NASA планує політ астронавтів на Марс у 2033 році: чому цього все ще не зробили

Анастасія Могилевець
  • Космічна агенція NASA планує, що перші астронавти облетять Марс у 2033 році, а висадка відбудеться не раніше 2040-го.
  • Перші кампанії з відправлення людей на червону планету стартували ще у 50-х роках XXI століття. 
  • Зараз фахівці створюють імпульсну плазмову ракету, яка зможе доставити астронавтів на Марс лише за два місяці.

Фахівці NASA працюють над методом якнайшвидше досягнути Марсу. Втім, недорозвиненість технологій та брак фінансуванням впродовж десятиліть підривали надії на реалізацію подорожі. Досі космічне агентство відправляло на червону планету лише роботизовані місії.

Заборона розповідає про перспективи польоту перших людей на Марс. 

Висадка на Червону планету до 2040 року: план NASA

Спеціалісти NASA стверджують, що перші астронавти зможуть здійснити обліт навколо Марса на космічному кораблі вже у 2033 році. Висадка на червону планету відбудеться у 2040 році, пише Space.

Успішна посадка людей на поверхню Марсу після шестимісячної подорожі в космосі називають сміливим завданням. Можливо, досягти цієї мети вчасно не вийде: це пов’язано з короткими термінами. Залишилося лише 16 років (адже план має бути повністю готовим до 2039 року), щоб створити всі необхідні технології.

«Для того, щоб люди змогли полетіти на Марс, потрібно, щоб на Місяці вже на початку 2030-х років існувала база, що постійно діє. Також до цього часу має бути побудована та вже функціонувати місячна космічна станція Gateway. Саме на цій станції будуть знаходитись припаси та астронавти для подальшого польоту на Марс. Також цю станцію і місячну базу потрібно використовувати як випробувальний полігон для польотів на червону планету», — розповів фахівець NASA Джим Рейтер.

Читати більше новин в Telegram

Астронавти мають полетіти на орбітальну станцію Gateway, прожити там шість місяців, потім сягнути поверхні Місяця і пробути там ще один місяць. Далі вони знову повернуться на Gateway на пів року і тільки після цього приземляться на Землю.

Крім того, NASA продовжує фінансувати унікальний проєкт зі створення імпульсної плазмової ракети, що працює на ядерному двигуні та може доставити астронавтів на Марс лише за два місяці. Зараз така подорож може зайняти до 9 місяців в один бік.

Марсіанські проєкти XX століття: що це було

Після Другої світової війни німецький конструктор ракетно-космічної техніки Вернер фон Браун, який перебрався до США, запропонував перший детальний план виряджання людей на Марс. Він передбачав 260-денну місію, яка мала стартувати 1985 року за участю 10 космічних кораблів і 70 членів екіпажу. NASA зацікавилося проєктом, тож фон Браун почав співпрацювати з агентством, пише Business Insider.

Наприкінці 50-х років XXI століття американські фізики Теодор Тейлор і Фрімен Дайсон розпочали реалізацію плану зі створення космічного корабля з ядерним двигуном. Вони порахували, що на розробку піде кілька років і це коштуватиме $100 млн на рік. На борту вже 1965 року мали вирушити на Марс 150 осіб. Але 1963-го в науковців виникли проблеми з фінансуванням, через рік проєкт закрили.

За шість років, у 1969-му в NASA створили новий цільовий проєкт із відправлення астронавтів на червону планету до 1982 року. Але в 70-х стало очевидно, що навіть польоти на Місяць обходяться бюджету Штатів дуже дорого, тож марсіанську розробку знову поставили на паузу.

Після того, як у січні 1986 року вибухнув шатл «Челленджер», NASA змінило своє ставлення до польотів людини за межі Землі, це вплинуло на подальші проєкти з підкорення космосу. Через рік після трагедії адміністратор NASA доручив астронавтці Саллі Райд спланувати майбутні дослідження агентства. У своїй доповіді вона пояснила, що для того, щоб висадити людину на Марс до 2005 року, США необхідно втричі збільшити бюджет NASA на наступні 10 років. Втім, цього не сталося.

На початку 90-х на освоєння людиною космосу, зокрема на реалізацію польоту на Марс після 2010 року, уряд країни планував виділити до $500 мільярдів. Очікувано, вже у 1993 році проєкт закрили. Причиною знову стала нестача грошей.

Політ людей на Марс: сучасні програми

Президент США Джордж Буш-молодший 2004 року оголосив про початок нової космічної програми, кінцевою метою якої мала стати подорож та висадка космонавтів на Марс. Однак точна дата цієї частини плану не була вказана. Президент Барак Обама 2010 року скасував цю програму, але встановив терміни прибуття астронавтів на Марс до 2030-х років.

NASA 2017 року створила програму з освоєння Місяця під назвою «Артеміда» (Artemis). Вона передбачає повернення астронавтів на Місяць 2026 року і має допомогти в реалізації польоту на Марс. Вчені вважають, що довгострокова присутність на супутнику Землі допоможе дізнатися більше про те, як люди можуть вижити на більш віддаленій планеті.

Втім, ініціатива підкорити четверту планету Сонячної системи належить не лише NASA. Американський мільярдер Ілон Маск навесні 2024 року запевнив, що його компанія SpaceX досягне цілей з колонізації Марсу найближчим часом попри всі перепони та ризики. Маск бачить майбутнє, в якому космічні подорожі між планетами стануть рутиною, а його компанія відіграватиме в цьому ключову роль.

Так, бізнесмен детально розповів про плани дозаправлення космічних кораблів на орбіті перед польотом на Марс. Він також акцентував на важливості вибору належних місць для посадки на Червоній планеті — з достатньою кількістю атмосфери й сонячного світла. SpaceX тестує систему Starship, яка, згідно з задумом, має стати основним транспортним засобом для міжпланетних польотів.

«Є певні речі, які можуть бути поза нашим контролем. Тому ми хочемо зробити так, щоб Марс був самоокупною цивілізацією якомога швидше», — сказав Ілон Маск. 
Раніше Заборона розповідала про місію Mars 2020, яку запустила NASA.  Ракета доставила на Червону планету робот-марсохід Perseverance та дрон Ingenuity.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій