Читаєте зараз
Туреччина створила аналог американських GLSDB: зброю США вже затестили ЗСУ і є проблеми

Туреччина створила аналог американських GLSDB: зброю США вже затестили ЗСУ і є проблеми

Ilona Kivva
Автор:
  • Оборонна компанія Aselsan провела перші вогневі випробування наземної ракетної системи Göktan.
  • Це аналог американської зброї, яку розробили у 2019 році. Вона поки не надійшла на озброєння США.
  • Ідея у поєднанні вже існуючої далекобійної бомби з твердопаливною ракетою, яка і скидає її на певній висоті. 

Збройні сили України фактично першими випробували американські GLSDB у реальних бойових умовах — боєприпаси показали низьку ефективність. Один з головних недоліків системи — низька стійкість до радіоелектронної боротьби. Однак чи розв’язала цю проблему у своїй Göktan Aselsan, поки незрозуміло.

Заборона розповідає про перспективну турецьку зброю.

Göktan: що відомо про проєкт

Турецька оборонна компанія Aselsan завершила перші вогневі випробування своєї розробки під назвою Göktan. Вона дозволяє боєприпасам TOLUN, що запускаються з повітряних платформ, завдавати ударів по цілях на поверхні землі.

Заявлено, що під час тестового пуску система вразила цілі з повною точністю.

«В Göktan без жодних зусиль видно ідею Saab та Boeing – GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Бо турецькі розробники взяли вже існуючу далекобійну плануючу бомбу Tolun, вагою 139 кг (у SDB – 129 кг) поєднали її з твердопаливною ракетою та запустили, отримавши далекобійну наземну систему», — пояснили у Defense Express.

Читати більше новин в Telegram

Однак є відмінності: у GLSDB прискорювачем був твердопаливний двигун від некерованого реактивного снаряда M26 для M270 та HIMARS. А от Aselsan співпрацює із турецьким космічним стартапом DeltaV, яка розробляє та виробляє потенційно дешеві ракети для виведення незначних за розміром та вагою супутників. Ймовірно, компанія створила під Göktan окрему ракету. Також не виключено, що вона використала старіші зразки, з яких починала ракетні експерименти — ще понад 10 років тому.

Плануюча бомбу Tolun. Фото: Aselsan

«Але навряд Aselsan влаштує показник менш як 150-160 км, який демонстрував GLSDB. Тим більше, що сам принцип роботи системи ідентичний: закидання бомби на значну висоту та дальність, де вона вже розкриває крила та планує далі до цілі. При цьому для Tolun дальність скидання з літака задекларована у межах 100 км, а для SDB — 110 км, але це дуже сильно залежить від параметрів польоту носія перед скиданням — його висоти та швидкості», — зауважили експерти з озброєння.

GLSDB: коротко про боєприпаси

Ground-Launched Small Diameter Bomb — малогабаритні високоточні боєприпаси. Вони були спільно розроблені компаніями Boeing і SAAB у 2019 році. Зброї поки немає на озброєнні Сполучених Штатів.

Снаряд складається з керованої авіаційної бомби малого діаметра GBU-39 (SDB) та ракетного двигуна M26. Для запуску можуть використовуватися реактивні системи залпового вогню M270 та HIMARS.

На GLSDB встановлена глобальна система позиціювання (GPS) та інтегральна навігаційна система. Вони дозволяють донаводити ракету на ціль вже після запуску. 

Дальність польоту забезпечує двигун та крила бомби, які розкладаються у повітрі — 150-160 кілометрів. Для порівняння, ракети ATACMS, які є найдалекобільнішою версією снарядів для HIMARS, мають дальність до 300 кілометрів. 

Наприкінці січня 2024 року стало відомо, що США підготували партію боєприпасів для ЗСУ. При цьому Boeing ще у листопаді 2022 року запросила в Пентагону дозвіл на виробництво систем для ЗСУ. Тоді передбачалося, що вони можуть бути виготовлені вже до весни 2023 року. Затримки з поставками, ймовірно, спричинили випробування снарядів.

Однак реальне бойове в Україні використання виявило низьку ефективність. Причина може бути у низькій стійкості до РЕБ під яким SDB може летіти понад 100 км, що призводить до відхилення від точки прицілювання. Як цю проблему вирішують Aselsan у своїй розробці, поки невідомо.

Станом на лютий 2025 року GLSDB досі не зацікавила жодного замовника.

Раніше Заборона розповідала про перспективну оборонну ініціативу країн Європи. Програма European Long-Range Strike Approach була ініційована у липні 2024 року Францією, Німеччиною, Італією та Польщею. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій