Читаєте зараз
Україна нібито переробила Нептуни для ударів по суші: чи можливо це взагалі

Україна нібито переробила Нептуни для ударів по суші: чи можливо це взагалі

Ilona Kivva
Автор:
  • Над призначеним для надводних цілей «Нептуном» почали працювати у 2014 році. Ракета може запускатися з кораблів, а також з наземних установок.
  • Ймовірно, Сили оборони боєприпасом могли знищити російський зенітно-ракетний комплекс С-400 «Триумф», що стояв на мисі Тарханкут.
  • Для ураження наземної цілі снаряд повинні були суттєво модернізувати: збільшити дальність та змінити принцип наведення.

Переробка протикорабельної ракети на потужну зброю для ударів по суходолу цілком реальна. Подібні проєкти є у Японії та Туреччини. Зокрема, японці працюють над тим, аби збільшити дальність дії своїх снарядів у шість разів.

Заборона розповідає про ймовірну розробку українського ВПК.


Нептун: що за ракети

Крилату ракету з 2014 року розробляло конструкторське бюро «Луч» та інші підприємства Укроборонпрому. Вона належить до класу протикорабельних (ПКР), тобто призначена для ураження надводних цілей (у будь-який час доби та навіть за складних погодних умов):

  • бойових кораблів класів крейсер, есмінець, фрегат, корвет;
  • десантних і танкодесантних кораблів;
  • транспорту, який діє як самостійно, так і в складі груп;
  • берегових радіо-контрастних цілей.
Будова ракети Нептун. Інфографіка: The Washington Post

Запускати боєприпаси можна з кораблів або з однойменних наземних установок, які були взяті за озброєння у 2020 році. У категорії ефективність-ціна, як пише Defense Express, вони нічим не поступаються розробкам провідних світових виробників (США, Швеція, Китай).

Читати більше новин в Telegram

Це доводить і те, що саме Нептунами українські захисники 13 квітня 2022 року знищили головний корабель Чорноморського флоту РФ — крейсер «Москва».

Короткі характеристики ракети:

  • маса — 870 кг;
  • маса бойової частини — 150 кг;
  • діаметр ракети — 380 мм;
  • максимальна дальність — 300 км;
  • мінімальна дальність — 7 кілометрів.

Операція на мисі Тарханкут 23 серпня

Про модернізацію Нептунів, зокрема, може говорити спецоперація поблизу села Оленівка в тимчасово окупованому Криму. На мисі Тарханкут 23 серпня 2023 року знищили російський ЗРК С-400 «Триумф». Систему ворожого ППО як раз могли уразити оновленим боєприпасом.

«В квітні-2023 ми дізналися, що Україна працює над перетворенням Нептуна на наземну атакуючу зброю. Їй потрібна була нова система наведення, якої на той момент не було, зокрема, певні види мікросхем. Пізніше ми дізналися, що нібито було розроблено систему наведення GPS, яка доставляє ракету в заздалегідь визначене місце. Це було б серйозним стрибком у можливостях, оскільки ці ракети не можна заглушити за допомогою РЕБ, і їх дуже важко виявити на етапі кінцевої атаки», — кажуть у The War Zone.

Те, що велися розробки, підтверджують також заяви президента Володимира Зеленського та секретаря РНБО Олексія Данілова. Так, 31 січня 2023 року стало відомо про успішне застосування української далекобійної зброї по цілі за 700 кілометрів. Ймовірно, йшлося про наліт на російський аеропорт в Пскові: ворог втратив мінімум чотири військово-транспортні літаки Іл-76.

Більшість експертів спочатку схилялися до думки, що там були застосовані безпілотники, але Данілов того ж дня публікував коротке відео із запуском ракети.

На кадрах майже нічого не помітно, окрім моменту відділення стартового прискорювача ракети. Схожим чином запускаються Нептуни.

Якщо враховувати заявлену дальність, йдеться саме про повну переробку боєприпасу. Найімовірніше, конструктори збільшили паливні баки ракети або використали додаткові конформні баки. Це технологія, яка дозволяє їх накладати до корпусу вже існуючої ракети. Також могли поставити більш економний двигун.

Протикорабельні ракети: хто ще перероблює

Ідея перетворити протикорабельну ракету на зброю для ударів по суходолу не нова. Багато розробників одразу закладають таку можливість при розробці зброї. Наприклад, так було із західними протикорабельними комплексами NSM та HCDS під ракету Harpoon Block II та російськими береговими комплексами «Бал» з ракетами Х-35У, пише Defense Express.

Однак модернізацією техніки, у якій така можливість не була закладена, окрім України станом на вересень-2023 займаються тільки дві держави:

  • Японія — працює над тим, щоб перетворити протикорабельну ракету Type 12 з дальністю у 200 км на далекобійну крилату для ударів по наземних цілях на 1200 км;
  • Туреччина — працює над переробкою протикорабельної ракети Atmaca на 280 км у варіант KARA Atmaca для ударів по наземних цілях. Планують змінити лише систему наведення, тож дальність ураження і маса залишаться незмінними.

Раніше Заборона розповідала про радянські дрони Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Розвідувальні БпЛА, ймовірно, переробили на ударні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій