У Гаїті бандити оголосили повстання і практично захопили столицю: що до цього призвело
- Після вбивства президента Гаїті у 2021 році в країні досі немає обраного уряду.
- 29 лютого бандити на чолі з колишнім начальником поліції Джиммі Шеріз’є оголосили повстання, щоб усунути прем’єр-міністра Аріеля Генрі. Вони вже контролюють 80% столиці.
- Облога двох вʼязниць призвела до звільнення близько 4000 увʼязнених.
Премʼєр-міністр Гаїті 29 лютого поїхав домовлятись у Кенію про воєнізовану допомогу ООН для вирішення ситуації з бандитизмом. Повстанці оголосили, що не допустять його. Для цього вони збираються взяти в заручники міністрів країни, а також начальника поліції.
Заборона розповідає про повстання бандитів у Гаїті.
Надзвичайний стан на Гаїті: що сталось
Злочинність на Гаїті почала зростати останніми роками: з 2020-го від рук бандитів загинули кілька тисяч людей. Останній спалах насильства почався 29 лютого, коли премʼєр-міністр Аріель Генрі покинув країну. Він направився до Кенії, з метою домовитись про відправку сил ООН для придушення місцевих банд. Ватажок угруповання та колишній начальник поліції Джиммі Шеріз’є оголосив скоординовану атаку, щоб усунути його, пише BBC.
Узгоджені напади банд почались зі столиці — Порт-о-пренс. У планах угруповань захопити начальника поліції, а також міністрів, щоб премʼєр не повернувся до країни.
«З нашою зброєю та з гаїтянським народом ми звільнимо країну. Ми всі, збройні групи в провінційних містах та в столиці, єдині», — заявив Шерізʼє відомий також як «Барбекю».
Читати більше новин в TelegramВід початку заворушень було вбито щонайменше 12 людей і як мінімум четверо з них — це правоохоронці. Атаки відбулись на поліцейські відділки, міжнародний аеропорт та футбольний стадіон. Наймасштабнішим інцидентом стала облога двох вʼязниць Порт-о-пренс, в результаті якої було звільнено близько 4000 увʼязнених. Після цього банди за кілька днів узяли під контроль близько 80% столиці.
Уряд Гаїті оголосив надзвичайний стан на 72 години, який має допомогти впоратись зі сплеском злочинності. Також в країні введено нічну комендантську годину.
Цікаво! Для збереження правопорядку національна поліція Гаїті має 9000 офіцерів, а населення країни складає 11 мільйонів людей.
Вбивство президента Моіса: наслідки
Особливо рівень насильства в Гаїті зріс після вбивства президента Жовенеля Моіса в його власному будинку у 2021 році. Нещодавно суддя висунув звинувачення його дружині Мартін, виконувачу обовʼязків премʼєр-міністра Клода Жозефа та колишньому начальнику поліції. Припускається, що вбивство стало результатом їх змови, пише Asociated Press.
Клод Жозеф є лідером опозиційної партії — він заперечує звинувачення. Політик вважає, що Аріель Генрі використовує суддів для політичного тиску та називає те, що він залишається при владі, державним переворотом. Річ у тім, що премʼєр погодився піти у відставку 7 лютого 2024 року, проте так цього і не зробив.
В країні досі немає обраного уряду, а прем’єр-міністр постійно відкладає дату проведення виборів. Раніше Аріель Генрі обіцяв зробити це у 2022 та 2023 роках, а зараз — до середини 2025-го. Строк повноважень останніх сенаторів сплив ще в січні 2023 року.
«Гаїті переживає кошмар. Він [Генрі] погодився піти у відставку 7 лютого. Тепер він вирішив залишитися, попри те, що по всій країні проходять масові протести з проханням піти у відставку, але на жаль, тепер ці злочинці використовують насильницькі засоби, щоб змусити його піти у відставку», — заявив Клод.
За даними ООН, жертвами бандитів на Гаїті у 2023 році стали 8400 людей. Ця цифра включає поранених, вбитих та зниклих безвісти. Порівняно з 2022 роком, кількість жертв виросла вдвічі.
Раніше Заборона розповідала про повстання мафії в Еквадорі. Бандитам вдалось захопити телебачення, а з вʼязниць втекли найбільші злочинці країни.
Читати більше новин в Telegram