В Україні буде єдина роумінгова зона з ЄС: що зміниться для користувачів
- Президент України 17 червня підписав закон про імплементацію норм європейського законодавства з питань роумінгу.
- Серед іншого, закон запроваджує штрафи за порушення використання роумінгу.
- Впровадження акту — одна з умов євроінтеграції України в галузі електронних комунікацій.
Українці не будуть зобов’язані сплачувати додаткові кошти за мобільний зв’язок, колі мандруватимуть Європою. Втім, це буде актуально лише на період до чотирьох місяців перебування закордоном. При цьому Україна вступить у спільний з Євросоюзом роумінг не одразу, адже операторам потрібен час на адаптацію.
Заборона розповідає про єдину роумінгову зону з ЄС.
Законопроєкт №10265: що таке спільний роумінг
Акт передбачає, що українські абоненти не сплачуватимуть додаткові збори за зв’язок під час подорожей країнами Європи, якщо вони триватимуть до чотирьох місяців. Водночас європейці отримають таку ж можливість в Україні, йдеться в картці законопроєкту.
Крім того, закон оновлює деяку термінологію та запроваджує штрафи за порушення використання роумінгу. Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, або НКЕК) встановлюватиме єдині граничні ставки термінації голосового трафіку на мережі мобільного та фіксованого зв’язку, що надходить із номерів ЄС чи номерів України, які перебувають у роумінгу в Євросоюзі.
Законопроєкт №10265 зареєстрували й направили на розгляд профільного комітету українського парламенту в листопаді 2023 року. Верховна Рада ухвалила акт в другому читанні 22 травня 2024 року.
Читати більше новин в TelegramВтім, дату, коли закон набуде чинності, не зазначають. Як пише Forbes, цього варто очікувати лише після прийняття підзаконних актів та ухвалення рішення між Україною та ЄС. А українським операторам потрібен час на адаптацію та доопрацювання внутрішніх систем і налагодження бізнес-процесів, пояснили у компанії «Vodafone Україна».
Роумінг як вдома: як режим працюватиме в ЄС
Закон, підписаний президентом, забезпечує приєднання України до спільної роумінгової зони Україна — ЄС. Українські мобільні послуги у країнах блоку надаватимуть за програмою «Роумінг як вдома» (RLAH).
«RLAH означає, що під час подорожі в ЄС дзвінки, SMS та передача даних включені в домашній пакет послуг, згідно з тарифами вашого оператора, тож послуги роумінгу надаються без додаткової плати. Також перевагами спільної роумінгової зони можна користуватися і користувачам європейських операторів, які приїжджають в Україну», — пояснили у Верховній Раді.
«Роумінг як вдома» розповсюджується також на інтернет-послуги, за винятком безлімітних даних. Планується, що виклики екстрених служб і сповіщення абонента про перевищення лімітів у споживанні тарифного пакета будуть безплатними.
З початком повномасштабного вторгнення РФ оператори мобільного зв’язку в країнах ЄС надають українцям тимчасові пільги без додаткової плати. Це результат спільної заяви європейських та українських компаній у 2022 році. Завдяки цьому собівартість роумінгу зменшилася приблизно на 30%, каже експерт Міністерства цифрової трансформації України Тарас Стеценко.
«Заява про пільгові тарифи для українців діє до липня 2024 року. Україна найближчим часом буде вести переговори з Єврокомісією, щоб продовжити її дію до моменту вступу в зону «Роумінг як вдома». Коли Україна приєднається до зони, українці зможуть користуватися тарифами своїх мобільних операторів у країнах ЄС на постійній основі, під час та після завершення дії воєнного стану», — пояснив Стеценко.
Ухвалення законопроєкту №10265 є одним з етапів вступу України в спільну роумінгову зону з країнами європейського блоку. Далі документ має оцінити Євросоюз, після позитивної оцінки якого розпочнуться переговори про підписання угоди та приєднання до єдиної роумінгової зони.
«У країнах Євросоюзу над впровадженням зони «Роумінг як вдома» почали працювати у 2007 році, а запустили у 2017-му. Це складний процес, який Україна як кандидат у члени ЄС проходить у прискореному режимі через повномасштабне вторгнення Росії. Попри все, ми плануємо вступити у єдину роумінгову зону з ЄС у 2025 році», — додав експерт.
Раніше Заборона розповідала про оновлення мобільного застосунку «Резерв+» від Міністерства оборони України. Наприклад, стала доступною функція виправлення даних.
Читати більше новин в Telegram