'
Читаєте зараз
Найяскравіший у 2023 році Супермісяць: коли можна буде побачити

Найяскравіший у 2023 році Супермісяць: коли можна буде побачити

Ilona Kivva
Автор:
  • Астрономи досі сперечаються, як саме повний Місяць стає таким великим. Ключова характеристика — мінімально можлива відстань до Землі. 
  • Попри безліч міфів, явище не здатне викликати природні катаклізми. Навіть припливи, що виникають саме через ходу супутника, збільшують всього на 2.5 сантиметра.
  • Наприкінці серпня у небо зійде Блакитна Суперповня. Такі трапляються раз на 10-20 років.

Спостерігати за рідкісним астрономічним явищем можна буде у ніч з 30 на 31 серпня як з Північної, так і з Південної півкуль. Для українців найяскравішим Місяць буде ближче до сходу Сонця. Крім нього, у небі також буде видно Сатурн. 

Заборона розповідає про рідкісну космічну подію.


Блакитна повня: де дивитися

Супермісяці самі по собі не рідкість — зазвичай їх три-чотири на рік. А от так званий блакитний трапляється доволі рідко — це астрономічне явище можна побачити раз на 10-20 років. Наступний очікується аж у 2037, пише Science Alert.

Фоторепортаж з куточків світу можна подивитися тут.

Попри назву, Супермісяць не виглядатиме блакитним — колір залишиться традиційним. Так його назвали у 1883 році, коли смертоносне виверження вулкана Кракатау вбило 36 000 людей. Діоксид сірки та попіл наповнювали повітря, роблячи місяць блакитним — частинки блокували червоне світло, не фільтруючи інші відтінки. Масштабні лісові пожежі можуть спричинити такий же ефект.

Читати більше новин в Telegram

Супермісяць перебуватиме найближче до Землі у 2023 році — за 357 343 кілометрів, тож буде найяскравішим. Крім нього, у небі також буде видно Сатурн — він буде знаходитися прямо навпроти Сонця, якщо дивитися з Землі, що зробить його особливо яскравим на нічному небі. З Північної півкулі він знаходитиметься вище і праворуч від Місяця, а з Південної — нижче.

Ілюстрація нічного неба у північній півкулі, на якій видно Блакитний місяць біля Сатурна. Зображення: Chris Vaughan/Starry Night через Space 

Супермісяць: що за явище

Астрономи досі сперечаються щодо визначення Супермісяця. Загалом ключова характеристика — це відстань природного супутника до Землі. Він має досягнути найближчої точки на своїй орбіті, відомої як перигей — це приблизно 363 711 кілометрів. Завдяки цьому космічне тіло може виглядати на 7% більшим за звичайний повний місяць, хоча неозброєним оком різницю можна помітити не завжди.

Кілька цікавих фактів:

  • найбільші Супермісяці взимку — Земля знаходиться найближче до Сонця в грудні кожного року, тобто гравітація зірки притягує Місяць ближче до планети;
  • не всі вони однакові — перигей між Землею та Місяцем може змінюватися, адже орбіта природного супутника лежить у площині екліптики, а не екватора (під нахилом), тому відстань від нашої планети може несуттєво відрізнятися протягом року;
  • впливають на припливи не більше, ніж звичайні повні — рівень припливів при Суперповні може відрізнятися від звичайної не більше, ніж на 2.5 см;
  • з роками ставатимуть меншими — природний супутник Землі повільно виходить із нашої орбіти. Щороку він віддаляється у середньому на 3.8 сантиметра. Астрономи висувають багато теорій з цього приводу, але одна з найімовірніший — Місяць сформувався приблизно за 22 530 кілометрів від Землі планети й мільйонами років потроху віддалявся.

Раніше Заборона розповідала про історичну посадку індійського шатла на Місяці. Його посадили найближче до темної сторони супутника, де може бути вода.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій