В Україні спростили процедуру оформлення УБД: які зміни

Анастасія Бодюл
  • Головний критерій для отримання статусу — безпосередня участь у боях. Кількість днів неважлива, але треба підтверджуючі документи.
  • УБД передбачає надання низки пільг від держави, наприклад, знижка на комунальні послуги, безплатний проїзд у транспорті, грошова допомога.
  • Уряд у серпня-2023 вніс зміни до порядку оформлення учасника бойових дій.

Пертурбації торкнулися бюрократичних аспектів, а саме — кількості документів, необхідних для отримання статусу. Так, комісії треба подавати лише довідку про безпосередню участь у боях, але є нюанс.

Заборона розповідає про оформлення УБД у 2023 році, а також про пільги, які надаються. 


Учасник бойових дій: як отримати статус

Кабінет міністрів України вніс зміни до порядку надання статусу учасника бойових дій, повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Раніше потрібно було подавати на розгляд комісії низку паперів: рапорт командира, документ, що підтверджує участь у бойових діях, згоду на збір та обробку персональних даних, засвідчені копії сторінок паспорта та ідентифікаційного коду, а в окремих випадках також матеріали розслідування (наприклад, для тих, хто був у полоні).

«Оновлений підхід передбачає спрощену процедуру завдяки зменшенню кількості необхідних документів. Тепер для звернення до відповідних комісій із визначення статусу достатньо надавати лише одну довідку про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України», — пояснив міністр оборони Олексій Резніков.

Читати більше новин в Telegram

Довідка повинна містити інформацію про документи, які підтверджують участь людини у захисті держави. На їх основі і присвоюватимуть статус. Такими, як і раніше, можуть бути:

  • бойове донесення;
  • журнал оперативних завдань;
  • вахтовий журнал;
  • польотні листи;
  • матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Якщо їх немає, то травмовані можуть подати заяви двох свідків та відповідні медичні підтвердження контузії, каліцтва тощо. 

Виписувати довідку, судячи з бланка, буде командир або кадровий відділ військової частини. 

Нагадаємо, що січня-2023 статус можуть отримати не тільки військові, які вступили до ЗСУ, Нацгвардії, підрозділів СБУ, Національної поліції та інших військових формувань. Таке право також доступний добровольцям, які брали безпосередню участь в здійсненні необхідних для забезпечення оборони України заходів, перебуваючи в районах ведення бойових дій. Норма про обов’язкові 30 днів у бою не діє з грудня-2022. Достатньо просто підтвердити факт виконання військового обов’язку.

Пільги для УБД в Україні

У Міністерстві оборони стверджують, що зміни у процедурі пришвидшать доступ до пільг та гарантій, передбачених для учасників бойових дій. Є низка актів, у яких вони прописані, але найголовніший — закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», кажуть у Безоплатній правовій допомозі.

Пільги для УБД:

  • медичні — безоплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубопротезування, санаторно-курортне лікування (або компенсація вартості самостійної поїздки у санаторій), щорічне медичне обстеження і диспансеризація, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  • житлові — 75% знижка плати за користування житлом та на комунальні послуги, першочергове забезпечення жилою площею та відведення земельних ділянок; позики на будівництво або капітальний ремонт з погашенням протягом 10 років (починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва), першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів;
  • фінансові — знижку у 75% на паливо (для тих, хто живе у будинках, що не мають центрального опалення), безплатний проїзд усіма видами транспорту, допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; щорічна одноразова грошова допомога;
  • пенсії — підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, дострокова пенсія після досягнення чоловіками 55, а жінками 50 років (за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 для жінок), час проходження військової служби в особливий період зараховується до вислуги років, стажу роботи;
  • освіта — учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної освіти і на курси для одержання відповідних професій;
  • діти — пільги на оздоровлення та відпочинок дітей, за місцем проживання сім’ї передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах, переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової предвищої освіти на денній формі, безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках. 

Раніше Заборона розповідала про грошові винагороди для захисників та захисниць у розмірі 30 000, 50 000 та 100 000 гривень. Для деяких категорій військовослужбовців з’явилися нові доплати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій