Читаєте зараз
Температура Атлантичного океану швидко росте: проблема не тільки в зміні клімату

Температура Атлантичного океану швидко росте: проблема не тільки в зміні клімату

Ilona Kivva
Автор:
  • Викиди парникових газів через діяльність людини призвели до росту температури Землі на 1.5°C.
  • Атлантичний океан у 2024 році потеплішав на 2°C відносно середнього значення за останні 30 років.
  • Нагрівання води одна з причин виникнення ураганів, а також загострення посух.

Збільшення температури в океані відбувається не тільки через глобальне потепління. Так, на температуру впливає зміна у вітрах, які з 2023 року менше дмуть на півночі Атлантики. Також важливим чинником є температурні цикли — Атлантичний океан увійшов у свою теплу фазу.

Заборона розповідає про причини та наслідки аномального нагрівання.

Атлантика: чому нагрівається

Клімат активно змінюється, а планета нагрівається — 2023 рік став найтеплішим за всю історію спостережень. Підтвердження цим змінам можна знайти в океанах, які також теплішають. Так, температура Атлантичного океану у перші місяці 2024 року майже на 2°C більша, ніж середня за останні 30 років, пише Vox.

Річ у тім, що світовий океан не може не нагріватись. Він має дуже високу тепломісткість і поглинув близько 90% тепла, яке утворилось внаслідок глобального потепління. Так, температура Землі вже зросла на 1.5°C через людину, як-от викиди парникових газів від фермерської та промислової діяльності.

Графік росту температури поверхні Атлантичного океану з 1981 року. Кожна лінія відповідає окремому року. Інфографіка: Vox

Іншим фактором є Азорська височина — область високого атмосферного тиску над північним Атлантичним океаном. Зазвичай вона створює вітри, які дмуть зі сходу на захід та охолоджують воду. У 2023 році тиск послабився, що вплинуло і на потоки повітря. В результаті вітри не були такими сильними, що зменшило випаровування та значно підвищило температуру.

Читати більше новин в Telegram

Покращення якості повітря в регіоні також вплинуло на температуру океану. Річ у тім, що аерозолі, які потрапляють в атмосферу з вихлопних труб автомобілів, заводів та кораблів, розсіювали сонячні промені та затримували тепло. Підписані кліматичні угоди зменшили кількість забруднювачів у повітрі, що також вплинуло на нагрівання океану.

Атлантика ще має власні температурні цикли. Деякі коливання можуть тривати десятиріччями. Вважається, що океан зараз знаходиться у своїй теплій фазі.

«2023 рік був неймовірно незвичайним. Тепла Атлантика, як правило, має багато глобальних впливів. Те, що ми маємо, — це суперпозиція принаймні чотирьох різних факторів, які цього року підштовхують Атлантику до тепла. Не дивно, що тут справді дивовижно тепло», — сказав кліматолог із Принстонського університету Габріель Веккі.

Зміна клімату: наслідки для океанів

Наслідки потепління Атлантичного океану будуть значними. По-перше, це впливає на його мешканців. Так, із потеплішанням планктон мігрує на північ, що змушує деякі види китів пересуватись за ними. Проблема в тому, що в деяких районах на півночі Атлантичного океану їх досі виловлюють, наприклад, в Ісландії та Норвегії.

Також спека впливає на рибальство. Сильне потепління може змістити деяких видів рибальства до полюсів. У теплій воді міститься менше кисню і риба починає гинути. Нагрівання води також ставить під загрозу існування коралів. Це є шляхом до ще більших проблем, оскільки рифи слугують домівкою для багатьох видів риб, а ще захищають узбережжя від великих хвиль, які утворюються внаслідок ураганів. 

Це комбінується із тим, що спека в океані напряму впливає на кількість ураганів. Тепла вода є основною складовою їх формування, тому підвищення температури тільки збільшить кількість штормів у Центральній та Північній Америці. Збільшення випаровування також збільшує кількість опадів у місцях, де вони є і загострює посуху там, де їх немає.

«Прогнози також свідчать про те, що аномальне тепло в Північній Атлантиці найближчим часом не зменшиться. Влітку гаряча вода стає ще гарячішою», — заявив дослідник клімату зі школи Розенстіля Університету Маямі Брайан Макнолді. 

Раніше Заборона розповідала про створінь, які живуть в океані та розщеплюють мікропластик. Проблема в тому, що внаслідок цього утворюються ще більш небезпечні частинки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій