ЗСУ знищили передові ППО ворога у Криму: в чому стратегія

Ilona Kivva
Автор:
  • Шість дивізіонів ЗРК С-400 «Триумф» в тимчасово окупованому Криму Росія розмістила перед початком повномасштабного вторгнення.
  • Система ППО є однією із найсучасніших в арсеналі РФ. Вона призначена для ураження літаків стратегічної і тактичної авіації, а також балістичних і крилатих ракет.
  • ЗСУ з кінця серпня 2023 року до 15 вересня успішно знищили два комплекси.

Ліквідація комплексів «Триумф» може свідчити про системну роботу українських захисників. У такий спосіб, найімовірніше, знижують захищеність півострова, що дозволяє успішно працювати дистанційним озброєнням і виводити з ладу російські кораблі, бази та пункти постійної дислокації.

Заборона розповідає про ймовірну мету операцій ЗСУ в АР Крим.


С-400: що за система

С-400 «Триумф» — це одна із найсучасніших систем протиповітряної оборони в арсеналі РФ. Її розробили як заміну радянським зенітно-ракетним комплексам С-300. Перші одиниці надійшли на озброєння у 2007 році.

У базовому варіанті ЗРК С-400 зберегла структуру попередниці, яка включає:

  • багатофункціональну радіолокаційну станцію раннього виявлення (РЛС);
  • окремі пускові установки;
  • автономні засоби виявлення та цілевказування — це в основному також РЛС.
Зенітно-ракетний комплекс С-400. Інфографіка: Мілітарний

Читати більше новин в Telegram

При цьому «Триумф» має значно потужніші тактико-технічні можливості. Так, виробником заявлено, що система ППО призначена для ураження:

  • літаків стратегічної і тактичної авіації;
  • балістичних і крилатих ракет;
  • інших засобів повітряного нападу.

Кожна самохідна пускова несе чотири контейнери з зенітними ракетами (запуск проводиться із командного пункту).

Елементи ЗРК С-400. На передньому плані дві самохідні пускові (по чотири контейнери для ракет на кожній. Фото: Defense Express

Використовують два типи ракет (у різних модифікаціях):

  • 48Н6 — взята на озброєння у 2018 році. Нібито може вражати аеродинамічні цілі (літаки, вертольоти, дрони та крилаті ракети) на відстані до 380 км на висотах до 30-35 кілометрів. Також, ймовірно, здатні збивати балістику на дальності до 60 кілометрів. Кожна пускова може нести чотири такі;
  •  9М96 — нібито може боротися з літаками і тактичними балістичними ракетами на менших відстанях, ніж 48Н6 — навіть на надмалих висотах. Дальність ураження, в залежності від версії, 40 км (на висоті до 20 км) до 120 км (на висоті до 30 км). У одному контейнері — чотири ракети. Тобто сумарно одна установка оснащена одразу 16 боєприпасами.

Важливо! Станом на 2021 рік С-400 замінили близько 70% застарілих С-300 в армії РФ. Йдеться про 576 пускових установок. Тобто на момент початку повномасштабного вторгнення їх мало бути близько 600.

Атаки на системи ППО РФ у Криму у вересні-2023

Російська Федерація до повномасштабного вторгнення розмістила у Криму шість дивізіонів С-400 — чотири у 12-му зенітно-ракетному полку та два у 18-му зенітно-ракетному полку. Один має складатися з 12 пускових, тож це орієнтовно 72 установки, але у дивізіоні може бути і вісім одиниць. 

Деякі з них до 2023 року могли передислокувати на фронт, але більшість, ймовірно, залишили на позиціях, адже це основний ППО-захист РФ на півострові.

Збройні сили України з кінця серпня по 15 вересня 2023 року знищили вже дві системи. Першою була спецоперація поблизу села Оленівка на мисі Тарханкут 23 серпня. Ворожу систему ППО, найімовірніше, уразили модернізованими українськими протикорабельними ракетами Нептун.

Важливо! Йдеться не про весь комплекс, а про елементи, адже одне ЗРК — це сукупність різних машин. Однак коли говорять про знищення системи без вказання компонента (РЛС, командний пункт тощо), йдеться про знищення більшої частини елементів, часто — з пусковими, адже їх замінити найскладніше. Наприклад, на кадрах від 23 серпня видно, що розбили одразу дві пускові.

Другу успішну операцію з ліквідації техніки провели 14 вересня в районі Євпаторії вдалося знищити практично увесь комплекс. Більш точна локація, за даними OSINTtechnical, між селищами Молочне, Уютне та Заозерне. 

Атаку проводили у два етапи:

  • початку дрони СБУ уразили радари та антени;
  • коли техніка по суті стала сліпою, підрозділи ВМС двома ракетами Нептун вдарили по пускових.

Знищення російських ЗРК: яка мета

Вересневі атаки ЗСУ можуть свідчити про те, що проводиться систематична робота. Підтвердженням цьому слугують також більш ранні удари. Так, ще у квітні-2023 намагалися уразити цінну РЛС поблизу Феодосії, але результат операції невідомий. А от вже у червні подібна задача була виконана успішно — на мисі Тарханкут знищили радіолокаційну станцію під радіопрозорим куполом.

«Йде поступовий демонтаж протиповітряної оборони поки окупованого Криму, а очевидною частиною цих дій є й операція ГУР на так званих Вишках Бойко. Їх ворог також використовував, як радіолокаційні пости.

Це дозволяє Україні методично працювати дистанційним озброєнням, виводячи з ладу та знищуючи російські кораблі, бази та пункти постійної дислокації у поки окупованому Криму», — кажуть експерти з озброєння.

Знищення критично важливої частини протиповітряної оборони Криму зробить півострів ще більш вразливим до подібних атак як безпілотниками, так і ракетами, додають у The War Zone.

Крім того, системи мали б боротися з авіацією, тож це у теорії також відкриває шлях до більш масштабних повітряних операцій з використанням літаків. Однак варто враховувати, що у РФ є авіабази у Криму і у найближчих районах. 

Про вдале знищення техніки свідчить те, що РФ вже має системні тактичні збої в роботі протиповітряної оборони. 

Раніше Заборона розповідала про унікальну операцію ЗСУ у Чорному морі, в результаті якої вперше в історії вдалося знищити субмарину крилатими ракетами.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій