ЄС продовжить економічний безвіз для України: на які поступки доведеться піти
- Угода про асоціацію України з ЄС у 2016 році спростила торгівлю для бізнесу з європейськими країнами.
- У червні 2022 року Євросоюз скасував мита на імпорт українських продуктів, що мало допомогти бізнесу в умовах повномасштабної війни з Росією.
- Європарламенту довелось врахувати думку місцевих фермерів і додати до угоди ряд умов, які (за певних обставин) можуть повернути деякі обмеження.
Економічний безвіз скасовував мита на ряд продуктів, що дозволяло європейським країнам імпортувати українську продукцію без додаткової націнки. Таким чином, на ринок ЄС на кращих умовах потрапляла промислова продукція, фрукти, овочі та сільськогосподарська продукція загалом. Нова угода, яка має набрати чинності після 5 червня 2024 року, передбачає повернення мит, якщо обсяги імпорту перевищать середні показники за 2022-2023 роки.
Заборона розповідає про нову торговельну угоду з Європейським Союзом.
Економічний безвіз для України: в чому суть
Український бізнес отримав преференційний доступ до внутрішнього ринку ЄС після підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом у 2016 році, що полегшило торгівлю. Після початку повномасштабного вторгнення блок також скасував мита на українські товари, пише Deutsche Welle.
Це рішення призупинило наступні тарифи, які були прописані в Угоді про асоціацію:
- мита для промислової продукції;
- призупинення застосування системи вхідних цін для фруктів та овочів;
- призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції;
- призупинення антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України.
При цьому Україна зобовʼязувалась дотримуватися правил щодо походження товарів та відповідних процедур в рамках угоди, утримуватися від будь-яких нових обмежень на імпорт з ЄС. Серед умов також було забезпечення поваги до демократичних принципів, прав людини та основних свобод, верховенства права, боротьби з корупцією.
Читати більше новин в TelegramНові правила мали на меті помʼякшити вплив війни на українських виробників продукції та її експортерів. У червні 2022 року скасування мит було підписано на рік, але вже в травні 2023 року продовжено на такий самий термін.
Угода між Європарламентом та Радою ЄС: що відомо
Продовження пільгового періоду у 2024 році стало невизначеним через активні протести фермерів у Європі. Попри це Європарламент і Рада ЄС 20 березня таки досягли попередньої домовленості щодо продовження лібералізації торгівлі до 5 червня 2025 року.
Важливо, що нова угода передбачає низку умов, яких раніше не було. Так, тепер Європейська комісія може вдаватися до швидких дій або вживати будь-яких необхідних заходів у разі значних порушень на ринку ЄС або на ринках однієї чи кількох країн ЄС внаслідок імпорту української агропродукції.
Передбачається також так зване «екстрене гальмування». Це процедура, за якої мита вводяться повторно, якщо обсяг імпорту ряду продуктів у ЄС перевищить середні обсяги за 2022 та 2023 роки. Єврокомісія також зобовʼязалась реагувати та здійснювати ці заходи протягом 14 днів, якщо ліміти будуть досягнуті.
Продукти на які поширюється екстрене гальмування:
- мʼясо птиці;
- яйця;
- цукор;
- овес;
- кукурудза;
- крупи;
- мед.
Важливо! Екстрене гальмування на пшеницю не передбачено новою угодою, проте Єврокомісія зобовʼязалась відреагувати, якщо відбудеться сплеск імпорту.
«Націлювання Росії на Україну та її виробництво харчових продуктів також впливає на фермерів ЄС. Парламент почув їхнє занепокоєння та посилив захисні заходи, які б послабили тиск на них, якщо вони будуть приголомшені раптовим сплеском українського імпорту», — заявила євродепутатка Сандра Калніете.
Тепер Європарламент та Рада ЄС мають дати зелене світло новій угоді, тобто буде голосування. Термін дії чинної угоди закінчується 5 червня 2024 року, тож нові правила мають набути чинності після цієї дати.
«У разі ухвалення ми маємо можливість продовжити ще на рік так званий «економічний безвіз», що не тільки стимулюватиме торговельні потоки з наших країн до ЄС, але й сприятиме створенню умов для інтеграції наших держав у внутрішній простір загальноєвропейського ринку (якщо відверто, наша велика мрія — щоб такий режим діяв аж до моменту вступу до ЄС)», — заявляв голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.
Раніше Заборона розповідала про конфісковані російські активи в Україні. Наразі держава навіть не може продати їх, через недосконалість відповідного порядку, навіть попри зміни в законодавстві.
Читати більше новин в Telegram