'
Читаєте зараз
Вчені досягли прогресу у клонуванні мавп: чи реально повторити це з людиною 

Вчені досягли прогресу у клонуванні мавп: чи реально повторити це з людиною 

Daniil Tsarevskyi
  • У 1999 році науковці створили Тетру — це була перша клонована макака-резус.
  • Лише через 10 років дослідникам вдалось повторити свій успіх.
  • Для того, щоб виростити одну здорову особину знадобилось 113 ембріонів.

Подібні дослідження досі мають дуже малий відсоток успіху — зі 100 ембріонів народжується лише один здоровий. Вчені стверджують, що перед імовірним клонуванням людини, необхідно зробити це з іншими видами приматів. Та навіть попри це успіх із Ретро став великим кроком  до цього.

Заборона розповідає про другий вид мавп, який вдалось успішно клонувати.

Мавпа Ретро: що зробили науковці

Ретро — так звуть клонованого макаку-резуса, який народився 2020 року. Зараз йому 3 роки, він живе повноцінним життям. Ретро став лише другим видом примату, якого вдалось успішно клонувати після двох однакових мавп циномольгус у 2018 році. Обидва досліди проводились інститутом неврології Китайської Академії наук, а дослідженням керував учений Цян Сунь.

Спроби клонувати мавп мали ефект ще у 1999 році. Тоді вчені розщепили ембріон макаки-резуса, відтворивши схожий процес до того, що відбувається в утробі матері, коли розвиваються близнюки. Одну з народжених назвали Тетра. Проте подібна техніка може створити лише чотири клони одночасно, цього було недостатньо.

Відтоді вчені намагались клонувати мавп саме за технологією перенесення ядра соматичної клітини —  SCNT. Для процедури вони видаляють ядро ​​зі здорової яйцеклітини, а потім замінюють його іншим ядром з іншого типу клітин тіла. Таким чином, ембріон виростає в ту саму істоту, яка пожертвувала ядро. Це вдалось у 2018 році, коли вчені створили двох мавп циномольгус — Чжун Чжун і Хуа Хуа. Вони прожили вже понад 6 років — дослідники не виявили вплив клонування на тривалість життя особин.

Читати більше новин в Telegram

Щоб знову копіювати макаку-резуса, але вже за допомогою SCNT, вченим знадобилось 35 спроб. В результаті тварина прожила лише добу. Виявилось, що плацента клонованого ембріона мала аномалії в будові відносно класичного процесу зачаття. 

Дослідники модифікували технологію, замінивши клітини, які пізніше стануть плацентою (трофобласт), клітинами здорового неклонованого плоду.

Техніка суттєво покращила рівень успіху SCNT, але із 113 реконструйованих ембріонів, 11 з яких були передані семи сурогатам, народився лише один живий Ретро. Вчені кажуть, що у процесі можуть бути додаткові аномалії.

Клонована людина: чому поки це неможливо

Першим клоном стала вівця Доллі у 1998 році. Для створення копії, вчені використали все ту ж технологію перенесенням ядра соматичної клітини (SCNT). Після успіху дослідники створили копії понад 20 тварин, серед яких собаки, коти, свині та велика рогата худоба, пише CNN.

Навколо клонованих мавп виникають етичні питання. У процесі використовують процедури, які можуть спричиняти біль і страждання, а самі експерименти мають високий показник смертності. Клонованих мавп використовують у дослідженнях, зокрема хвороб людини.

«Це дослідження є доказом принципу того, що клонування можна проводити в різних видах приматів, крім людини, і відкриває двері для нових способів підвищення ефективності. Клонованих мавп можна генетично модифікувати складними способами, які не можуть зробити мавпи дикого типу; це має багато наслідків для моделювання захворювання. Є також перспектива збереження видів», — каже головний дослідник Гуанчжоуського інституту біомедицини та охорони здоров’я китайської академії наук Мігель Естебан.

Сам процес досі залишився складним і містить великий відсоток невдач. Про клонування людини в такому випадку не може йти мова. Успішність у під час спроб створити Ретро склала менше ніж 1%.

«Якщо людину колись клонуватимуть, то спочатку мають це зробити з іншими видами приматів. Низька ефективність спроб підтвердила очевидне: клонування людини було б не просто непотрібним і дискусійним. Якщо все ж спробувати, це буде надзвичайно важко та етично невиправдано», — сказав вчений з Іспанського національного центру біотехнології (CNB-CSIC) Луїс Монтоліу.

Раніше Заборона розповідала про вирощення ембріонів мишей у космосі. Дослідження стало кроком до можливої вагітності людини під час космічних польотів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій