Читаєте зараз
Ні Ромео і Джульєтти, ні Гамлета не напишуть: вчені спростували відому теорію про мавп

Ні Ромео і Джульєтти, ні Гамлета не напишуть: вчені спростували відому теорію про мавп

Ilona Kivva
Автор:
  • Теорема нескінченної мавпи стверджує, що примат, який навмання натискає клавіші на клавіатурі протягом нескінченної кількості часу, майже напевно набере будь-який заданий текст.
  • Двоє австралійських вчених провели розрахунки, щоб перевірити теорію. Вони провели два моделювання — друге з шимпанзе, найближчими родичами людини.
  • Експеримент показав, що ймовірність того, що одна мавпа навмання напише слово «банани» протягом свого життя становить лише близько 5%. 

Час, який знадобиться тварині, щоб відтворити твори Шекспіра, буде довшим, ніж тривалість життя нашого Всесвіту. Ба більше, навіть якщо взяти одночасно 200 000 приматів, які одночасно працювали б, це не спрацювало б. 

Заборона розповідає про цікаве дослідження в Австралії.

Теорема нескінченної мавпи: що це таке

Австралійські вчені Стівен Вудкок та Джей Фалетта поставили під сумнів стару приказку про те, що мавпа, яка натискає на клавіатуру, врешті-решт напише повне зібрання творів Шекспіра. Тож, вони вирішили перевірити так звану теорему нескінченної мавпи через реальний математичний розрахунок, пише The Guardian

Розрахунки ґрунтувалися на тому, що мавпа витратила близько 30 років, набираючи по одній клавіші/секунду на клавіатурі з 30 клавішами — букви англійської мови плюс деякі загальні розділові знаки. Виявилося, що час, який знадобиться мавпі, щоб відтворити твори Шекспіра, буде довшим, ніж тривалість життя нашого Всесвіту. Передбачалося, що теплова смерть (термін, що описує кінцевий стан будь-якої замкнутої термодинамічної систем) Всесвіту відбудеться приблизно через гугол років — одиниця зі ста нулями.

Ба більше, ймовірність того, що одна мавпа навмання напише слово «банани» протягом свого життя становить лише близько 5%. Для розуміння, у доробку драматурга 884 647 слів – жодне з них не «банани».

Читати більше новин в Telegram

Шимпанзе: експеримент Стівена Вудкока та Джея Фалетти 

Щоб розширити експеримент, австралійські математики повторили моделювання з шимпанзе, найближчими родичами людини. Їх на Землі живе близько 200 000. Дослідники припустили, що ця популяція залишиться стабільною до кінця часів.

Однак навіть такої величезної мавпячої робочої сили не вистачало. Навіть якщо до рівняння додати набагато більше шимпанзе, які друкували набагато швидше, все одно виявилося неправдоподібним, така праця коли-небудь стане дієвим інструментом для створення письмових творів за межами тривіального. 

Тож, результати свідчать, що навіть якби всім шимпанзе в світі дали всю тривалість життя Всесвіту, вони майже напевно ніколи б не написали твори Шекспіра. 

Раніше Заборона розповідала про незвичний експеримент, проведений в Угорському університеті. Він довів, що коти здатні поводитися як рідина.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій