Статус УБД в Україні: що робити, коли немає відповіді від комісії
- Головний критерій для отримання статусу — безпосередня участь у боях. Кількість днів неважлива, але треба підтверджуючі документи.
- Затримки з отриманням статусу учасника можуть ставатись з різних причин. Серед них банальна бюрократія або недбалість командирів.
- На початку 2024 року ухвалили закон, який має автоматизувати процедуру, але підставою для отримання поки все одно є наказ командира військової частини.
Одним із дієвих способів отримання статусу учасника бойових дій при порушенні прав захисника є звернення до офісу українського омбудсмана. Також мають допомогти у Міноборони чи навіть ДБР, а у разі відмови можна піти ще на один крок.
Заборона розповідає про складнощі з отриманням УБД.
Статус учасника бойових дій: як усунути проблеми з отриманням
Омбудсмен Дмитро Лубінець 22 січня 2024 року повідомив, що до нього звернулись з питанням про зволікання у наданні бійцю ЗСУ статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення. Всі необхідні документи захисник надіслав у ТЦК ще в серпні 2023 року, проте відповіді безрезультатно чекав понад 5 місяців. В результаті заходів зі сторони уповноваженого питання було вирішено, а бійцю надано відповідний статус.
Затримки видачі УБД можуть виникати з багатьох причин. Юрист Денис Бондар наголошує на трьох основних:
- бездіяльність командирів;
- бюрократія — процедури передбачають великий обсяг документів;
- відсутність важелів тиску — на інститути часто можна вплинути тільки позовом до суду.
«З нашого досвіду, найчастіше права військових порушуються на рівні командування частин та їхнього адміністративного апарату, який в умовах паперового документообігу працює, м’яко кажучи, недосконало. Адже більшість питань, з якими до нас звертаються військовослужбовці, спричинені відсутністю необхідних довідок з частини. І ми вимушені звертатися до суду, аби одержати їх», — каже Бондар.
Читати більше новин в TelegramЯкщо з отриманням статусу УБД виникла затримка, то може допомогти звернення до омбудсмена, оскільки подібні кейси вважаються порушенням прав людини. Є кілька варіантів, як звʼязатись з уповноваженим:
- вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- hotline@ombudsman.gov.ua;
- зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.
Захисники розповідають, що трапляються навіть випадки, коли видачу посвідчень УБД командири затримують навмисно, щоб покарати військовослужбовця або видати документи усім разом.
«Тривати це довго не буде, бо командир зобов’язаний віддати документ військовому. Солдат може написати рапорт на будь-який із рівнів і запитати, на якому етапі оформлення його посвідчення. Також може звернутися і до Міноборони, ДБР, адвоката. Мало хто знає про це. Або не ризикує так робити. Відстоювати свої права в армії, а особливо в армії під час війни, – це дуже непросте завдання. Тому всі ставляться до цього обережно», — каже військовий Максим Скубенко.
УБД: як отримати у 2024 році
Верховна Рада 16 січня ухвалила законопроєкт №10062 про цифровізацію армії (станом на 24 січня ще не підписаний президентом, має вступити у дію наступним днем після підписання). Новації, окрім іншого, дозволять бійцям автоматично набувати статусу учасника бойових дій. Необхідні документи можна буде подати онлайн.
Підставою для отримання УБД у 2024 році (принаймні поки) залишається довідка від командира військової частини про участь військового у виконанні бойових завдань, розвідувальних заходів та отримання травм (поранень, контузій, каліцтв). Він зобовʼязаний подати її на розгляд комісії самостійно протягом 30 днів, але якщо цього не відбулось, військовий може звернутись до неї самостійно, пояснили у Мінветеранів.
На отримання статусу учасника бойових дій мають право наступні категорії захисників:
- військові ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, прикордонної служби, Державної служби спецтранспорту, Управління Державної охорони України, Держспецзв’язку;
- поліцейські;
- особи рядового, начальницького складу ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби;
- співробітники Служби судової системи;
- особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 року у складі добровольчих підрозділів у взаємодії з Силами оборони, брали участь у здійсненні заході для оборони України.
Важливо! Добровольці, які брали участь у боях після 25 березня, не можуть розраховувати на отримання статусу УБД, якщо вони офіційно не оформлені у військовій частині.
Добровольці, які брали участь у бойових діях до 25 березня, мають подати довідку від командира військової частини, з якою взаємодіяв боєць на початку повномасштабного вторгнення. Якщо такої довідки немає, необхідно подати нотаріально завірені свідчення трьох або більше свідків серед військовослужбовців, які вже отримали УБД. Одним з них має бути командир добровольчого підрозділу.
Раніше Заборона розповідала про швидкі способи поповнити лави ЗСУ без мобілізації. Одним з них — це включення до лав ЗСУ добровольчих військових формувань.
Читати більше новин в Telegram