Країни ЄС хочуть створити спільну армію та оборонку: який план
- До початку повномасштабного вторгнення РФ країни Євросоюзу витрачали у два рази більше грошей на армії, аніж Росія — $225 млрд на рік.
- На Мюнхенській конференції прем’єр-міністр Греції та міністр фінансів Німеччини наголосили на необхідності створити спільну оборонну промисловість.
- Заяви Трампа також відновили розмови про необхідність заснування спільної європейської армії.
ЄС витрачає гроші на розробку великої кількості проєктів, що неефективно, в порівнянні з уніфікованим підходом США. Обʼєднана оборонна промисловість могла б якісніше використовувати великі кошти, які вкладають країни блоку. А от спільна армія могла б убезпечити держави на фоні загрози виходу США із НАТО.
Заборона розповідає про плани об’єднання.
Оборонна промисловість ЄС: навіщо обʼєднувати
Під час Мюнхенської конференції з безпеки кілька урядовців Євросоюзу наголосили на необхідності створення спільної оборонної промисловості. Першим про недоліки в чинній системі оборонних закупівель Європи заявив прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, пише Укрінформ.
«З погляду покупця оборонної продукції є потреба в оптимізації європейської оборонної промисловості, яка зараз неймовірно фрагментована. Треба домовитися, які саме проєкти нам потрібні й куди нам варто залучати ресурси. Там, де ми справді можемо бути конкурентоспроможними, буде «так», — сказав Міцотакіс.
Сукупні витрати ЄС на оборону до початку повномасштабного вторгнення складали близько $225 млрд на рік — це вдвічі більше, ніж витрати Росії ($100 млрд). Причина неефективності розпоряджання цими коштами полягає в тому, що оборонні закупівлі роблять суверенні країни. Так, якщо армія США використовує лише 30 систем озброєння, то ЄС використовує близько 180, якщо у Штатів лише один основний бойовий танк, то у Євросоюзі (за різними розрахунками) від 11 до 17 моделей.
Читати більше новин в TelegramРіч у тім, що країни витрачають гроші на різні проєкти, які часто конкурують один з одним. Так, наприклад, Європа використовує два основні винищувачі: французький Dassault Rafale та німецький Eurofighter Typhoon.
«Нам потрібен єдиний ринок оборонної продукції, можливо, консолідація оборонної промисловості в Євросоюзі, а також створення умов для розширення виробничих потужностей. Враховуючи розмір німецької економіки, 2% [видатки на оборону від ВВП] — це багато… і не дуже ефективно. Відповідь на питання ‘Як отримати більше за кожен євро, який ми витрачаємо на оборону?’ веде до єдиного ринку та консолідації оборонної промисловості», — підтримав позицію Міцотакіса міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер.
Армія Євросоюзу: які плани
На фоні заяв кандидата у президенти США Дональда Трампа про необхідність натравлювати Володимира Путіна на країни НАТО, які не витрачають достатньо коштів на свою оборону, у ЄС заявили про необхідність створення власної армії. Відповідну пропозицію зробив депутат Європарламенту від Чехії Мікулаш Пекса, пише Euractiv.
«Європа потребує власної армії. На захист Дональда Трампа не можна покладатися. Об’єднана європейська армія може фінансуватися з розділу бюджету ЄС і підпадати під компетенцію Європейського парламенту. Тож нам не потрібно турбуватися про те, чи витрачає більшість 2% ВВП у 30 різних парламентах», — заявив Пекса.
Розмови почались ще раніше. Так, у січні на цьому кроці наголосив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні.
«Якщо ми хочемо бути миротворцями у світі, нам потрібна європейська армія. І це фундаментальна передумова для того, щоб мати можливість мати ефективну зовнішню політику. У світі з такими потужними гравцями, як Сполучені Штати, Китай, Індія, Росія, з кризами від Близького Сходу до Індо-Тихоокеанського регіону, громадяни Італії, Німеччини, Франції чи Словенії можуть бути по-справжньому захищені лише тим, що вже існує, а саме Європейським Союзом», — сказав Таяні.
Ще до повномасштабного вторгнення, у 2020 році, тодішній міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер заявила, що Європейський союз не здатен себе захистити без ядерного та військового потенціалу США. Про це ж повідомляв французький аналітичний центр IRIS. Це стало особливо критичним, на фоні можливого приходу до влади у штатах Дональда Трампа, який, як повідомлялось, роздумує про вихід із НАТО.
Про необхідність створення спільних сил у 2021 році заявляла президентка Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн. Головною перепоною на цьому шляху були і залишаються невеликі витрати країн-членів на оборонну промисловість, а також побоювання, що європейська армія підірве авторитет НАТО.
Раніше Заборона розповідала про плани Польщі створити найсильнішу армію Європи. Так, країна збирається витратити близько $250 млрд за наступні 10 років.
Читати більше новин в Telegram