Читаєте зараз
Панічна атака: як допомогти людині опанувати себе

Панічна атака: як допомогти людині опанувати себе

Ilona Kivva
Автор:
  • Напад паніки — це відчуття надзвичайно сильного страху, яке супроводжується фізіологічними проявами тривоги.
  • Коли це трапляється, людина може подумати, що втрачає контроль, переживаєте серцевий напад або навіть помираєте.
  • Одна із причин виникнення таких атак — проживання важких чи стресових ситуацій, тож стикнутися із цим може будь-яка людина.

Спрогнозувати, що стане причиною панічної атаки неможливо, але є низка технік, які можуть допомогти впоратися з цим станом самостійно чи підтримати іншу (навіть незнайому) людину.

Заборона розповідає про причини виникнення цього явища та пояснює, як допомогти собі та оточуючим.

Паніка: чому виникає

Паніка – це природна реакція організму на короткотривалі небезпечні ситуації, пояснюють у Національній службі охорони здоров’я Англії (NHS). 

А от панічна атака — це відчуття страху та тривоги, яке може охопити нас досить раптово. Зазвичай супроводжується інтенсивними фізичними симптомами, такими як запаморочення, задишка та прискорене серцебиття.

Багато людей під час нападу відчувають жах, ніби ось-ось станеться щось погане. Ці відчуття можуть виникати навіть тоді, коли реальної небезпеки немає.

Читати більше новин в Telegram

Не завжди зрозуміло, що викликає панічні атаки, але відомо, що їх може спричинити тривожність із приводу чогось або проживання важких чи стресових ситуацій. Серед них:

  • тривога, викликана складнощами вдома, у школі, на роботі;
  • стрес;
  • смерть близької людини;
  • страх;
  • насильство.

Напад страху і тривоги: як опанувати себе

Під час панічної атаки дуже важливо спробувати сконцентруватися на поточному моменті й ситуації всіма видами почуттів, підкреслюють у Міністерстві охорони здоров’я України. 

Найкраще для цього підходить техніка «5–4–3–2–1». Назвіть:

  • п’ять речей, які ви бачите (наприклад, ваші руки, стіл, небо);
  • чотири речі, які ви відчуваєте фізично (наприклад, тверда поверхня під ногами, одяг на тілі тощо);
  • три речі, які ви чуєте (наприклад, спів пташок, звук машин, музика);
  • ві речі, які ви відчуваєте на нюх (наприклад, кава, опале листя, парфум);
  • одну річ, яку ви можете відчути на смак (м’ятна гумка, чай тощо).

Необхідно змусити себе не уникати травмуючої ситуації, а вчитись справлятися з тим, як ви себе в ній відчуваєте. Уникнення може посилити тривогу та закріпити хибні патерни в поведінці.

Ознаки панічної атаки та засоби боротьби з ними. Інфографіка: Institute of Cognitive Modeling

Панічна атака: як допомогти людині

Під час нападу паніки людина може відчувати, що втрачає контроль над собою, може збожеволіти чи померти. Залишайтеся поруч із потерпілим, коли він потребує допомоги. В кризовій ситуації ми часто втрачаємо почуття захищеності та довіри. 

Ось що радять зробити у Центрі громадського здоров’я МОЗ України, щоб допомогти комусь заземлитися:

  • скажіть людині сісти, опустити голову та впертись ногами в підлогу, щоб мати опору;
  • попросіть постраждалого зосередити увагу на диханні і робити це повільно та розмірено;
  • перемкніть його або її увагу. Попросіть людину розповісти про те, що вона зараз бачить і чує, назвати оточуючі предмети.

Діти особливо вразливі до інтенсивних психологічних переживань. Причина в тому, що вони не мають сформованого емоційного інтелекту та обізнаності щодо того, як працює їхнє тіло. Ось методи, які можуть краще спрацювати з дитиною:

  1. Згадайте з ним алфавіт, попросіть його назвати слово на кожну літеру: тварин, імена, місця, їжу тощо. Така вправа залучить іншу частину мозку дитини та відверне увагу від страху та тривоги.
  2. Покладіть руку на живіт дитини, разом зробіть п’ять глибоких вдихів і видихів по п’ять секунд. Вдих через ніс і видих через рот. Черевне дихання допомагає кисню проникати в легені. 
  3. Знайдіть безпечні місця. Це може бути знайомий їй фізичний простір, наприклад, ваш дім чи її кімната. Або уявне місце, де вона відчуває спокій, наприклад, улюблений куточок парку чи біля моря.

У важких випадках панічних атак дитина або підліток може боятися вийти з дому. Якщо ви помітили, що в дитини тривалі симптоми, необхідно звернутися по допомогу до фахівця.

Спочатку обстеженням займається сімейний лікар або педіатр. Якщо причиною симптомів не є якесь фізичне захворювання чи стан, дитину скерують на консультацію до дитячого та підліткового психіатра. Зазвичай напади паніки можна зупинити за допомогою лікування. Терапія на ранніх стадіях може запобігти серйозним ускладненням.

Раніше Заборона писала про ген тривожності, який вчені віднайшли в ДНК людини. Ментальні розлади спричинені експресією гена, який відповідає за зміну поведінки. Виявилося, що інший ген у цій області мозку здатен пригнічувати цю зміну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій