'
Читаєте зараз
Психічне здоров’я: що це таке і як його підтримувати

Психічне здоров’я: що це таке і як його підтримувати

Ilona Kivva
Автор:
  • Ментальне здоров’я дозволяє людям справлятися зі стресами і реалізувати свої здібності. Його рівень впливає на те, як саме ми думаємо у конкретний момент, які емоції відчуваємо.
  • Серед ключових ознак психічно здорової людини — чітка самоідентифікація, критична оцінка своїх можливостей та здатність керувати поведінкою.
  • Досягнути ідеального рівня психічного здоров’я практично неможливо — кожна людина певною мірою піддається стресу та іншим негативним факторам.

Універсального методу підтримки ментальної рівноваги не існує — важливо знайти те, що подобається і допомагає саме вам. Водночас є базові способи покращити свій стан, наприклад, здорове харчування, сон та розслабляючі вправи.

Заборона розповідає про ключові ознаки психічно здорової людини, а також про методи, які допомагають підтримувати стан.


Складові психічного здоров’я: які є

Всесвітня організація охорони здоров’я визначає ментальне здоров’я як стан психічного благополуччя, який дозволяє людям справлятися зі стресами життя, реалізувати свої здібності, добре навчатися та працювати, а також робити внесок у суспільство. 

«Це невід’ємний компонент, який лежить в основі нашої індивідуальної та колективної здатності ухвалювати рішення, будувати стосунки та формувати світ, у якому ми живемо. Психічне здоров’я є одним із основних прав людини. І це має вирішальне значення для особистого, суспільного та соціально-економічного розвитку», — кажуть у ВООЗ.

Тобто ментальна рівновага впливає навіть на те, як саме ми думаємо у конкретний момент, які емоції відчуваємо під час різних ситуацій, який робимо вибір і як ставимося до інших.

Читати більше новин в Telegram

Виділяють сім основних складових психічного здоров’я:

  • усвідомлення постійності та ідентичності свого фізичного і психічного «я». Тобто людина повинна мати відчуття самоідентифікації та сприймати себе цілісно;
  • постійність і однаковість переживань в однотипних ситуаціях;
  • критичне ставлення до себе і своєї діяльності — здатність до аналізу свого життя, дій, зусиль;
  • психічна реакція відповідає силі й глибині зовнішнього чинника;
  • здатність керувати своєю поведінкою відповідно до встановлених норм;
  • вміння планувати життєдіяльність — режим дня, роботи;
  • гнучкість психіки — здатність змінювати свою поведінку залежно від зміни життєвих обставин.

Ментальна рівновага: що допомагає підтримувати

Досягнути ідеального рівня психічного здоров’я практично неможливо, адже кожна людина певною мірою піддається стресу та іншим негативним факторам і це нормально. При цьому є методи, які можуть допомогти підтримувати рівновагу:

  • регулярні фізичні вправи — всього 30 хвилин ходьби/день можуть підняти настрій і зміцнити здоров’я;
  • здорова їжа та відновлення водного балансу — звучить банально, але збалансована дієта та велика кількість води справді впливають на рівень енергії та концентрації впродовж дня;
  • обмеження споживання кофеїновмісних напоїв;
  • сон — дотримуйтеся розкладу та висипайтесь. Перед сном старайтеся не користуватися телефоном та іншими гаджетами;
  • розслабляючі вправи — ознайомтеся з програмами чи додатками для релаксації (є купа безплатних): медитація, розслаблення м’язів, дихальні вправи тощо. Заплануйте регулярний час для виконання. Можна придумати й інші заняття, наприклад, малювання, ведення щоденника;
  • cтавте цілі та пріоритети — вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що можна почекати. Навчіться говорити ні, якщо починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам’ятати про те, чого ви досягли в кінці дня, а не про те, що ви не змогли зробити;
  • навчіться дякувати — щодня нагадуйте собі про речі, за які ви вдячні, навіть якщо вони не здаються важливими, на перший погляд;
  • зосередьтеся на позитиві: навіть, коли здається, що нічого хорошого не відбувається — це не так, треба лише пошукати;
  • залишайтеся на зв’язку — дзвоніть друзям та рідним, спілкуйтеся, діліться переживаннями;

«Турбота про себе виглядає по-різному для кожного. Важливо знайти те, що вам потрібно і що вам подобається. Можливо, знадобляться спроби й помилки, щоб визначити, що найкраще підходить. Ці методи не є ліками від психічних захворювань, але розуміння того, що викликає або провокує ваші легкі симптоми та які методи подолання у вас працюють, допоможе керувати своїм станом та покращить його», — пояснили у Національному інституті психічного здоров’я США.

Раніше Заборона розповідала методи, які можуть допомогти пережити смерть близьких та впоратися зі скорботою. Перш за все, важливо бути терплячим до себе.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій