Тіньовий флот на стероїдах: скільки РФ отримує доходів та чому багатоходовочка все ж працює

Novaya Gazeta Europe
Автор:

Російський тіньовий флот відіграє ключову роль у підтримці експортного потенціалу країни-агресорки на тлі міжнародних санкцій. Він забезпечує третину доходів, активно впливає на світовий ринок нафти та створює екологічні ризики.

Як влаштована ця система, які хитрощі використовуються і чому її діяльність так складно припинити — в матеріалі Novaya Gazeta Europe.

Що таке тіньовий флот?

Тіньовий флот — це група танкерів, які використовуються для обходу міжнародних санкцій, накладених на країни або компанії, що займаються експортом нафти та нафтопродуктів. Ці судна належать анонімним структурам, зареєстрованим у країнах типу Панами, Ліберії, Мальти, Маршаллових островів та Габону.

Згідно з класифікацією аналітичних фірм Windward та Vortexa, весь флот ділиться на три категорії:

  • Білий — танкери, які дотримуються санкцій і правил торгівлі.
  • Сірий флот — судна, чия діяльність знаходиться в зоні правової невизначеності, наприклад, через часту зміну прапорів.
  • Темний флот — судна, які беруть активну участь в обході санкцій, з відключеними ідентифікаторами та фальсифікованими маршрутами.

До тіньового флоту (dark fleet) відносяться і сірий, і темний флот. 

Саме поняття вперше стало активно використовуватися у 2010-х роках щодо Ірану та Венесуели під санкціями США. Тоді іранські судна відключали ідентифікатори та часто змінювали прапори, щоб заплутати спостерігачів, а венесуельські нафтові компанії орендували десятки танкерів, зареєстрованих у юрисдикціях із мінімальним контролем.

Методи обходу нафтових санкцій

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році та запровадження санкцій з боку США, Євросоюзу та країн G7 Москва перейняла ці методи.

У грудні 2022 року почала діяти цінова стеля в $60 за барель російської нафти, що перевозиться морським шляхом. Спочатку інструмент працював, але Кремлю треба було продовжувати війну на виснаження, тож почав скуповувати старі танкери. До березня 2023 року їхній тіньовий флот налічував близько 600 суден, збільшуючись на 25–30 суден щомісяця.

Щоб обійти санкції, тіньовий флот використовує такі прийоми:

  • вимкнення системи AIS (автоматичної ідентифікації судна), що робить його невидимим для відстеження;
  • підроблення документів про походження нафти;
  • часта зміна прапора (так званий прапор-хоппінг), щоб замаскувати країну реєстрації судна;
  • перевалка вантажу у відкритому морі, що дозволяє приховати джерело нафти.

У Данському морському управлінні попередили, що прибережні держави мають вкрай обмежені можливості для негайної перевірки суден, що проходять через його територіальні води. Тому спинити усі судна неможливо (більше про це нижче).

Санкції проти сірих і темних суден

США двічі запроваджували санкції кораблів та їх власників, пов’язаних із перевезенням російської нафти за цінами, вищими за встановлену стелю. ЄС також розробляє новий пакет санкцій, спрямований на боротьбу з тіньовим флотом. Очікується, що заходи будуть узгоджені до кінця 2024 року і набудуть чинності у лютому-2025.

Тим часом 25 листопада Великобританія запровадила санкції проти 30 танкерів із російського тіньового флоту, які за останній рік перевезли нафту та нафтопродукти на суму понад $4,3 мільярда. Також під санкції потрапили страхові компанії, які підтримують роботу цих судів: «Альфа Страхування» та ТСК. Це найбільший пакет санкцій, спрямований на обмеження російських нафтових прибутків, які використовуються для фінансування воєнних дій в Україні.

Санкції обмежать можливість суден заходити до британських портів, реєструватись у британських реєстрах, а також отримувати послуги, пов’язані з постачанням російської нафти. Вже зараз кілька танкерів простоюють.

«Ми рішуче налаштовані забезпечити, щоб як самі судна, так і ті, хто сприяє їхній діяльності, були покарані», — підкреслив міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі.

Вплив тіньового флоту на світовий ринок

За даними Vortexa, близько 30% всього російського нафтового експорту здійснюється через тіньовий флот. Це еквівалентно 1,4 млн барелів нафти на день. 2023 року тільки за рахунок тіньового флоту Росія отримала доходи понад $6 мільярдів. В останній місяць РФ експортувала 3,12 млн барелів нафти на добу, попри введені обмеження.

Наразі тіньовий флот перевозить близько 10% усієї російської нафти, а основними покупцями всієї нафти залишаються Індія та Китай.

При цьому багато тіньових суден не мають надійної страховки, що робить їх потенційно небезпечними для навколишнього середовища. У разі розливу нафти, відповідальність за ліквідацію наслідків може лягати на країни, через чиї води вони проходять. І таке вже відбувалося.

Спільне розслідування Politico та некомерційної журналістської групи SourceMaterial виявило щонайменше дев’ять випадків, коли судна тіньового флоту Росії залишали розливи нафти у світових водах, починаючи з 2021 року. Інциденти відбувалися у Таїланді, В’єтнамі, Італії, Мексиці, а також у жвавих морських коридорах, таких як Червоне море та Панамський канал.

Один з учасників тіньового флоту. Фото: MMEA

У березні 2024 року біля берегів Шотландії було зафіксовано нафтову пляму завдовжки 23 км, ймовірно, залишену танкером Innova, що перевозив 1 млн барр. російської нафти з Мурманська до Індії. Судно належало компанії Sao Viet Petrol Transportation, але британська берегова охорона не ініціювала розслідування. У лютому того ж року біля берегів Італії 47-кілометрова пляма збіглася з маршрутом тіньового танкера Aruna Gulcay, що йшов з порту Равенна до Новоросійська під прапором Маршаллових островів і скинув нафтові відходи. Проте італійська влада також не провела перевірку.

Чому повністю зупинити обхід санкцій не вдається?

Це багато в чому пов’язано з тим, що судна належать анонімним компаніям, зареєстрованим у країнах із мінімальним контролем. Також вони часто відключають транспондери або використовують методи підміни даних (спуфінг), що робить їх переміщення практично непомітними для міжнародних регуляторів. Це особливо ускладнює доказ їхньої участі у порушеннях, включаючи розливи нафти.

До того ж конвенція ООН з морського права гарантує право на «невинний прохід» через територіальні води. Це означає, що судна мають право перетинати територіальні води іншої держави, не заходячи до портів і не порушуючи її безпеки. Цей принцип ускладнює затримання судів.

Крім того, високі прибутки від торгівлі нафтою компенсують ризики санкцій. У результаті такі країни, як Туреччина та Індія, не прагнуть вводити жорсткі заходи проти тіньового флоту, щоб зберегти доступ до дешевої нафти та уникнути конфронтації з Росією.

Аби санкції були ефективними, потрібно залучати інші країни, але часто вони не хочуть вступати в санкційні режими, що створює додаткові проблеми.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій