Mission possible. Розвідка України показала далекобійні дрони: які цікаві мішені тепер доступні
Другого квітня 2024 року ударні БпЛА влучили у декілька об’єктів у Республіці Татарстан. До атак на завод з виготовлення дронів Shahed у Єлабузі та на нафтопереробне підприємство у Нижньокамську можуть бути причетні українські розвідники.
Але влучання у настільки віддалених регіонах РФ цінні не лише самі по собі. Це свідчить про зміну стратегічної картини цієї війни. Відтепер об’єкти, розміщені на відстані до 1300 кілометрів в глибині російської території, потрапляють у зону враження українських дронів. Заборона розібралася, що саме змінить цей факт та які об’єкти у РФ перестали бути mission impossible.
Що означають для України успішні удари у Татарстані
На відео, знятому працівниками заводу в Єлабузі, чітко видно, що дрон, який влучив у підприємство, був значно більшим за всі інші дрони, що раніше використовувались для ударів по нафтопереробних підприємствах на території РФ.
Апарат, який долетів до Татарстану, був схожий на український дрон E-300 Enterprise. Це БпЛА, переобладнаний зі звичайного літака малої цивільної авіації. Варто розуміти, що його довжина (шість метрів) та розмах крил у декілька разів більші, ніж у будь-яких інших аналогів українських дронів-камікадзе.
Очевидно, що великий летючий апарат значно важче приховати у повітряному просторі. Тому успішне подолання понад 1000 км на ворожій території та безперешкодне влучання в стратегічний оборонний об’єкт можуть означати позитивні прогнози для подальших українських операцій.
Читати більше новин в TelegramУспішне застосування дрона по об’єкту в Татарстані більш ніж переконливо демонструє проблеми РФ із захистом власної території системами протиповітряної оборони. Річ у тім, що ворог тримає велику кількість комплексів ППО на лінії фронту та на стратегічних об’єктах в центральній частині країни. Тому у більш віддалених місцях оборонні можливості суттєво ослаблені, і при успішному прольоті над західною частиною РФ подальший шлях БПЛА стає значно простішим. Це означає, що розташовані в глибині ворожої території цілі вже не є недосяжними.
«За 25 км від місця удару розташований КамАЗ — найбільший у РФ виробник вантажних автомобілів, в тому числі основних для армії РФ. А за 20 км — Нижньокамська ГЕС. Тобто в одному районі є одразу три об’єкти, які за будь-якою логікою вони мали б прикрити не просто одним умовним “Панциром” (система ППО), а повноцінним позиційним районом протиповітряної оборони. Це свідчить лише про одне: у РФ немає можливості прикрити навіть такі групові об’єкти від атак», — пояснили аналітики Defense Express.
Швидко налагодити захист у РФ теж не вийде. Комплекси ППО — це надскладні системи, що мають складне радіотехнічне обладнання та дуже дорогі ракети. Їх виготовлення потребує багато часу та ресурсів. Звичайно, РФ може спробувати купити ці системи у країн-партнерок (Китай, Іран, Північна Корея). Але навіть якщо хтось і погодиться віддати свої системи на потреби армії РФ, то мова може йти лише про одиниці. І цього, звичайно, недостатньо для стратегічного закриття прогалин, якими користуються українські дрони.
Ще одним важливим висновком з атаки на завод з виготовлення «Шахедів» є нарощення корисного навантаження, що його може нести на собі дрон у вигляді вибухівки. Значно більший розмір дрона дозволяє збільшити не лише дальність його польоту, але й масштаб уражень, які він може завдати. Судячи з вибуху, що стався на заводі у Татарстані, бойова частина цього дрону в кілька разів більша, аніж в інших апаратів українського виробництва.
Понад 1000 км від кордону: які об’єкти у РФ стали цілями для дронів
Тож якими можуть бути подальші цілі, які може мати Україна на схожих відстанях від можливої точки запуску дрона?
Американське видання Financial Times акцентує, що це можуть бути нафтопереробні потужності на схожій відстані від українського кордону.
Зокрема, поки що неушкодженими залишаються НПЗ Москви та ГПЗ в Астрахані.
Окрім нафтопереробних підприємств, під ударом опиняються і численні військові заводи та підприємства, розміщені на відстані до 1300 кілометрів від українського кордону. Подібних заводів різного масштабу досить багато, однак є й особливо цікаві об’єкти.
Одним з таких можна назвати Казанський авіаційний завод.
Цей завод обслуговує стратегічні літаки Ту-22 та Ту-160. Також відомо, що на території заводу зводяться нові потужності.
Не менш цікава й ціль у місті Дубна Московської області. Там розташоване Машинобудівне конструкторське бюро «Радуга».
Саме це підприємство виготовляє такі ракети як Х-22, Х-55 та Х-101. Відстань від нього до українського кордону — менше ніж 1000 кілометрів.
Читати більше новин в Telegram