РФ б’є по Україні новітніми Х-69: що відомо про небезпечні ракети

Ilona Kivva
Автор:
  • Під час ракетної атаки у ніч з 7 на 8 лютого 2024 року Росія могла випустити по Україні новітні боєприпаси. Частину з них, ймовірно, вдалося збити.
  • Х-69, ймовірно, проходила льотні випробування восени-2023.
  • Снаряд входить до комплексу озброєння російського винищувача п’ятого покоління Су-57, але це не означає, що РФ почала застосовувати літаки у війні проти України. 

У ЗМІ Х-69 іноді порівнюють навіть з західними Storm Shadow, але аналітики схиляються до думки, що це щось середнє між недорогою керованою зброєю авіаційного базування та високоякісними системами більшого радіусу, як-от крилата авіаційна ракета Х-101. При цьому вони можуть бути вкрай небезпечними, адже несуть 310-кілограмову бойову частину.

Заборона розповідає про російські боєприпаси.

Обстріл України 7 лютого: які ракети використав ворог

Під час ракетної атаки у ніч з 7 на 8 лютого 2024 року Росія могла випустити по Україні новітні боєприпаси Х-69. Ймовірно, ворог застосував одразу три такі снаряди разом з трьома Х-59, які вже доволі давно активно застосовує. П’ять з цих шести ракет нібито були збиті у межах Полтавської, Сумської та Миколаївської областей. Однак сам факт використання зброї може свідчити, що РФ прагне перевірити її можливості в умовах реальної бойової обстановки, а також вказує на готовність ворога виставляти нові зразки для боїв, пише The War Zone.

Раніше про застосування снарядів вже повідомляли monitor та Defense Express, але у Повітряних силах ЗСУ цю інформацію так і не підтвердили.

Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS) ще у вересні 2023 року писав, що Х-69 проходить льотні випробування. Не виключали й того, що вона вже надходить у виробництво.

Читати більше новин в Telegram

Боєприпас входить до комплексу озброєння російського винищувача п’ятого покоління Су-57. Це означає, що РФ могла почати застосовувати ці літаки у війні проти України. При цьому військові аналітики схиляються, що це все ж було інше авіасудно — Су-34. Річ у тім, що ракета є доволі універсальною в плані носіїв, тому може застосовуватись навіть з МіГ-29К, МіГ-35 та Су-35.

«Новітні російські винищувачі п’ятого покоління чергують у російському повітряному просторі біля українських кордонів, й не заходять в український повітряний простір», — пише Мілітарний з посиланням на власні джерела.

Х-69: що це за боєприпас

Росія вперше представила Х-69 у 2009 році. Тоді ракета мала назву Х-59МК2. Її розробляють на потужностях конструкторського бюро «Радуга».

Боєприпас вкрай подібний за характеристиками до протикорабельної ракети Х-59МК. Основна відмінність в системі наведення: активну радіолокаційну головку самонаведення замінили інерціальною навігаційною системою, поєднаною з GPS і електрооптичною цифровою системою кореляції зони наведення (DSMAC). Її, ймовірно, запозичили з крилатої ракети Х-555, яку також робить «Радуга».

Вже у 2015 році снаряд повністю переробили (буквально). Серед іншого, використали stealth-елементи. Фактично незмінною залишилася лише все та ж система наведення.

Так, корпус зробили квадратним, щоб пристосувати зброю для розміщення у внутрішньому відсіку Су-57. Також є можливість підвісу на зовнішніх кріпленнях.

​​

Х-69 у прямокутному корпусі. Фото: Defence Express

У верхній частині корпусу розміщена пара висувних крил, які розкриваються в польоті. Турбовентиляторний двигун розмістили у корпусі (для розуміння, у Х-59МК2 він стоїть у зовнішній гондолі).

Точні характеристики боєприпасів невідомі, але задекларовано:

  • маса бойової частини (БЧ) — 310 кг;
  • повна маса ракети —  710 кг;
  • максимальна дальність ураження — 290 км;
  • швидкість польоту — близько 700-1000 км/годину.

«Х-69 в основному призначений для ураження надійних цілей з відомими координатами. Одна або кілька цілей можуть бути запрограмовані в ракеті перед польотом, і, як повідомляється, координати також можуть бути завантажені в систему наведення ракети, коли літак-носій підніметься в повітря. Точний ступінь низької спостережливості невідомий, але форма зброї, як кажуть, забезпечує деяку ступінь зменшення радіолокаційної помітності», — кажуть у The War Zone.

Аналітики схиляються до думки, що ракета за характеристиками знаходиться десь посередині між недорогою керованою зброєю авіаційного базування, як-от плануючі бомби, та високоякісними системами більшого радіусу дії, як-от крилата авіаційна ракета Х-101.

Раніше Заборона розповідала про новий тип ракети, яку Росія запустила по Україні. Це протикорабельна ракета, якій вже понад 70 років.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій