'
Читаєте зараз
ЗСУ дали неочікувану функцію легкому БТР-розвіднику з Франції

ЗСУ дали неочікувану функцію легкому БТР-розвіднику з Франції

Ilona Kivva
Автор:
  • Франція на початку березня-2023 передала Україні 40 броньованих машин AMX-10RC.
  • Під час першого бойового застосування вони виявилися неефективними. Було втрачено кілька одиниць.
  • Українські захисники змінили тактику і почали використовувати БТР як артилерію.

Взагалі-то AMX-10RC за характеристиками є розвідувальною машиною. Вона має діяти тільки для того, аби перевірити оборону противника, але в умовах постійної розвідки дронами ця функція просто непотрібна. В умовах дефіциту техніки ураження морські піхотинці ЗСУ використовують її як артилерію.

Заборона розповідає про неординарні функції французьких розвідників у ЗСУ. 


AMX-10RC: що за техніка

Броньовик надійшов на озброєння французької армії в 1979 році. Всього було випущено 284 такі машини, з них 256 пройшли серйозну модернізацію.

AMX-10 RC розроблявся для двох цілей:

  • розвідка боєм;
  • знищення танків.

Саме завдяки другій задачі його прозвали легким танком, але проти сучасних броньовиків машина виявилася неефективною. Річ у тім, що 105-мм нарізна гармата справді дозволяє вражати легшу бронетехніку, будівлі, польові укріплення та живу силу. Однак це легкоброньована машина.

Читати більше новин в Telegram

Корпус і вежа мають зварну алюмінієву броньову конструкцію, завдяки чому техніка витримує влучення зі зброї середнього калібру та осколки артилерійських снарядів, але проти танкових снарядів чи повноцінного артудару вона беззахисна. До того ж сама гармата має суттєвий недолік: зброя нестабілізована, тому влучно вести вогонь на ходу не можна. 

При цьому AMX-10RC дуже мобільний і використовує свою швидкість, щоб уникнути контакту з ворогом. Бронемашина побудована на спеціальному колісному шасі 6х6, оснащена центральною системою тиску в шинах, яка покращує рухливість по складній місцевості (пісок, бруд, сніг). Автомобіль може продовжувати рух, навіть коли одна або дві шини повністю вийшли з ладу.

Короткі характеристики:

  • довжина — 6.36 м;
  • ширина — 2.95 м;
  • висота — 2.21 м;
  • двигун — Baudouin GF-11SX дизель;
  • потужність двигуна — 280 к.с;
  • максимальна швидкість по шосе — 85 км/година;
  • основне озброєння — 105-мм нарізна гармата GIAT F2;
  • додаткова зброя — спарений кулемет 7.62-мм калібру.

Броньовики від Франції: як застосовують в Україні

Франція пообіцяла Україні 40 броньовиків AMX-10RC у січні-2023, а передали техніку через два місяці. Частину отримала у розпорядження 37-ма бригада морської піхоти, яка на початку червня-2023 брала участь у контрнаступальних діях в Донецькій області. 

AMX-10RC йшли першими під час просування у районі Великої Новосілки, тобто їх використали як танки. У результаті принаймні два броньовики були пошкоджені або знищені, пише Forbes.

Основна проблема полягала у тому, що AMX-10RC — це не танк і за характеристиками навіть не бойова машина. За задумом, вона має діяти невеликими групами, справді випереджаючи танки та БМП, але тільки для того, аби перевірити оборону противника без бою. Задача така: прокрастися, вистрілити кілька разів, спровокувати відповідь, зареєструвати позиції противника, швидко відійти. 

«Коли українські морські піхотинці нарешті прорвалися через Велику Новосілку та пробилися на південь уздовж вузької долини річки Мокрі Яли, бої вони вели вже за допомогою танків Т-80, а також британських і американських броньовиків. Але було незрозуміло, що робили з уцілілими AMX-10RC», — кажуть у виданні.

У вересні в мережі з’явилося відео, де українські захисники на AMX-10RC ведуть вогонь з відкритого поля серед білого дня. Ураження у відповідь екіпажу, найімовірніше, не загрожує — він досить далеко від ворога, тому може вистрілити і втекти з позиції раніше, ніж це станеться. Фактично машини використали як арту.

Таку можливість забезпечує поєднання точної денно-нічної оптики та надійної основної гармати. При стрільбі на відстані понад 2 км може дещо втрачатися точність, але це компенсується тим, що техніка може працювати у зонах, де артилерію швидко виявлять та знищать. Все завдяки легкості та високій мобільності.

«Всюдисущі безпілотники, міни та протитанкові ракетні групи зробили український фронт дуже небезпечним місцем для танків і розвідувальних машин. Це компроміс, який захищає транспортні засоби, не витрачаючи їх вогневу міць і AMX-10RC відмінно працює в цій ролі. Єдина інша місія, яку можуть виконувати броньовики — швидка розвідка, але доки лінія фронту така жорстка й надмірно наочна, машинам нема чого розвідувати», — пояснили у Forbes.

Раніше Заборона розповідала про AMV «Росомаха», які ЗСУ поставила Польща. За багатьма характеристиками вони навіть перевершують одні з найкращих американських зразків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій