Читаєте зараз
Держкіно реорганізовує Довженко-Центр: подробиці

Держкіно реорганізовує Довженко-Центр: подробиці

Ilona Kivva
Автор:
  • Архів є найбільшим і єдиним міжнародно визнаним кінофондом України.
  • Його управлінням займався Мінкульт, але у липні-2022 центр перейшов у підпорядкування Держкіно.
  • Агентство видало наказ усі архіви розділити між різними структурами.

Державне агентство України з питань кіно реорганізовує найбільший український кіноархів Довженко-Центр. Всі фільми з колекції та майно передадуть «Науковому центру кінематографії». Окремо зі структури кінофонду виокремлять Українську анімаційну студію, якій передать права на українську анімацію.

Заборона розповідає подробиці скандального наказу.


Ліквідація найбільшого кіноархіву України

Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10 000 художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Він також входить до Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF).

Кінофонд перейшов у пряме підпорядкування Державного агентства України з питань кіно 13 липня 2022 року. До того його управлінням займалося Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП).

При взаємодії Держкіно та кінофонду, як зазначали у Довженко-Центрі, планувалося надати архіву статусу Державного фонду фільмів та розвинути інфраструктуру даних фільмової, архівної та музейної колекцій. Натомість агентство видало наказ про реорганізацію центру. 

«Співробітників Центру має бути повідомлено про можливе звільнення. Згідно з наказом Держкіно всі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають бути передані Державній установі “Науковий центр кінематографії України”, основним видом діяльності котрої за даними ЄДРПОУ є “вища освіта”», — кажуть у кіноархіві.

Також, відповідно до документа, зі структури Центру виокремлять  «Українську анімаційну студію», до якої будуть передані авторські права на українську анімацію, що поки належать кінофонду. Щодо самого кіноархіву та музейної колекції, нічого не сказано.

«Відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто “сплячій” установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо. Передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією у світі до фейкової установи — величезний удар по міжнародному іміджу української влади», — вважають у Довженко-Центрі.

У Державному агентстві України з питань кіно прокоментували ситуацію, заявивши, що про ліквідацію не йдеться. У центру лише заберуть частину функцій:

  • виділять окреме держпідприємство «Українська анімаційна студія»;
  • заберуть функції щодо архівування комплектів вихідних матеріалів фільмів.

«Національний центр Олександра Довженка не займається виробництвом анімаційних фільмів, а дохід отримує від державних дотацій та оренди нежитлових приміщень. Більше того, в структурі центру не утворено підрозділ, який би опікувався питаннями анімації. Він також не є архівною установою у розумінні чинного законодавства України. У статуті центру зазначено, що підприємство є закладом культури», — пояснили у Держкіно.

В агентстві також наголосили, що під час реорганізації підприємства закон забороняє звільняти працівників. Їм запропонують місця на аналогічних посадах у інших структурах.

Раніше Заборона розповідала про активістське кіно, чому за нього беруться документалісти та про те, для кого його створюють.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору