Науковці знайшли неочікуваний спосіб врятувати коралові рифи

Ilona Kivva
Автор:
  • Корали — це колонії безхребетних тварин. Рифи утворюються внаслідок їхньої життєдіяльності (вони здатні вилучати вапно із води).
  • У зонах утворень живе близько 25% океанських риб. Вони також захищають узбережжя від штормів і ерозій.
  • Найбільшою у світі системою такого типу є Великий Бар’єрний риф, але він повільно зникає.

Науковці пропонують накрити зони рифів своєрідною парасолею. У такий спосіб теоретично вдасться зменшити вплив сонця, яке є одним із каталізаторів вибілювання коралів. Зробити це можна двома способами. Найбільш перспективний передбачає утворення туману з морської води.

Заборона розповідає про ідею австралійських океанологів.


Коралові рифи: у чому цінність

Корали — це колонії безхребетних тварин. Рифи утворюються внаслідок їхньої життєдіяльності і є одними з найяскравіших екосистем у світі. Через різноманітність живих організмів, які там поселяються, їх часто називають морськими тропічними лісами, пояснили у Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA).

Від коралів залежать близько 25% риб в океані. Саме у рифах вони знаходять притулок, їжу та розмножуються. Для прикладу, у зоні рифів північно-західного Гавайського острова мешкає понад 7 000 видів риб, безхребетних, рослин, морських черепах, птахів і морських ссавців.  Ці утворення також захищають узбережжя від штормів і ерозії.  

Екосистеми знаходяться під серйозною загрозою. Вони страждають від хижаків, штормів та хвороб, але найбільша небезпека — діяльність людини. Зокрема, рифи зникають через забруднення океанів, нестійкі методи рибальства та зміну клімату (закислення океану).

Читати більше новин в Telegram

У стресових умовах корали втрачають колір. Це називається відбілюванням, яке означає, що вони помирають.

Великий Бар’єрний риф: план порятунку

Найбільшою у світі системою такого типу є Великий Бар’єрний риф. Він розташований у Кораловому морі уздовж східного узбережжя Австралії. Тільки за 2016-2017 роки у цій зоні відбулося одне з найбільш масових відбілювань — колір втратив 91% рифів системи, пише Phys.org.

Океанологи прогнозують, що в найближчі роки цей процес продовжиться пришвидшеними темпами, що призведе до повного руйнування екосистеми.

Дослідники з Австралії провели експерименти на двох видах коралів і з’ясували, що відбілювання можна сповільнити. Для цього необхідно створити тінь над рифами.

«Ми показали, що періодичне затінення в контрольованих умовах може пом’якшити легкий стрес. Зменшення сонячного світла на 30% протягом чотирьох годин близько полудня може уповільнити початок реакції відбілювання в деяких мілких коралах, які піддаються термічному стресу», — каже науковий співробітник університету Південного Хреста Пітер Бучерайн.

Великий бар’єрний риф на карті. Скріншот: Google Maps

Вчені накривали резервуари з коралами 30% тканиною, яка затінювала, або на чотири години опівдні, або на 24 години. В обох випадках вибілювання сповільнювалося. при чому чим довше колонії були у тіні, тим кращим був результат.

Існує кілька способів затінення рифів, серед яких найбільш перспективними вчені вважають такі:

  • використання штучних покриттів;
  • утворення туману з морської води — вважають більш безпечним і реалістичним.

«Технології туманоутворення, які ми розробляємо, зосереджені на розгортанні [спеціальних установок] на окремих ділянках рифів. Наші випробування показують багатообіцяючі результати, але ще потрібні додаткові дослідження та розробки, перш ніж поточні технології будуть готові до масштабного розгортання в польових умовах», — каже один із дослідників ​​Деніел Харрісон.

Тобто туман фактично виконувати роль парасольки. Він пропускатиме світло, але воно розсіюватиметься, тож океан нагріватиметься менше. Установки, здатні створювати пару вже існують, але для цього завдання потрібні такі, що зможуть генерувати достатню її кількість, а їх встановлення не має зашкодити коралам.

Раніше Заборона розповідала про план сповільнення нагрівання Землі, запропонований у США. Науковці дійшли до трьох ключових способів, які допоможуть зупинити глобальне потепління.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій