В Україні для оформлення УБД достатньо подати одну заяву: які ще спрощення можуть ввести
- ВРУ ухвалила закон №9141, який спрощує отримання статусу учасника бойових дій.
- Ще один документ передбачає скорочення терміну розгляду заяв та цифровізацію процедури. Він станом на 13 листопада ухвалений за основу, тобто можуть внести зміни.
- Для УБД та їхніх родин в Україні передбачена низка пільг.
Щоб оформити статус, достатньо подати на розгляд профільної комісії звернення з особистими даними. Та самостійно перевірить наявність підтверджуючих документів і ухвалить рішення. Додатково розглядається можливість скоротити саму процедуру до шести днів, а документи подавати онлайн.
Заборона розповідає про зміни для українських захисників, які брали участь у боях.
Участь у боях: як підтвердити у 2024 році
Верховна Рада 8 листопада 2023 року 278 голосами ухвалила в цілому законопроєкт №9141 про внесення змін до закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Нові положення спрощують отримання статусу учасника бойових дій.
Відтепер звернення до комісії, яка розглядатиме надання УБД, можна подати через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та/або Єдиний державний реєстр ветеранів війни. Необхідно вказати особисті дані, а додаткові довідки подавати не обов’язково.
«Достатньо подати заяву в електронній формі із зазначенням особистих даних, а відповідна комісія самостійно витребуватиме всі необхідні документи про військовослужбовця з державних реєстрів. Після подачі заяви захисник чи захисниця у встановлений термін отримає відповідь з рішенням», –– пояснила очільниця Міністерства у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
Читати більше новин в TelegramПісля отримання всіх необхідних документів комісія має 10 календарних днів на ухвалення або відмову.
Учасник бойових дій: законопроєкт №9681
Верховна Рада 8 листопада також підтримала в першому читанні законопроєкт №9681. Ініціативу підтримали 288 парламентарів.
Він встановлює обмеження на строк проведення процедури отримання УБД: не більше шести днів. Також передбачає її проведення в електронному вигляді.
Згідно з документом, підставою для оформлення буде лише бойовий наказ командира формування про виконання бойових завдань. Він має направити його до Єдиного державного реєстру ветеранів війни у триденний строк.
«У нас до широкомасштабного вторгнення налічувалось близько півмільйона учасників бойових дій. І, на жаль, за період повномасштабного вторгнення туди додалося лише 96 000 військових. На початку великої війни дуже важко було оформлювати взагалі якісь документи через важкі бойові дії, але зараз потрібно значно посилити цю роботу», – сказала очільниця Міністерства у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
Пільги для УБД в Україні: які є
Є низка актів, у яких прописані пільги для учасників бойових дій. Найголовніший — закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Які прописані:
- медичні — безоплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубопротезування, санаторно-курортне лікування (або компенсація вартості самостійної поїздки у санаторій), щорічне медичне обстеження і диспансеризація, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
- житлові — 75% знижка плати за користування житлом та на комунальні послуги, першочергове забезпечення жилою площею та відведення земельних ділянок; позики на будівництво або капітальний ремонт з погашенням протягом 10 років (починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва), першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів;
- фінансові — знижку у 75% на паливо (для тих, хто живе у будинках, що не мають центрального опалення), безплатний проїзд усіма видами транспорту, допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; щорічна одноразова грошова допомога;
- пенсійні — підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, дострокова пенсія після досягнення чоловіками 55, а жінками 50 років (за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 для жінок), час проходження військової служби в особливий період зараховується до вислуги років, стажу роботи;
- освітні — учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної освіти і на курси для одержання відповідних професій;
- для дітей — пільги на оздоровлення та відпочинок дітей, за місцем проживання сім’ї передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах, переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової передвищої освіти на денній формі, безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках.
Раніше Заборона розповідала про військове ПДФО: по 50% отримуватимуть Держспецзв’язку на дрони та Міноборони на артилерійські системи.
Читати більше новин в Telegram