Чехія озброїться всепогодними універсальними ракетами з Ізраїлю: на що здатні
- Міністерство оборони Чехії уклало попередню угоду з ізраїльським оборонним підприємством Rafael Systems на купівлю ракет I-Derby ER.
- Контракт також передбачає участь чеських компаній у виробництві на умовах локалізації. Це частина оновленої оборонної стратегії країни.
- Снаряди будуть використані з системами протиповітряної оборони, втім, це не всі їх можливості.
I-Derby ER — остання і найдосконаліша версія сімейства електромагнітних ракет від Rafael. Протиповітряна оборона — не основне її призначення: боєприпас можна інтегрувати під найрізноманітніші винищувачі, навіть радянські. При такій установці максимальна дальність становить 100 км проти 40 км у якості ППО-снаряду.
Заборона розповідає про можливості надсучасних боєприпасів.
Rafael Systems: угода з Міноборони Чехії
Міністерство оборони Чехії уклало попередню угоду з провідним оборонним підприємством Ізраїлю на $120 мільйонів. Прага має намір купити 48 ракет I-Derby ER з поставкою до 2027 року, пише Defense News.
Контракт також передбачає участь у виробництві чеських компаній (на умовах локалізації). Вони виконають логістичну підтримку, створять інформаційні системи та виготовлять контейнери для обслуговування боєприпасів.
Такий крок є частиною оновленої оборонної стратегії країни. Акцент будуть робити на територіальній обороні та зміцненні вітчизняної промисловості для прискорення закупівель. Тобто йдеться про часткове або повне виробництво закордонної зброї на умовах локалізації (саме як у випадку з I-Derby ER).
Читати більше новин в TelegramПередбачається, що снаряди доповнять чотири наземні системи протиповітряної оборони Spyder. Чехія купила їх у Rafael Systems ще у 2021 році — передача очікується до 2026 року.
I-Derby ER: коротко про ракети
Протиповітряна оборона — не основне призначення ракет. Це боєприпаси класу «повітря-повітря», тобто створено їх було для запуску з літаків.
I-Derby ER — остання і найдосконаліша версія сімейства електромагнітних ракет компанії. Вона має дальність дії до 100 кілометрів і може реалізовувати польоти на таку відстань за будь-яких погодних умов. Довжина 118-кг снаряду (вважається легким) становить 3.62 м, а розмах крил і діаметр — 0.64 м і 0.16 м відповідно. Може розвивати швидкість до 4 Маха, або 4 900 км/година.
Також боєприпас оснащено двоімпульсним ракетним двигуном і інноваційною системою активного радіолокаційного самонаведення. Вони покращують можливості нанесення ударів на різних дистанціях, включно з короткими та за межами прямої видимості. З їх допомогою можна одночасно перехоплювати кілька цілей. Снаряди здатні протидіяти літакам, вертольотам, безпілотникам та крилатим ракетам.
Ракету можна легко інтегрувати в різні сучасні винищувачі: F-15, F-18, Typhoon, Sukhoi Su-30, Mirage-2000 і Gripen. При цьому адаптувати їх можливо навіть під радянські МіГ-29. Це довів Азербайджан у 2021 році, зробивши пускові для радянських винищувачів, куплених в України та Білорусі. Тобто крім Spyder у Чехії у якості носіїв вже є МіГи і Gripen. Також у 2023 році країна купила у США 24 F-35 (поставку ще не здійснено).
Щодо інтеграції у ППО системи, то тут є один суттєвий недолік — майже вполовину зменшується дальність дії (до 40 кілометрів). Загрози, яким може протидіяти — ті ж самі.
«Ця історія є показовою не тільки в плані того, наскільки зараз треба заздалегідь займати чергу в очікуванні на поставку різних типів озброєння. Але й також — яку потенційну гнучкість може демонструвати I-Derby ER при майбутній адаптації», — кажуть у Defense Express.
Раніше Заборона розповідала про плани США, Японії, Ізраїлю та Великої Британії щодо посилення обороноздатності. Країни ведуть перспективні проєкт щодо розробки сучасних гіперзвукових ракет.
Читати більше новин в Telegram