Кремль мусить постійно переносити дедлайни окупації Авдіївки: голова МВА розповідає про ситуацію у зруйнованому місті

Novosti Donbasa

У 2014 році Авдіївка на чотири місяці опинилася під контролем терористів. Після деокупації Збройні сили України обладнали довкола міста потужний укріпрайон. З того часу Авдіївка перебуває під обстрілами російської армії, яка неодноразово намагалися її захопити. Бої за місто стали ще запеклішими після початку широкомасштабного вторгнення Росії.

З жовтня 2023 року війська РФ штурмують Авдіївку, витрачаючи велику кількість людей та техніки. Голова міської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомляє про щоденні обстріли міста. Попри загрозу загибелі, в Авдіївці лишається понад 900 мешканців. Евакуація триває, проте багато хто не наважується на виїзд через атаки.

Віталій Барабаш в інтерв’ю «Новинам Донбасу» розповів, що відбувається в місті-фортеці.


Загроза окупації Авдіївки

Нещодавно військові аналітики повідомили, що росіяни проводять штурмові дії на півночі Авдіївки. Також стверджують, що нібито окуповано 18% території міста. Як ви можете це прокоментувати?

Щодо відсотків зайнятої росіянами території — навіть коментувати такі речі не буду. Є ДРГ, вони заходять у місто, українські військові їх ліквідовують та знешкоджують, ці групи дуже численні. Окупанти можуть десь в місті перебувати, на околицях, в старій частині міста, але про захоплення такої великої території міста мова не йде. Дуже багато аналітиків, на жаль, використовують дані зі сторони РФ, мене це особисто хвилює. Наразі є бої в Садовому товаристві, біля Авдіївського коксохімічного заводу.

Читати більше новин в Telegram

Чому росіянам настільки важливо захопити Авдіївку?

Це політичне рішення. Безумовно, воно було прийняте в Кремлі. Ми бачимо, скільки разів вони змінювали ці дедлайни з захоплення міста. Спочатку планувалося захопити Авдіївку напередодні дня народження президента РФ Володимира Путіна [7 жовтня]. Потім мова йшла про 14 грудня, але не склалося, потім — Новий Рік, а зараз відклали захоплення до президентських виборів у РФ, які пройдуть у березні 2024 року. Російські військові намагатимуться робити все можливе саме до цієї дати, бо інших варіантів в них немає. У РФ немає жодної людини, яка могла б зараз дати команду зупинити ці наступи, окрім Путіна.

Чи відбувається наразі евакуація в місті? Скільки мешканців загинули з початку повномасштабного вторгнення? 

Евакуація триває. З 24 лютого 2022 року загинули 174 мешканці Авдіївської територіальної громади, у тому числі одна дитина, поранені 392 особи, з них троє дітей.

Евакуація: Барабаш про виїзд з міста

У місті проживає багато людей. Чому дехто вагається та не наважується на евакуацію?

Всі по-різному відповідають: одні бояться евакуйовуватися, адже в усіх містах небезпечно, іншим складно прийняти це рішення. Більшість людей, які залишилися, — літні люди. Девіз «Мій дім — моя фортеця» вже не працює, адже в місті все розбито вщент. Найголовніше — страх дороги. Також є «ждуни», але їх менша кількість. Проте це їхній вибір.

Ви раніше розповідали, що в місті немає жодної вцілілої будівлі. У вас є розуміння, як у майбутньому буде відбуватися процес відновлення міста?

Це будуть дві різні відбудови міста. Якщо Авдіївський коксохімічний завод будуть відновлювати, то місто буде такого ж масштабу, як і до повномасштабної війни. Однак, якщо буде прийняте рішення не відновлювати завод, то буде інша стратегія, і місто буде іншим. 

Міжнародні організації допомагають у відновленні українських міст. Можливо, до вас зверталися керівники фондів, які обіцяли після перемоги допомогти відбудувати місто?

Поки ні. 

Особисто з вами намагалися зв’язатися росіяни, щоб ви перейшли на бік РФ та здали місто?

Ні, такого не було. 

У вас активна проукраїнська позиція. Чи отримували ви погрози від окупантів?

Так, неодноразово. Також були перехоплення. Свого часу працювали ДРГ по всій нашій команді. Це нормально, це війна. 

Коли, на вашу думку, Збройним силам України вдасться деокупувати нині захоплені території Донецької області?

Поки прогнозів робити не буду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій