«Зібрав два рюкзаки: один – на роботу, другий – на площу». Працівник «швидкої» з Гродно про події в Білорусі
У Білорусі з 9 серпня не вщухають протести. Тисячі людей по всій країні виходять на вулиці міст, аби заявити, що не згодні з результатами президентських виборів. Водночас мітингувальників і журналістів, які висвітлюють протести, затримують і б’ють спецназівці. На сьогодні відомо про 6 тис. заарештованих і двох загиблих.
Редакторка Заборони Ганна Беловольченко поговорила з працівником швидкої медичної допомоги з Гродно, який виїжджає на виклики в ці дні.
«Б’ють, поки не перестане рухатися»
Олег (ім’я змінено задля безпеки героя, – Заборона) – один із працівників «швидкої» в білоруському Гродно. Все своє життя він прожив за влади Олександра Лукашенка. У ніч з 11 на 12 серпня чоловік виїхав допомагати постраждалим від силовиків.
«На місце події тоді викликали дві «швидких». Спочатку приїхали мої колеги. Вони побачили трьох побитих і працівників міліції. Люди в формі дозволили бригаді забрати двох постраждалих. Третій лежав на землі в позі ембріона й не рухався. Його заборонили навіть оглядати. Тоді вже приїхав я у складі наступної бригади – нас викликали на допомогу, бо треба було забрати пораненого. Чоловік не міг самостійно стояти, його слід було покласти на ноші, але міліція не дозволила. Я багато разів просив правоохоронця допомогти довести постраждалого до «швидкої». Зрештою він погодився. А коли ми вели пораненого, той постійно підганяв його і казав: «Та з тобою все добре буде!», – пригадує Олег.
У чоловіка був зламаний ніс, щелепа, струс мозку та численні забої по всьому тілу. А на голові в нього лишився слід чорної фарби. Олег каже, що так міліція позначає затриманих – «наче свиней, яких ведуть на забій».
Читати більше новин в TelegramЯкий діагноз ставити двом іншим постраждалим бригада довго не могла зрозуміти – на тілах були величезні синці. Медик каже: видно, що їх били кийками.
«Побити й кинути лежати на землі можуть навіть тих, хто просто йде вулицею, не обов’язково брати участь у протестах, – каже працівник «швидкої». – Б’ють, поки людина не перестане рухатися або поки силовикам не набридне».
«Одну ніч медики працюють, а наступної виходять на протести з усіма»
Щоночі до двох СІЗО в Гродно привозять нових затриманих. Всього – чотири автозаки. Вони виїжджають на вулиці міста, а за 20–30 хв повертаються вщерть набиті людьми. Новачків женуть по території кийками. Декого змушують повністю роздягатися й присідати. Людей не годують, не дають води, не дозволяють зв’язатися з рідними. Біля кожного СІЗО чергують дві бригади «швидкої», каже Олег.
«Одну ніч медики працюють, а наступної виходять на протести з усіма. Так роблять мої колеги. У мене теж зібрані два рюкзаки: один – щоб їхати на роботу, інший – щоб виходити на площу. Спакував собі протигаз, воду, бинти та інші засоби першої допомоги», – розповідає медик.
Олег ще не виходив на протести. Каже, піде, коли ситуація в Гродно буде подібна до тієї, яка зараз у Мінську – не хоче дістати палицею в обличчя й арешт на 15 діб просто за те, що вийшов на мирну акцію.
«Я не бачу сенсу для себе виходити на вулиці, поки в моєму місті не полетять коктейлі «Молотова», поки не почнуться бойові дії, як у Мінську, – розповідає білорус. – Коли я особисто кидатиму каміння й битиму палицею силовиків, тоді знатиму, за що дістав удар у лице і за що маю сидіти 15 діб. Для мене сигнал – не просто розгін мирної демонстрації, а спротив людей. Звісно, тоді дехто з мітингувальників піде додому, бо злякаються. Але будуть і ті, хто вийдуть замість них».
«Люди з кримінальним минулим і безробітні»
Водночас сам Олександр Лукашенко вважає, що основа протестувальників – це «люди з кримінальним минулим і безробітні».
«Немає роботи, значить, «гуляй, дядько, по вулицях і проспектах». Тому я по-доброму прошу і попереджаю всіх: влаштуватися на роботу тим, хто не працює», – заявив він 12 серпня.
Раніше Лукашенко наголошував, що «цю заворушку намагаються підкинути». На його думку, винні у протестах люди з Чехії, Польщі, України та Росії. 12 серпня у Білорусі затримали двох українців: волонтерів благодійної організації «Восток SOS». Костянтина Реуцького і Євгена Васильєва. Проти них порушили кримінальну справу – звинувачують в організації масових заворушень, за що передбачено від 3 до 8 років ув’язнення. У Білорусь вони поїхали, щоб допомоги білоруським колегам у зв’язку з численними арештами громадян. 14 серпня білоруські ЗМІ повідомили, що волонтерів звільнили.
«Я попереджав: Майдану не буде, як би комусь цього не хотілося. Тому треба втихомиритись, заспокоїтися. А батькам втретє кажу подивитися, де їх чадо, щоб не було потім боляче. Поранено десь близько 25 хлопців з ОМОНу. Є переломи рук, ніг. Спеціально, цілеспрямовано били по цим хлопцям. Вони відповіли. Чого тепер ридати і плакати? Тому відповідь буде адекватною», – говорив очільник Білорусі 10 серпня.
Тоді ж він казав, що ситуація не катастрофічна, але «вельми небезпечна для людей, яких штовхнули на вулиці».
Силові розгони з боку правоохоронців Лукашенко наразі не коментує.
Раніше Заборона писала про те, чим можуть завершитися протести в Білорусі та чому їх не варто порівнювати з українським Майданом.
Читати більше новин в Telegram