Перший Супермісяць у 2024 році: що це за явища і коли можна побачити

Анастасія Могилевець
  • В Україні 19 серпня буде видно Супермісяць — явище, коли супутник Землі видається більшим та яскравішим.
  • Це відбувається через максимальне наближення Місяця до нашої планети.
  • Подію спостерігатимуть вперше у 2024 році, наступного разу космічне тіло матиме такий самий вигляд у 2027 році.

Серпневий повний місяць називають також на честь осетрових риб, які в цей сезон мешкають у Великих Озерах США. Найкраще буде упіймати момент, коли земний супутник підіймається над обрієм після заходу сонця. Тоді явище буде особливо дивовижним.

Заборона розповідає про блакитний місяць у 2024 році.

Осетровий місяць 19 серпня: коли спостерігати

Перший блакитний Супермісяць у 2024 році зійде у понеділок, 19 серпня. Це також третій повний місяць протягом літа. Після сонцестояння 20 червня повні місяці бачили 22 червня та 21 липня 2024 року, пише LiveScience.

Серпневий супермісяць також називають Осетровим. Незвичайна назва пов’язана з осетровими рибами, які водяться у Великих Американських озерах у цю пору року. Є два типи блакитних місяців: місячний і сезонний. Осетровий та наступний повний місяць, Урожайний (має відбутися 18 вересня), датовані перед рівноденням 22 вересня. 

Блакитні місяці будь-якого типу, за даними NASA, трапляються раз на два-три роки. Останні такі сезонні явища помічали в жовтні 2020-го та серпні 2021 року. Очікується, що наступного разу супутник Землі набуде унікального вигляду у травні 2027 року.

Читати більше новин в Telegram

Супермісяць приблизно на 14% більший за видимим розміром в небі й на 30% яскравіший ніж зазвичай, розповів Суспільному астроном Володимир Кажанов.

«Не на кожну фазу повного місяця припадає точка на орбіті, коли він на своїй орбіті буде розташований трохи ближче до Землі. Орбіта супутника нашої планети еліптична. Відстань Місяця від Землі варіюється від 357 000 км до 406 000 кілометрів. 19-го числа [серпня 2024 року] він буде на відстані приблизно 364 000 кілометрів», — прокоментував науковець.

Людське око може не помітити особливих змін. Однак, якщо зробити світлину на камеру або телефон, у порівнянні видно, що космічне тіло дійсно виглядає масивнішим. А біноклі та телескопи для спостереження за зірками допоможуть виявити деталі місячної поверхні.

«Супермісяць дуже гарний має вигляд, коли тільки підіймається над обрієм. Після заходу сонця, коли повня, й вони змінюються ролями. Якщо вдасться упіймати цей момент, то це буде дивовижно. Це може бути набагато цікавіше, ніж коли вночі він вже над головою», — додав Кажанов.

Супермісяць: що за явище

Наукова спільнота досі сперечається щодо визначення Супермісяця. Ключова характеристика — це відстань супутника до Землі. Він має досягнути найближчої точки на своїй орбіті, відомої як перигей — це приблизно 363 711 кілометрів. Завдяки цьому космічне тіло може виглядати на 7% більшим за звичайний повний місяць.

Кілька цікавих фактів:

  • найбільші Супермісяці взимку — Земля знаходиться найближче до Сонця в грудні кожного року, тобто гравітація зірки притягує Місяць ближче до планети;
  • не всі вони однакові — перигей між Землею та Місяцем може змінюватися, адже орбіта природного супутника лежить у площині екліптики, а не екватора (під нахилом), тому відстань від нашої планети може несуттєво відрізнятися протягом року;
  • впливають на припливи не більше, ніж звичайні повні — рівень припливів при Суперповні може відрізнятися від звичайної не більше, ніж на 2.5 сантиметрів;
  • з роками ставатимуть меншими — природний супутник Землі повільно виходить із нашої орбіти. Щороку він віддаляється у середньому на 3.8 сантиметра. Астрономи висувають багато теорій з цього приводу. Одна з найімовірніших — Місяць сформувався приблизно за 22 530 км від Землі планети й мільйонами років потроху віддалявся.

Раніше Заборона розповідала про печеру на поверхні Місяця. Фахівці вважають, що відкриття може прояснити таємницю життя на Марсі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій