'
Читаєте зараз
Можуть бити за межі України: США підготували для ЗСУ особливі снаряди

Можуть бити за межі України: США підготували для ЗСУ особливі снаряди

Ilona Kivva
Автор:
  • GLSDB — малогабаритні високоточні боєприпаси, які були спільно розроблені компаніями Boeing і SAAB у 2019 році.
  • Снаряди надійдуть з фонду Ініціатива сприяння безпеці України (USAI).
  • Зброї ще не має навіть на озброєнні Сполучених Штатів.

США погодили передачу українським воїнам далекобійних ракет, які здатні вражати цілі вглибині окупованих територій та навіть за межами адміністративних кордонів України. Так, при різних варіантах розміщення у зоні доступу опиняться всі об’єкти ворога у Донецькій та Луганській областях, а також Перекопський перешийок, Джанкой або навіть російські Ростов та Енгельс.

Заборона розповідає про боєприпаси та їхню далекобійність.


GLSDB: Пентагон підтвердив передачу ЗСУ

Видання Politico ще ввечері 30 січня повідомило, що вже 31 січня Україні можуть передати довгоочікувані високоточні боєприпаси GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb).

З посиланням на власні джерела заявили, що Пентагон успішно протестував новий високоточний боєприпас дальньої дії і він прибуває на поле бою. 

«Україна отримає свою першу партію наземних бомб малого діаметру, абсолютно нову зброю великої дальності, виготовлену компанією Boeing, якої навіть у США немає на озброєнні, стверджують чотири особи, яким надали анонімність для обговорення питання перед оголошенням», — йшлося у повідомленні.

Читати більше новин в Telegram

Згодом інформацію про передачу боєприпасів підтвердили у Пентагоні. 

«Як було визнано минулого року, ми надамо Україні GLSDB в рамках наших зусиль з надання допомоги у сфері безпеки. Однак з міркувань безпеки нашої діяльності ми не можемо підтвердити конкретні терміни», — заявив речник Міноборони США Пет Райдер.

Зброю передають у межах Ініціативи сприяння безпеці України (USAI). Вона передбачає надання коштів у межах раніше ухваленого Конгресом фінансування на виробництво озброєння для ЗСУ.

Про ймовірну передачу ЗСУ GLSDB вперше заговорили ще в листопаді 2022 року. Тоді Міноборони США обдумувало пропозицію з Boeing передати Україні озброєння, якого немає в арсеналі американського війська. Вже 3 лютого пакета оборонної допомоги на $2.175 млрд Штати офіційно оголосили про передачу, але без оголошення строків передачі.

Зазначимо, що у листопаді 2022 року одна із найбільших у світі оборонних та аерокосмічних корпорацій Boeing, яка і виробляє GLSDB, запросила в Пентагону дозвіл на виробництво систем для ЗСУ. Тоді передбачалося, що вони можуть бути виготовлені вже до весни 2023 року. затримки з поставками, ймовірно, спричинили тестування снарядів.

Ground Launched Small Diameter Bomb: характеристики

GLSDB — малогабаритні високоточні боєприпаси, які були спільно розроблені компаніями Boeing і SAAB у 2019 році, пише Мілітарний.

Снаряд складається з керованої авіаційної бомби малого діаметра GBU-39 (SDB) та ракетного двигуна M26. Для запуску використовуються реактивні системи залпового вогню M270 та HIMARS. Вони фактично є різними модифікаціями однієї зброї й активно використовуються українськими захисниками.

На GLSDB встановлена глобальна система позиціювання (GPS) та інтегральна навігаційна система, що дозволяють донаводити ракету на ціль вже після запуску. 

Дальність польоту забезпечує двигун та крила бомби, які розкладаються у повітрі. Вона, за різними даними, становить від 150 до 160 кілометрів. Для порівняння, ракети ATACMS, які є найдалекобільнішою версією снарядів для HIMARS, мають дальність до 300 кілометрів. Їх США поки не погоджуються надсилати Україні. 

Ростов, Крим, Єйськ: куди дістануть GLSDB

GLSDB не такі далекобійні як ATACMS, але здатні досягти кількох головних стратегічно важливих регіонів на окупованих територіях та за межами України, які РФ використовує для артилерійських та ракетних ударів, а також у якості військових хабів. 

Аналітик Деф Мон змоделював зону ураження снарядів у двох випадках розміщення РСЗВ. Приміром, якщо реактивні системи поставити приблизно за 10-20 км від лінії фронту у центральній її частині, то у зоні доступі для снарядів будуть всі цілі на окупованих територіях України аж до адміністративних кордонів, крім Криму. На території півострова він захопить територію від Перекопського перешийка — єдине сухопутне сполучення з материковою частиною країни — до Джанкоя, яке РФ перетворили на одну з найбільших військових баз.

Куди дістають GLSDB. Червона лінія — лінія фронту, чорна — 70 км від фронту, фіолетова — 125 км, синя — 140 кілометрів. Інфографіка: DefMon3/Twitter

Якщо РСЗВ розмістити безпосередньо на лінії фронту, у зоні доступу ракет опиниться авіабаза Енгельс, яка до грудня 2022 року була основною базою для стратегічних бомбардувальників РФ (низку передислокували після серії ударів БПЛА), а також частина Ростовської області.

Куди дістають GLSDB. Червона лінія — лінія фронту, рожевий сектор 00 зона дії стандартних снарядів до HIMARS, оранжева лінія — зона дії — GLSDB. Інфографіка: DefMon3/Twitter

«Велика дальність плануючої бомби GLSDB може дозволити Україні вразити цілі, які були поза досяжністю, і допомогти їй продовжувати контратаки, заважаючи Росії ще більше в тилу», — резюмували у Reuters.

Раніше Заборона розповідала про найбільш сучасні боєприпаси натівського зразка Vulcano та Excalibur, які використовують ЗСУ. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій