Читаєте зараз
РФ перекинула у Севастополь «Онікси»: чим з неочевидного небезпечні ракети

РФ перекинула у Севастополь «Онікси»: чим з неочевидного небезпечні ракети

Ilona Kivva
Автор:
  • Військовий партизанський рух «АТЕШ» ще наприкінці січня 2024 року виявив переміщення російських берегових ракетних комплексів «Бастіон-П». 
  • У командуванні Сил оборони півдня України 27 лютого підтвердили наявність у Криму пускових. Вони є носіями ракет «Онікс».
  • Ворог може застосовувати такі ракети в комбінації з іншими засобами ураження. 

П-800 «Онікс» — ракета радянської розробки, яка використовується на різнотипних носіях: від підводних човнів до літаків. Через специфічну траєкторію польоту, притаманну протикорабельним боєприпасам, їх вкрай складно збити. До того ж Росія у 2023 році, ймовірно, модернізувала снаряди, зробивши їх ще більш невловимими.

Заборона розповідає про небезпечні ракети ворога.

«Бастіон-П» у Криму: що відомо

Військовий партизанський рух «АТЕШ»  ще наприкінці січня 2024 року виявив переміщення російських берегових ракетних комплексів «Бастіон-П».  Як стверджувалося, установки належать 15-й окремій береговій ракетній бригаді РФ.

Бастіони застосовуються для ураження надводних кораблів різних класів, а також для наземних операцій в умовах радіоелектронної протидії. Також вони є одними з основних носіїв ракет П-800 «Онікс».

«Нам відомо, де вони. А те, що росіяни будуть їх застосовувати — це очевидно. Оскільки це один із тих засобів тиску, якому дуже складно протидіяти…. Ворог може застосовувати такі ракети в комбінації з іншими засобами ураження. Зокрема, ми спостерігаємо останнім часом, що активізувалося використання балістичних ракет і інших ракет, які дуже складно збивати», — розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталії Гуменюк.

Читати більше новин в Telegram
Ймовірна дислокація «Оніксу» у січні-2024. Фото: АТЕШ

Онікс: коротко про ракету

П-800 «Онікс» — протикорабельна ракета радянської розробки та подальшої російської модернізації. Вона використовується на різнотипних носіях: підводних човнах, надводних кораблях, катерах, берегових пускових установках та навіть літаках. 

Макет ракети П-800 «Онікс» на Міжнародному військово-технічному форумі «Армія-2018». Фото: Wikimedia

Короткі характеристики:

  • довжина — від 6 до 8 м (залежно від способу запуску);
  • розмах крил — майже 2 м;
  • вага — понад 3 000 кг;
  • швидкість — 2.0 Маха, або 2450 км/год (для розуміння, швидкість ракет Harpoon лише 0.8 Маха);
  • максимальна дальність польоту (заявлена) — 800 км, але  підтверджень цьому немає.

Ракета обладнана системами управління, що дозволяють їй летіти по складній траєкторії: після пуску вона виходить на висоту 15 км, а на підльоті до цілі опускається до 5 м над поверхнею. За такою схемою вона здатна пролетіти близько 300 км, але при низьковисотному польоті дальність зменшується до 120 кілометрів. 

«Перехопити ‘Онікс’ дуже складно, особливо коли ракета на висоті 10 м підходить до цілі. Ця ракета заточена на те, щоб знищувати кораблі, тому іде дуже низько. У неї хороший висотомір, який тримає її на цій гранично малій висоті. Велика швидкість та абсолютно мала висота — це і робить її важкою у перехваті», — пояснив військовий експерт Роман Світан. 

У червні 2022 року Оперативне командування «Південь» вже повідомляло про успішне збиття декількох таких ракет. Ймовірно, за рік російський оборонпром вдосконалив траєкторії польоту, адже вже у березні 2023 року у Повітряних силах ЗСУ повідомили, що П-800 «Онікс» є недосяжною ціллю як для ППО і ПРО, так і для української авіації.

Раніше Заборона розповідала про сучасну ракету Циркон, якою Росія вже двічі вдарила по Києву. Виявилось, що вона не така інноваційна, як заявляв виробник.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій