Норвегія першою у світі розкопуватиме морське дно: навіщо і до чого тут Україна
- У світі з 2017 по 2022 рік попит на кобальт і нікель підскочив на 70% і 40% відповідно. Найбільшими виробниками є Китай і Росія.
- На початку січня Норвегія законодавчо дозволила комерційним компаніям розвідувати морське дно на предмет корисних копалин.
- Територія, яку можна буде досліджувати, за площею більша за Велику Британії.
Норвегія виправдовує таке рішення необхідністю відходити від залежності від Росії та Китаю, зважаючи на розвиток зеленої енергетики. Проти рішення виступали Сполучене Королівство та Єврокомісія. Вважається, що навіть розвідка морського дна нанесе удар по екології.
Заборона розповідає про перші кроки світу у видобутку корисних копалин із морського дна.
Видобуток корисних копалин на дні моря: до чого тут Україна
Парламент Норвегії на початку січня 2024 року проголосував 80 на 20 за пропозицію уряду відкрити акваторію океану для комерційного глибоководного видобутку. Країна стала першою у світі, яка законодавчо наблизилась до діставання корисних копалин з морського дна, пише CNBC.
Рішення дозволило компаніям подавати заявки на видобуток у водах поблизу архіпелагу Шпіцберген. Площа територій, де можна вести розкопки, більша за Велику Британію (280 000 кв. км). В уряді стверджують, що перші ліцензії на дослідження дна можуть бути видані наступного року, проте видобуток, швидше за все, не почнеться раніше 2030 року.
«Сьогодні ми майже залежні від Росії та Китаю, і ми повинні диверсифікувати глобальний ланцюжок постачання мінеральної сировини по всьому світу. Ми довго шукали можливості корисних копалин морського дна. У нас є дійсно надійні традиції щодо того, як ми використовуємо ресурси на норвезькому континентальному шельфі. Ми робимо це стабільно і робимо це крок за кроком», — сказав міністр енергетики Норвегії Тер’є Асланд.
Читати більше новин в TelegramРіч у тім, що повномасштабне вторгнення в Україну викрило залежність Європи від викопного палива Росії, а перехід на чисті джерела потребує рідкісноземельних елементів, серед яких кобальт і нікель. Так, попит на ці копалини підскочив на 70% і 40% між 2017 і 2022 роками відповідно. Це повʼязано зі збільшенням виробництва акумуляторів електромобілів, вітряних турбін та сонячних батарей.
Усі ці метали можуть міститись на морському дні. Більшість рідкісноземельних елементів видобуває Китай. Серед великих постачальників також Росія, Вʼєтнам та Бразилія.
Норвегія та захист клімату: які проблеми
Проти глибоководного видобутку у Норвегії вже виступили Сполучене Королівство та Єврокомісія. Вони наполягали принаймні на тимчасовій забороні через потенційний негативний вплив на екологію. У Міністерстві енергетики Норвегії відповіли, що дослідження допоможуть краще зрозуміти негативний вплив подібного видобутку.
Проти також активісти — вони бояться, що глибоководна розвідка та видобуток можуть назавжди змінити середовище відомих та ще не відкритих видів.
«Аргумент, висунутий урядом Норвегії — і глибоководною гірничодобувною промисловістю — про те, що глибоководний видобуток можна здійснювати екологічно, суперечить широкому консенсусу наукової літератури. Немає способу сталого видобування морських глибин у наш час, оскільки це неминуче призведе до руйнування екосистеми, вимирання видів, різних джерел забруднення та порушення кліматичних екосистемних послуг океану», — стверджує керівниця відділу по нагляду за глибоководним видобутком в Європі від Sustainable Ocean Alliance.
При цьому в уряді країни-ініціаторки відповідають що роботи ще не розпочаті саме через прогалини в знаннях, які необхідно заповнити завдяки розвідці. Вони наголошують на тому, що серйозно ставляться до своєї репутації нації, яка екологічно розробляє океан.
«Ключове питання у дебатах у тому, що ми не маємо достатньо знань, щоб вирішити, чи можемо ми видобувати ці корисні копалини — і я повністю згоден. Нам потрібно зібрати більше інформації, перш ніж ми зможемо прийняти рішення про видобуток цих корисних копалин. Ось про що цей дозвіл. Це не те саме, що схвалити видобуток», — сказав Тер’є Асланд.
Раніше Заборона розповідала про план відбудови України з урахуванням зелених стандартів. Це необхідно, в тому числі для оновлення економіки, яка до початку повномасштабного вторгнення була застарілою.
Читати більше новин в Telegram