В Україні з домашніми тваринами можуть не пустити в укриття: чи справді це так і чому
- Охоронець київської школи 14 грудня 2023 року не пустив дітей в укриття під час повітряної тривоги. Причина — вони були з собакою.
- В Україні діє складений за участі ДСНС порядок використання укриттів. Один з його пунктів забороняє знаходитись у сховищі з тваринами.
- Під час стресових ситуацій до стану своїх котів чи собак треба ставитись відповідально. Є низка порад, як допомогти тварині під час тривоги.
Наказ про порядок використання укриттів цивільного захисту не змінювався із моменту прийняття у 2018 році. Документ створювався без огляду на реалії повномасштабної війни та, очевидно, застарів. В уряді пообіцяли переглянути правила.
Заборона розповідає про проблеми з допуском тварин до сховищ в Україні.
Інцидент з дітьми під час тривоги у Києві 14 грудня: деталі
Охоронець однієї зі шкіл у Святошинському районі Києва 14 грудня 2023 року не пустив до укриття двох дітей під час повітряної тривоги.
Причиною стало те, що вони були з собакою. 11-річна дівчинка та 12-річний хлопчик намагалися знайти інше сховище. У той час неподалік від них спрацювала ППО.
У прокуратурі почали досудове розслідування за фактом залишення без допомоги дітей (частина перша статті 135 ККУ). Вона передбачає до двох років позбавлення волі.
Читати більше новин в TelegramДиректор школи стверджує, що в освітньому закладі начебто не могли вчинити інакше, адже в правилах не дозволено пускати тварин в укриття. До того ж у когось з учнів могла бути алергія
На ситуацію вже відреагували в Київській ОВА, Міносвіти та Офісі освітнього омбудсмана.
«Я буду тримати цю справу на особистому контролі. І тут важливо не лише знайти винних, але й з’ясувати головне — чому виник такий прецедент?! Чим керувалась дана посадова особа. Адміністрація вживатиме навіть непопулярних заходів, аби такі кричущі випадки не повторилися», — заявив очільник обладміністрації Сергій Попко.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов вважає, що в нормативних документах неможливо передбачити всі ситуації, які можуть трапитися у реальному житті. Тому в будь-якій ситуації керуватися треба найголовнішим: життя і здоров’я людини є вищою цінністю. Якщо у когось є алергія, на його думку, в укритті, тим більше у великій школі, можна знайти місце, щоб обмежити контакти з іншими людьми.
«Будь ласка, якщо ви не знаєте, як діяти в якійсь ситуації, у вас немає чіткої інструкції і ви міркуєте над тим, пускати чи не пускати людину до сховища — керуйтеся людяністю та загальнолюдськими цінностями», — сказав міністр освіти і науки Оксен Лісовий.
Він також визнав, що це не перший випадок, коли люди не можуть потрапити з тваринами в сховища.
Бомбосховища: порядок перебування в Україні
Перебування у сховищах в Україні регулюється наказом «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту».
Згідно з документом, у бомбосховища справді не можна приводити тварин. Тож не пустити собаку чи кота у теорії можуть. Однак порядок був затверджений ще до повномасштабного вторгнення — у 2018 році. Тобто деякі пункти, включно з нормою про тварин, очевидно, втратили свою актуальність після нападу РФ у лютому-2022.
Після скандалу з дітьми в уряді пообіцяли ініціювати перегляду наказу щодо використання укриттів.
«Відбулось це насправді не тому, що є якісь правила недопуску тварин чи якісь інші накази Міністерства внутрішніх справ, якими керуються в своїй роботі у питаннях укриттів. Ні, це сталось не тому, що є такі правила, а тому, що такі люди на місцях мають ухвалювати ефективні рішення і ухвалювати, в першу чергу, виходячи з основної думки — зберегти життя людини», — розповів заступник міністра з питань стратегічних галузей промисловості Тимур Ткаченко.
Зазначимо, що попри формальну заборону на початку великої війни Київський метрополітен приймав українців із домашніми улюбленцями. Так само потрапити можна було у багато сховищ, проте деякі все ж могли відмовити у захисті. Активісти радять пробувати домовитись із кожним керівником укриття в кожному окремому випадку, бажано заздалегідь.
«З об’єктивного є люди, які мають алергію. Це — факт. І не можна просто казати: ‘Ні, нам плювати на цих людей’. Це — неправильно. Головне, щоб для всіх був якийсь комфортний простір. Якщо ви можете, поговоріть з тими, хто керує цим укриттям: можливо, за стінкою варто зробити місце для людей, які з тваринами, а отам виділити місце і підписати, що якщо у людини є алергія, щоб вони не стикувалися. Пропишіть в укритті правила для власників тварин, не відпускайте в укритті цю тварину. Тому що, ваш, умовно, милий Тузік, який важить 120 кг, для когось може виглядати як загроза. Тому тримайте цих тварин поруч. Намагайтеся домовитися. В абсолютній більшості випадків це можливо», — каже засновник UAnimals Олександр Тодорчук.
Домашні улюбленці: як заспокоїти під час тривоги
Тварини часто дуже чутливі до гучних звуків, оскільки їх слух гостріший за людський. Коли у людини є усвідомлення, що раптовий крик на вулиці — це сирена повітряної тривоги, то у домашнього улюбленця такого розуміння немає.
Під час стресових ситуацій до стану своїх котів чи собак треба ставитись відповідально, щоб не зашкодити їхньому здоровʼю. Порад, як допомогти тварині під час тривоги, склала ініціатива Save Pets of Ukraine:
- якщо ви вдома, намагайтесь тримати тварину в місці, де найменше чутно вибухи та обстріли. Якщо вам потрібно виходити з твариною на вулицю — тримайте її на повідці. Від гучних пострілів вона може злякатись та втекти. На цей випадок слід мати адресник з вашим телефоном та координатами в нашийнику тварини.
- якщо ви в дорозі, то створіть тварині її власний куток: це має бути або комфортна для тварини переноска, або свій куточок із її підстилкою та улюбленою іграшкою у бомбосховищі чи іншому місці.
- майте запас смаколиків, які подобаються вашій тварині та давайте їх час від часу.
- не кричіть та не метушіться. Тварини відчувають настрій господаря, якщо ви будете зберігати спокій, то і тварині буде легше. За можливості беріть свого улюбленця на руки, гладьте, розмовляйте з ним спокійним тоном.
- якщо тварина занадто сильно нервує, то їй може знадобитись заспокійливе. Існують спеціальні спреї, які можна розпилювати на підстилці або у переноску. Для котиків можна застосувати котячу м’яту. Спеціальні заспокійливі седативні препарати (Габапентин) використовуйте тільки після консультації з ветеринаром.
Про всяк випадок, разом зі своєю тривожною валізою необхідно скласти аналогічну для домашнього улюбленця. Переконайтесь, що у речах вашої тварини є усе необхідне:
- сухий корм;
- переноска для котиків, собак маленьких порід або кошенят/цуценят;
- вода;
- миска чи поїлка;
- підстилка;
- документи на тварину;
- повідець;
- намордник;
- пакунки для прибирання відходів.
Раніше Заборона розповідала про створення реєстру домашніх тварин в Україні. Це дозволить перевіряти право власності на улюбленців, а також допоможе з контролем над безпритульними.
Читати більше новин в Telegram