Читаєте зараз
Їздив «на килим» до Лукашенка та виступав на прокремлівському каналі: чим запам’ятався Євгеній Шевченко, якого виключили зі «Слуги народу»

Їздив «на килим» до Лукашенка та виступав на прокремлівському каналі: чим запам’ятався Євгеній Шевченко, якого виключили зі «Слуги народу»

Polina Vernyhor
Їздив «на килим» до Лукашенка та виступав на прокремлівському каналі: чим запам’ятався Євгеній Шевченко, якого виключили зі «Слуги народу»

24 травня партія «Слуга народу» виключила зі свого складу нардепа Євгенія Шевченка, який неодноразово висловлював симпатію до самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Політик потрапив до Верховної Ради після парламентських виборів у 2019 році — переміг у своєму окрузі в Запоріжжі. Заборона згадує, чим запам’ятався нардеп та в які скандали потрапив за час перебування в парламенті.


Євгеній Шевченко родом із Мелітополя Запорізької області. Після університету працював електриком у колгоспі. Потім очолював компанії Eurocape New Energy, ECE Projektmanagement GmbH, «Агросталь», «Цветмет», був генеральним директором ООО «Агросталью. До Верховної Ради намагався потрапити від 2012 року — тоді він висувався як безпартійний і не пройшов за браком голосів. У 2014 році подався на вибори до парламенту вже від партії «Воля», але також зазнав поразки.

Брав участь у російських токшоу

У жовтні 2019 року, через декілька місяців після того, як Шевченко врешті став нардепом, він з’явився в ефірі токшоу на прокремлівському російському «Першому каналі». Політик коментував ситуацію навколо «формули Штайнмаєра», звинувачуючи «радикальних націоналістів» у підбурюванні негативних відгуків у суспільстві. Водночас нардеп закликав провести перемовини з одним із ватажків терористів «ДНР Денисом Пушиліним, адже «треба якось домовлятися».

Шукати ефір довго не довелося: Євгеній Шевченко сам виклав запис програми у фейсбук та пояснив своє рішення виступати на російському телебаченні:

«Це необхідно було зробити, щоби донести громадянам Російської Федерації пряму позицію українського народу щодо створення та виконання всіх умов для досягнення миру на окупованих територіях», — написав Шевченко. Проте незабаром допис видалив. Щоправда, відео все одно збереглося на ютуб-каналі «Першого каналу».

У відповідь на цей виступ на російському ТБ тоді ще нардеп від «Слуги народу» Гео Лерос звинуватив Шевченка у підіграванні Росії: «Позицію на цьому смітнику йому слід викладати від себе — аж ніяк не від українського народу і влади України», — написав Лерос у фейсбуці. Інші колеги у коментарях до допису порівняли його із керівниками проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» Юрієм Бойком та Віктором Медведчуком. Шевченко відкинув звинувачення та заявив, що відстоює інтереси України.

Після цього Шевченко з’явився ще й у відео прокремлівського блогера Анатолія Шарія, де звинувачував колег, які його критикували, у «порохоботстві».

Після цієї ситуації в партії почали обговорювати виключення Шевченка зі своїх списків. Партія «Європейська солідарність» звернулася до Держбюро розслідувань та Служби безпеки України, щоби там оцінили дії нардепа, вбачаючи в його висловлюваннях ознаки держзради. Однак тоді це ні до чого не призвело.

Вітав Лукашенка з перемогою

У серпні 2020 року в Білорусі почалися масові протести проти сфабрикованих президентських виборів, за результатом яких Олександр Лукашенко оголосив себе президентом. Багато хто з українських та світових політиків засуджував диктаторський режим та насильство проти мирних протестувальників з боку силовиків. Але не Євгеній Шевченко. Ще під час підрахунку голосів він привітав Лукашенка з перемогою в фейсбуці та подякував йому за «душевне ставлення до України». Колега по фракції Єлизавета Богуцька написала в коментарях до допису: «Це пиздець, Женя».

Пізніше Шевченко опублікував у фейсбуці ще один допис, в якому заявив, що Білорусь на чолі з Лукашенком — це «стійкий прогнозований розвиток наших економічних відносин, стабільна зовнішня політика тощо». На думку політика, жоден інший президент Білорусі не зможе сприяти врегулюванню ситуації на Сході України. 

Їздив «на килим» до Лукашенка та виступав на прокремлівському каналі: чим запам’ятався Євгеній Шевченко, якого виключили зі «Слуги народу»

Після цього нардеп прийшов в ефір телеканалу «Україна 24» та заявив там, що білоруси протестують, оскільки їм просто нудно та набридла стабільність. 

«З одного боку зрозуміло, що людям, які жили в Білорусі, особливо молоді, приїлася стабільність. Їм хочеться адреналіну, їм нудно. Вони не хочуть платити податки, тому що вони ще молоді, працюють. Але вони забувають, що коли-небудь вони стануть старшими, і хтось повинен буде платити податки, щоби їм платили пенсію», — сказав він.

Згодом Шевченко у дописі в фейсбуці попросив «братів білорусів пробачити гріхи Бацьки (так в Білорусі та світі іноді називають Олександра Лукашенка)».

Грубіянив журналістам

У вересні 2020 року фотокореспондент видання «Букви» Ян Доброносов опублікував у фейсбуці фото Шевченка з засідання Верховної Ради та підписав його «Сфотографуй мене». У коментарі під допис прийшов Шевченко — написав Яну, що той зібрав у себе в друзях порохоботів та сказав наступне: «Доведеться взяти фотоапарат і робити контрудар. Тримайся добре за балкон, від подиву не впади».

Фотокореспондент розцінив цю фразу як погрозу і відповів політику, що той мав би працювати в інтересах людей, навіть якщо вони не симпатизують його політичній силі. У відповідь нардеп заявив, що реакція журналіста на його «тролінг» неадекватна.

Їздив до Білорусі «на килим»

21 грудня Шевченко повідомив у своєму телеграм-каналі, що поїхав до Білорусі. Там він зустрічався зокрема з головою комісії з міжнародних справ Національних зборів Білорусі Андрієм Савіних. У фракції заявили, що не знали про цей візит, адже у цей час нардеп брав відпустку. Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів, що Шевченко кожні три дні підходив до нього і просив виключити його з партії, на що Арахамія відповідав, що той «буде мучитися до кінця».

Менш ніж за місяць нардеп знову поїхав до Білорусі. Цього разу приводом стали VI Всебілоруські національні збори, на яких виступав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Шевченко відвідав захід разом із лідером Комуністичної партії України Петром Симоненком. Про візит традиційно відзвітував у фейсбуці. У «Слузі народу» прокоментували інцидент, заявивши, що Євгеній Шевченко був там як приватна особа і не представляв ані українську владу, ані партію. «Ми ж не закрили кордони з Білоруссю й українським громадянам можна туди їздити», — заявила заступниця голови фракції Євгенія Кравчук.

У квітні 2021 року наближений до Лукашенка телеграм-канал «Пул першого» опублікував відео з особистої зустрічі Шевченка з самопроголошеним президентом Білорусі. 

«Приємно зустрітися. Виявляється, є в Україні люди, які поважають Білорусь», — сказав Лукашенко під час зустрічі. «Не просто поважають, а люблять і цінують», — відповів Шевченко.

На сайті Лукашенка також з’явилося повідомлення про зустріч. У пресрелізі цитують Шевченка: «Я давно мріяв познайомитися. Дуже приємно». Також нардеп заявив, що 36 відсотків українців хотіли б бачити Лукашенка своїм президентом. Звідки він узяв ці дані — досі невідомо. Обидва учасники зустрічі навішали один одному компліментів та домовилися про «укріплення білорусько-українських відносин». На це Євгенія Кравчук заявила, що Шевченко зустрівся з Лукашенком як «громадянин однієї країни з громадянином іншої країни», однак пообіцяла, що фракція обговорить цю зустріч. За результатами обговорення нардепи почали збирати підписи за виключення Шевченка з партії.

Політика розкритикували білоруські опозиціонери. Член координаційної ради білоруської опозиції Павло Латушко звинуватив Шевченка в продажності: «Кому ви тиснете руку, ви усвідомлюєте? Ви за гроші готові продати все? Права людини, свободу, совість. Що ви ще можете продати, пан депутат? За які гроші? За які інтереси?»

Вітав затримання Протасевича

23 травня білоруський опозиційний журналіст, ексредактор телеграм-каналу NEXTA та редактор телеграм-каналу «Білорусь головного мозку» Роман Протасевич летів з Афін до Вільнюса. Літак компанії Ryanair, де перебував опозиціонер, екстрено посадили під приводом перевірки: надійшло повідомлення про його мінування. Щойно літак сів у Мінську, Протасевича затримали за звинуваченнями в тероризмі та організації масових протестів — йому загрожує ув’язнення.

Євгеній Шевченко не обійшов ситуацію стороною — він репостнув собі у телеграм-канал новину про затримання журналіста та підписав «Оце державність!» Пізніше у фейсбуці він додав: «Ми з Бацькой за народ, за соціальну справедливість, за справжню незалежність без зовнішнього управління». 

Вранці наступного дня фракція «Слуга народу» оголосила про виключення Шевченка зі своїх списків. Про те, що сам нардеп цього прагнув, він казав неодноразово. Також він говорив, що планує створити власну політичну силу. Після виключення з партії одіозний політик дав коментар телеграм-каналу PavlovskyNEWS, в якому заявив, що радий виходу зі «Слуги народу» і планує зібрати ексберкутівців та з їхньою допомогою «боротися проти націоналістів».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій