Читаєте зараз
Болгарія заблокувала передачу ЗСУ 100 БТР: що саме мали дати і чи точно це кінець

Болгарія заблокувала передачу ЗСУ 100 БТР: що саме мали дати і чи точно це кінець

Ilona Kivva
Автор:
  • Влада Болгарії заявила про рішення передати Україні бронетранспортери у липні 2023 року. Законопроєкт, потрібний для реалізації, парламентарі ухвалили 22 листопада.
  • Президент країни Румен Радев заблокував документ — його відправили на повторний розгляд.
  • На переконання глави держави, бронетехніка має бути використана для охорони болгарського кордону та надання допомоги населенню у разі НС. Однак за всі роки її практично ні разу не використовували. 

Які саме бронетранспортери планують передати, не розголошувалося. Однак, найімовірніше, йшлося про 100 одиниць БТР-60. Техніка була розроблена в СРСР у середині 1950-х років і мала низку серйозних недоліків, але найсуттєвіші з них можна виправити шляхом незначної модернізації.

Заборона розповідає про болгарську зброю, яку обіцяли ЗСУ.

Броньовики від Болгарії: що за історія

Влада Болгарії заявила про рішення передати Україні 100 бронетранспортерів у липні 2023 року. Це мало стати першою публічною і офіційною поставкою важкої техніки від держави.

Йшлося про броньовики радянського зразка, які були придбані для внутрішніх військ країни понад 40 років тому. Вони майже не застосовувалися і фактично простоювали в арсеналах Міністерства внутрішніх справ. Рішення віддати БТР вмотивовували тим, що утримання поглинає дуже багато ресурсів. Натомість розраховували отримати сучасні важкі броньовики від США.

«Болгарська армія оголосила про замовлення майже на $1 млрд на закупівлю сучасної західної бронетехніки для піхоти, але процедура ще не завершена. У грудні 2022 року тимчасовий уряд президента Румена Радева відмовився надіслати старі радянські зенітні системи С-300 Україні в обмін на отримання сучасних систем протиповітряної оборони США вартістю $200 мільйонів. Новий проєвропейський уряд Болгарії сподівається, що пропозиція США все ще актуальна», — писало тоді Euractiv.

Читати більше новин в Telegram

Парламентарі ухвалили необхідний для відправки ЗСУ техніки законопроєкт 22 листопада. Ініціативу підтримали 152 народних депутати, 57 проголосували «проти» (серед них представники проросійської партії «Відродження»). Крім самих броньовиків, планувалося оснащення також запасними частинами для їх обслуговування.

БТР-60: коротко про техніку

Які саме бронетранспортери планують передати, не розголошувалося. Однак, найімовірніше, йшлося про 100 одиниць БТР-60, пише Defense Express.

Техніка була розроблена в СРСР у середині 1950-х років для доповнення та заміни попередніх БТР-152. Броньовики випускалися дуже великими партіями.

Болгарський БТР-60. Фото: Defense Express

БТР-60 має компонування, яке на той час вважалося нетрадиційним. Водій і командир сидять спереду, десантне відділення — посередині, а двигуни — ззаду. Ранні версії були оснащені штифтовими кулеметами, але останній і найпоширеніший основний варіант вже був з однією основною баштою.

Додатково у якості озброєння встановлювали один або кілька кулеметів калібру 7.62 мм СГМБ (кулемет Горюнова) або 12.7 мм ДШК (кулемет Дегтярьова-Шпагіна). 

Броня — сталева: захищає екіпаж від вогню зі стрілецької зброї та осколків снарядів. При цьому БТР не має броньованого даху, тому екіпаж уразливий від вогню згори.

Шасі 8×8 із чотирма керованими передніми колесами, що забезпечує високу прохідність на бездоріжжі. До того ж БТР-60 є амфібією і рухається у воді зі швидкістю до 10 км/годину.

Характеристики БТР-60. Інфографіка: Weapon Systems

«У цих бронемашин може бути як мінімум один недолік – на таких БТР стоять два бензинові двигуни ГАЗ-40П, кожен з яких має потужність лише 90 кінських сил. Не кажучи уже про те, що після настільки довготривалого зберігання ці болгарські БТР-60 може бути проблемно повернути у стрій», — вважають експерти з озброєння.

БТР-60 використовувався у великих кількостях СРСР і країнами Варшавського договору. Багато з них були модернізовані до стандарту BTR-60PB. Це по суті та ж техніка, але з підвищеним захистом, вогневою міццю та рядом інших суттєвих удосконалень (наприклад, двигуни замінені на дизельні, встановлені покращені прилади огляду). Не виключено, що Болгарія могла вдосконалити принаймні частину арсеналу перед передачею.

БТР-60ПБ. Фото: Military Today

Бронетранспортери для ЗСУ: рішення Румена Радева

Президент Болгарії Румен Радев 4 грудня 2023 року наклав вето на ухвалений парламентом законопроєкт щодо постачання Києву бронетранспортерів. Згідно з угодою, техніку мали надати безплатно, пише NOVA.

У мотивах вето зазначається, що парламентарі були недостатньо ознайомлені з конкретними параметрами пожертви, що нібито унеможливило об’єктивну оцінку того, наскільки техніка потрібна самій Болгарії:

  • не були враховані завдання воєнного часу, покладені на МВС;
  • потреби Головних управлінь Прикордонної поліції та Пожежної безпеки та безпеки населення.

На переконання голови держави, обіцяна Україні бронетехніка може бути використана для охорони болгарського кордону та надання допомоги населенню у разі катастроф і аварій. 

«Я керуюся переконанням, що безпека, здоров’я та життя болгарських громадян мають бути головним пріоритетом. Свіжі приклади повеней у Карлово та Царево, коли МВС знову покладалося на можливості болгарської армії для своєчасного та ефективного виконання законодавчо встановленої місії. Випадки, коли служби захисту населення будуть стикатися з такими викликами, почастішають, і це вимагає їх посилення, а не послаблення», — каже Румен Радев.

Важливо! Вето не означає, що документ відхилено остаточно. Фактично його повернули на обговорення у парламент, тобто Україна ще може отримати техніку, але, ймовірно, у значно меншій кількості. 

Раніше Заборона розповідала про неординарні функції французьких розвідувальних машин у ЗСУ. Вони мали діяти тільки для того, аби перевірити оборону противника, але в умовах постійної розвідки дронами це просто непотрібно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій