Кліматологи пропонують додати категорію мегашторм для класифікації ураганів: топ-5 найсмертоносніших
- Урагани класифікуються за шкалою Саффіра-Сімпсона. Наразі існує п’ять рівнів.
- Глобальне потепління призводить до збільшення потужності циклонів, тому вчені вважають, що необхідна нова 6 категорія в класифікації ураганів.
- Один із найбільш руйнівних катаклізмів усіх часів — Калькуттський циклон.
Поки усі найбільш небезпечні урагани належать до п’ятої категорії, але вважається, що цього недостатньо для характеристики небезпеки, адже лише за останні 10 років принаймні п’ять подій вже вийшли за максимум.
Заборона розповідає про найсмертоносніші урагани в історії людства.
Шоста категорія урагану: ідея вчених з Берклі та Вісконсін-Медісон
Зміна клімату не впливає на збільшення кількості ураганів, проте впливає на їх потужність. 40 років записів показали, що підвищення температури океану викликає насичення вологою атмосфери, а це призводить до росту енергії штормів. Вчені з Національної лабораторії імені Лоуренса Берклі та Університету Вісконсін-Медісон Майкл Вернер і Джеймс Коссін запропонували розширити шкалу класифікації штормів з 5 до 6 пунктів, пише The Guardian.
Урагани класифікуються за потужністю за допомогою шкали Саффіра-Сімпсона. Якщо швидкість вітру перевищує 33 м/c, то це перша категорія. Урагани від третьої категорії несуть серйозну загрозу майну та життю людини. Остання, тобто п’ята категорія, включає шторми від 114 м/c і більше.
Вчені стверджують, що вітер у 85 м/c це вже більше, ніж існуючі спорткари. Нові мегаурагани потребують власної категорії, щоб підкреслити їх виключну небезпеку. За останні 10 років вже п’ять штормів могли б бути класифіковані за новою категорією. Таким був, зокрема, тайфун Хайан, який забрав життя понад 6 000 людей у 2013 році на Філіппінах. Швидкість урагану Патрісія, що утворився поблизу Мексики в 2015 році, сягала 96 м/cекунду.
Читати більше новин в Telegram«В Атлантиці чи Мексиканській затоці їх ще не було, але існують умови, які сприяють віднесенню до категорії 6. Просто пощастило, що їх ще немає. Я сподіваюся, що цього не станеться, але це просто кидок кубиків. Ми знаємо, що ці шторми вже стали більш інтенсивними та будуть продовжувати це робити», — сказав науковий співробітник Берклі Майкл Венер.
Шторми: топ-5 найсмертоносніших
Один із найбільш руйнівних катаклізмів усіх часів — Калькуттський циклон. Він дістався суші 11 жовтня 1737 року в дельті річки Ганг, що в Індії, ймовірно викликавши штормовий сплеск на 10-13 м та 381 мм опадів за наступні 6 годин. Шторм пройшов приблизно 330 км вглиб країни, перш ніж розсіявся. Катаклізм забрав від 300 000 до 350 000 життів.
Неодноразовою жертвою циклонів став Бангладеш. Так у 1970 році країна стикнулась із Великим циклоном Бхола. Швидкість вітру перевищила 220 км/год. За результатами катаклізму загинуло від 300 до 500 тисяч людей.
Циклон Наргіс трапився в Азії у 2008 році. Він охопив Індію, Таїланд, М’янму, Шрі-Ланку, Лаос, Бангладеш та інші сусідні країни. Статистика свідчить про 140 000 загиблих. Його класифікують як один із найсмертоносніших циклонів, які траплялися в Азії з часів урагану в Бангладеші 1991 року.
Ураган Катріна не має такої великої кількості жертв, як деякі інші природні катастрофи, проте його вплив на жителів Нового Орлеана був колосальним. Багато людей були вимушені залишити свої домівки або зникли безвісти. У 2005 він забрав близько 2000 життів. Загальна оцінка збитків становить близько 108 мільярдів доларів. Ураган вважається одним із найжорстокіших природних лих у світовій історії.
У 1900 році на Галвестон, що в штаті Техас, обрушився ураган четвертої категорії. Місто страдало не вперше і не востаннє від природних катаклізмів. Маленьке поселення в Мексиканській затоці також відчуло на собі наслідки урагану “Алісія” в 1983 році та урагану “Айк” у 2008 році. Той, що обрушився в 1900 році, вважають одним із найстрашніших. Він призвів до загибелі від 8 000 до 12 000 осіб. Тоді жителів було трохи менше ніж 38 тисяч.
Раніше Заборона розповідала про зміну клімату в Європі. Вчені вважають, що погода на континенті може повністю змінитись до 2100 року.
Читати більше новин в Telegram