взуття та інших предметів першої необхідності. 
  • будь-які інші необхідні медичні послуги — надаються у державних медзакладах.

Грошова компенсація для постраждалих на роботі: зміни з серпня-2023

Також у серпні-2023 набула чинності постанова Кабміну № 775. Вона передбачає нові підстави для отримання грошової компенсації. Так, якщо за потерпілим доглядає хтось із рідних, надається не тільки компенсація за надання постійного стороннього догляду, а й допомога на спеціальний медичний догляд та побутове обслуговування. 

Суми такі:

  • потреба в спеціальному медичному догляді — 6700 грн;
  • потреба в постійному сторонньому догляді — 3350 грн;
  • потреба в побутовому обслуговуванні — 1675 гривень.  

Важливо! Компенсація щомісячна і може призначатися одразу по кількох видах послуг. Тобто можна отримати навіть одразу 11 725 гривень.

Замість натуральної допомоги також можна отримувати щомісячну компенсацію. Вона надається як частина розміру мінімальної заробітної плати, в залежності від виду натуральної допомоги. 

Потреба в конкретному виді догляду та сума призначається на основі: 

  • висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК);
  • медичного заключення про здатність до самообслуговування та потреби в сторонній допомозі;
  • випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК);
  • призначенням лікаря на індивідуальну програму реабілітацію для людини з інвалідністю (ІПР).

«Оцінювання потреб потерпілих, інформацію про яких передано органами ПФУ чи уповноваженим органами місцевої влади, проводиться соціальним працівником, який складає акт оцінки потреб, враховуючи відомості з документів, та заповнює перелік заходів для розрахунку розміру щомісячної грошової компенсації», — кажуть у ПФУ.

Важливо! Соціальні послуги догляду вдома та натуральної допомоги можуть надаватись одночасно.

Раніше Заборона розповідала про нюанси подачі документів на житлову субсидію. Є 10 причин, у зв’язку з якими людина гарантовано отримає відмову.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій