Читаєте зараз
У США придумали, як переробити комплекси JDAM на крилату ракету: вони є і у ЗСУ

У США придумали, як переробити комплекси JDAM на крилату ракету: вони є і у ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Joint Direct Attack Munition — обладнання, яке встановлюють на некеровані авіаційні бомби й робить з них високоточну зброю.
  • США активно постачають їх Україні у модифікації ER. JDAM перетворює бомбу не просто на точну, а ще й плануючу.
  • Виробник Boeing використала головну фішку цієї версії, щоб створити недорогу крилату ракету PJDAM.

Технологія може допомогти країнам, у першу чергу США, швидко нарощувати запаси боєприпасів. Дальність дії одного снаряду складатиме майже 500 км, а потужна боєголовка (220-кг бомба) дозволить ефективно знищувати техніку та склади ворога. Головна перевага — встановити такі крилаті ракети можна буде на ті ж літаки, що і попередні версії комплексів (теоретично навіть на МіГ-29).

Заборона розповідає про багатообіцяючу розробку Boeing.


Joint Direct Attack Munition: що за зброя

JDAM — це сучасне електронне обладнання, яке призначене для встановлення на некеровані авіаційні бомби. Технологія заснована на принципі роботи GPS, що дозволяє перетворювати такі боєприпаси на високоточну прицільну зброю.

Військові США використовують технологію на бомбах вагою до 907 кілограмів. Зазвичай їх скидають з винищувачів та бомбардувальників.

Joint Direct Attack Munition дозволяє підвищити точність до плюс-мінус декількох метрів від цілі і наводить бомбу по оптимальній траєкторії для максимізації ураження.

Читати більше новин в Telegram

Існує кілька варіацій комплекту, найбільш масові три:

  • класичний JDAM — дальність скидання 44 км, але за ідеальних умов (висота польоту 15 км, швидкість 1.5 Маха), однак такі польотні умови в Україні майже неможливі, тому дальність складатиме близько 24 км;
  • LJDAM — до класичної варіації додано лазерну головку наведення. Комплектація дозволяє скидати бомби не тільки з літаків, а навіть з дронів та наземних пускових установок. Такий спосіб наведення також вкрай важливий під час повітряної підтримки сухопутних підрозділів;
  • JDAM-ER — комплект перетворює бомбу не просто на високоточну, а ще й плануючу. Для цього комплект дооснастили додатковими крилами. 

Інформація про передачу Збройним силам України комплектів з’явилася у грудні 2022 року — ЗМІ посилалися виключно на власні джерела в уряді. А вже у березні-2023 генерал Повітряних сил США у Європі та Африці Джеймс Хекер заявив, що українські захисники успішно використовують їх у бойових діях. ЗСУ підтвердили це тільки у липні, опублікувавши  знімок, на якому видно комплекс JDAM-ER.  Ними оснастили радянські винищувачі MiG-29. Це означає, що пускові адаптували під західні боєприпаси.

Військовий підписує JDAM-ER, інтегровану під крило MiG-29.  Фото: Командування Повітряних сил ЗСУ

PJDAM: суть модернізації

Компанія-виробник Boeing оголосила про роботу над новою потужною версією комплексу із JDAM — Powered Joint Direct Attack Munition. Обіцяють, що це буде гнучка та недорога крилата ракета, яку можна використовувати для ураження цілей на землі та на морі, пише The War Zone.

Комплекс складається з чотирьох ключових компонентів: 

  • двигуна;
  • пари висувних крил — такі ж, як у JDAM-ER;
  • інерціальної навігаційної системи з підтримкою GPS — є на типових JDAM;
  • бомба малого опору вагою 227 кг — використовується як боєголовка.

«Технологія може допомогти країнам, у тому числі Сполученим Штатам, швидко нарощувати свої запаси боєприпасів. PJDAM фактично є малою крилатою ракетою, яка розроблена таким чином, щоб забезпечувати значно більшу дальність навіть у порівнянні з безмоторною JDAM-ER. Стандартний JDAM може планувати приблизно 24 км до своєї цілі, DAM-ER — до 72 кілометрів. Однак Boeing заявляє, що PJDAM зможе досягати цілей на відстані щонайменше 482 кілометри», — кажуть експерти з озброєння.

Випробування PJDAM в аеродинамічній трубі, які завершилися на початку 2023 року. Фото: The War Zone

Будь-який літак, на якому вже інтегровано безмоторні типи, також повинен мати можливість використовувати PJDAM. Тобто теоретично, їх можна буде поставити навіть на радянські МіГи. Однак це окремий комплект, який не можна поєднувати безпосередньо з існуючими наборами JDAM.

Технічні характеристики PJDAM. Інфографіка: Boeing

«Коли йдеться про американську армію, будь-який потенційний майбутній конфлікт, особливо проти Китаю, супроводжуватиметься перспективою переслідування багатьох тисяч цілей на суші та в море. Великі обсяги бойових боєприпасів будуть критичними, тож PJDAM може бути надзвичайно важливим для швидкого збільшення загальної кількості доступних снарядів. Спільність із JDAM, який зараз широко експортується до союзників і партнерів США (включно з Україною) також може відкрити потенційні можливості для продажу PJDAM військовим у всьому світі», — зауважили у The War Zone.

Раніше Заборона розповідала про авіаснаряди Sidewinder, які передають ЗСУ, а також про те, як їх використовуватимуть в Україні. Запускати їх нібито немає з чого.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій