Дуже хочеться зради: Держкіно втрапило в черговий скандал
- Державне агентство України з питань кіно розробило стратегію розвитку українського кінематографа до 2027 року.
- Новий проєкт викликав критику кіноспільноти, зокрема обговорюють зменшення виробництва кіно і натомість збільшення серіалів.
- Понад 350 українських кінематографістів написали листа в уряд, у якому вимагають не підтримувати стратегію Держкіно.
Проєкт Стратегії розвитку кіно до 2027 року визначає напрями розвитку кіноіндустрії та її фінансової підтримки державним коштом. Пропозиції викликали критику серед діячів кіно, а очільниця Держкіно заявила, що ‘їм дуже хочеться зради і писати гидоту у Facebook’.
Заборона розповідає про скандал навколо Стратегії розвитку від Державного агентства України з питань кіно.
Звернення кіноспільноти до Кабміну
Понад 350 кінематографістів, операторів, сценаристів та інших діячів культури написали листа до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з критикою проєкту Стратегії розвитку кіно до 2027 року.
До нього долучилися режисери, актори, сценаристи, культурні менеджери та громадські діячі, серед яких: Наталя Ворожбит, Людмила Горделадзе, Андрій Кокотюха, Ірина Цілик та багато інших.
«Проєкт стратегії містить багато суперечностей. Держкіно пропонує без обґрунтувань створювати сприятливі умови для розвитку державних кіностудій. Водночас як центральний орган, що реалізує політику у сфері кіно, визначає своїм пріоритетом зменшення кількості вироблених фільмів, а левову частку фінансування спрямувати на створення серіалів», — йдеться в листі.
Читати більше новин в TelegramСеред вимог:
- відкликати проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року та рекомендувати Держкіно продовжити його громадське обговорення;
- розробити у прозорому процесі новий проєкт стратегії за участі громадськості;
- звільнити керівництво Держкіно, чиї дії руйнують кіногалузь та завдають репутаційної шкоди вже на міжнародному рівні;
- забезпечити проведення прозорого конкурсу на нового очільника Держкіно під контролем громадськості.
Стратегія Держкіно до 2027 року
Зміст документа викликав критику з боку української кіноспільноти. Найбільше обурення викликав пункт про зменшення кількості виробництва українських повнометражних фільмів та збільшення телевізійних серіалів. У документі вказали зйомки 27 фільмів на рік, тоді як серіалів запланували не менше 600 годин на рік.
Також одним із пунктів нової стратегії є оптимізація «Довженко-центру», хоча у 2023 році суд визнав незаконним наказ Держкіно про його реорганізацію.
«Функції центру хочуть розподілити між групою неспроможних установ, вливаючи під час війни у них державний ресурс. Вважаємо небезпечним схвалювати Стратегію розвитку кіно у запропонованому вигляді, оскільки навіть перелічені пункти матимуть наслідки для євроінтеграційних процесів, культури, освіти та національної безпеки загалом», — заявили у «Довженко-центрі».
Ще один пункт, який викликав дискусію, — це авторські повнометражні фільми для фестивалів категорії А. Авторським кіно вважають стрічки, що підкреслюють художній погляд режисерів та команди, використовують нестандартні візуальні прийоми.
Критика пов’язана з тим, що такі фестивалі категорії А (наприклад Каннський кінофестиваль) не можуть підтвердити участь жодного фільму в конкурсі на етапі розробки сценарію. Комісія фестивалю просто не має змоги оцінити готовий продукт.
Також кіноспільнота вважає, що Держкіно ігнорує виклики та проблеми кінематографістів, які виникли під час війни.
Нова стратегія ще не затверджена, але була узгоджена з кіноспільнотою.
«Якщо ви подивитися наш тариф, то там є і об’явлення, і збиралася громадська рада при Держкіно, і ми отримували листи від громадськості — звичайно, все процедурно було зроблено. Їм дуже хочеться зради і дуже хочеться сидіти у фейсбуках і писати якусь гидоту про когось замість того, щоб щось робити», — сказала голова Держкіно Марина Кудерчук.
Раніше Заборона розповідала про скандал навколо Довженко-Центру. Кінофонд перейшов у пряме підпорядкування Держкіно 13 липня 2022 року. Вже у серпні агентство видало наказ про реорганізацію (фактично: ліквідацію).
Читати більше новин в Telegram