'
Читаєте зараз
Британія озброїться власними гіперзвуковими ракетами: які ще країни ведуть розробку

Британія озброїться власними гіперзвуковими ракетами: які ще країни ведуть розробку

Ilona Kivva
Автор:
  • У Сполученому Королівстві оголосили конкурс для оборонних компаній. Переможців буде кілька.
  • Мета програми — створити гіперзвукові ракети різного типу: для авіації, артустановок тощо. Швидкість кожного снаряду буде щонайменше 5 Max.
  • Отримати на озброєння перші серійні зразки планують до 2030 року. 

Над проєктами гіперзвукового озброєння, крім Великої Британії, на початкових етапах працює також Японія. А от США вже навіть розгорнули перший дивізіон ґрунтових установок, які підпорядковуються одразу чотирьом структурам армії. Ізраїль пішов від зворотного і запустив розробку антигіперзвукової системи протиповітряної оборони. Такі кроки країн є відповіддю на швидке розгортання подібних снарядів у Росії та Китаї. 

Заборона розповідає про оборонні плани чотирьох країн.


Оборонний проєкт Сполученого Королівства на £1 млрд

Міністерство оборони Сполученого Королівства оголосило конкурс для місцевих оборонних компаній на участь у масштабному проєкті. Програма має бюджет у £1 млрд (близько $1.3 млрд), але це може бути не кінцева цифра, пише Defense Express.

Мета проєкту — створити власне гіперзвукове озброєння, але йдеться не про якийсь конкретний снаряд. Планують розробити різні надзвукові ракети: для різних носіїв (наприклад, для арти та літаків) та з окремими задачами. Всі вони матимуть швидкість від 5 Мах, тобто будуть у п’ять разів швидшими за звук (6 125 км/година). Саме тому виграти тендер на участь у програмі можуть одразу кілька підприємств — такий підхід має пришвидшити взяття на озброєння.

Велика Британія прагне створити основу для розвитку майбутнього гіперзвукового кулака. Ілюстрація: уряд Великої Британії

Читати більше новин в Telegram

Отримати на озброєння перші серійні зразки планують до 2030 року. Це означає, що за цей період потрібно не тільки визначитися з архітектонікою боєприпасів та розробити прототипи, а й завершити всі випробування кожного типу зброї. Для такої кількості задач це незначний термін.

США, Японія, Ізраїль: що розробляють

Над проєктами щодо гіперзвукового озброєння працює не тільки Велика Британія. Сполучені Штати Америки у квітні-2023 вже навіть розгорнули перший дивізіон гіперзвукових ракет LRHW на наземних установках. 

Техніка підпорядкована одразу чотирьом структурам:

  • Індо-Тихоокеанське командування (U.S. Indo-Pacific Command);
  • Стратегічне командування (U.S. Strategic Command);
  • Тихоокеанська армія (U.S. Army Pacific);
  • Управління армійських оперативних можливостей та критичних технологій (RCCTO).

Це зумовлено тим, що дальність пуску складає до 2 800 км та швидкість 5 Мах, тобто він розрахований на використання навіть поза межами території США.

Американські військові розгортають перший дивізіон гіперзвукових ракет LRHW, квітень, 2023 рік. Фото: U.S. Army/Spc.Chandler Coats

Роботу над власною гіперзвуковою зброєю у 2023 році розпочала також Японія — працюють над комплексом з протикорабельними ракетами. Дальність пуску буде щонайменше 2 000 кілометрів. Застосовувати зброю планують для захисту островів та судноплавства.

Макет японської крилатої ракети з дальністю 2 000 км від компанії Kawasaki Heavy Industries. Фото: TechNews

Ізраїль також веде розробки у сфері, але працює над захисними системами — зенітно-ракетними комплексами SkySonic. Оборонна компанія Rafael почала проєкт у 2020 році, а вже у червні-2023 представила прототип на Паризькому авіасалоні. Заявлено, що боєприпас здатен знищувати гіперзвукові ракети та літальні апарати, які оснащені гіперзвуковим прямоточним повітряно-реактивним двигуном. Тобто це не просто покращений Patriot для протидії російським Цирконам та Кинджалам — йдеться про збиття в рази потужніших ракет.

Розробки є відповіддю на зростаючу загрозу з боку Росії та Китаю, які активно працюють над власними гіперзвуковими ракетами.

«КНР і РФ успішно випробували гіперзвукову зброю. Росія навіть застосовує системи ‘Кинжал’ проти України [не доведено, що є гіперзвуковими, експерти кажуть, що це другий ступінь балістичних ракет ‘Іскандер’, тільки в авіаційній версії]. А от у Китаї розробка більш просунута. Створено систему DF-27, яка вважається здатною проникати через мережі ППО США», — пояснили в Airforce Technology.

Раніше Заборона розповідала про міждержавну систему ППО, створення якої ініціювала Німеччина. Перехоплювачі гіперзвукових ракет можуть стати її частиною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій