Викладача Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого (КНУТКіТ) Володимира Талашка звинуватили в сексуальних домаганнях. Редакторка Заборони Марія Педоренко поговорила з ним і з жінками, які пережили харасмент з його боку, та розповідає, що відбувається.
75-річного педагога добре знають за роллю старшого лейтенанта Скворцова у стрічці «В бій ідуть тільки «старики», він має звання народного артиста України та викладає у головному акторському виші України вже понад 20 років. 8 серпня 2021 року сценарист Богдан Панкрухін опублікував у Facebook історії про домагання Талашка до абітурієнток і студенток. Мовляв, за роки викладання той побудував цілу схему, яка дозволяла йому безкарно домагатися дівчат.
Інтерв’ю з зіркою
Ірині Сампан було 24. На той момент журналістка сайту 112.ua, вона познайомилася з Володимиром Талашком у 2018-му через спільних друзів і домовилася про інтерв’ю. Каже, що була в приємному шоці — це ж метр українського кіно, зірка «В бій ідуть тільки «старики». Вони зустрілися на каву утрьох: Ірина, Володимир і фотограф. Останній невдовзі поїхав у своїх справах, а Талашко запросив журналістку додому — мовляв, хоче показати архівні фотографії.
«Тоді я подумала, що це буде реально класний матеріал для інтерв’ю», — каже вона. І він дійсно показав їй старі знимки — за чаркою наливки, про яку Ірина пам’ятає тільки, що була дуже міцна. Актор пригадував історії зі знімального майданчика, розповідав про роботу з Леонідом Биковим… Аж раптом почав сипати компліментами.
«Казав, що я красива. Що він ніколи ще не зустрічав такої красивої дівчини. А потім сів на моє крісло, почав гладити мене й обіймати, — пригадує Ірина. — Я тоді тільки одружилася, місяць минув. І я сказала йому, що не можу. За жодних умов. Я ж не маленька дівчинка — розуміла, чого він хоче. Але він наполегливо продовжив, почав совати руки під одяг».
Зрештою дівчина вскочила з крісла та вибігла з квартири, гримнувши дверима.
Інтерв’ю з актором вийшло. «Абсолютно неупереджене», — говорить Ірина. Ані її редактор, ані чоловік, ані батьки, які знали, що дівчина йде на інтерв’ю з народним артистом, не були в курсі того, що сталося у квартирі Володимира Талашка. Журналістка змовчала тоді й мовчала всі наступні роки, поки спогад не загубився десь всередині.
«В мене тільки одне пояснення: тоді я не вважала, що це серйозно. Не знала, який був масштаб [його дій]. Я думала, що сподобалася йому і він просто не стримався, — автоматично виправдовувала його. І, мабуть, тому вирішила, що про це не варто розповідати», – каже вона сьогодні.
Та 9 серпня 2021 року Ірина Сампан вперше заговорила — після того, як заговорили інші.
Гуру мистецтва
«Він мене роздягнув по пояс, а потім почав чіплятися».
«Ми опинилися в спальні, я вже лежала на ліжку, а він мене цілував».
«Він увімкнув диск зі своїми піснями та запросив потанцювати».
«Він поліз цілуватися. Це стало останньою краплею».
Це фрагменти з Facebook-публікації сценариста Богдана Панкрухіна. В пості він наводить монологи двох жінок — Юлії Бірзул та Вікторії Муштей. Обидві свого часу подавалися до КНУТКіТ, обидві отримали від Талашка пропозицію допомоги зі вступом і обидві тепер розповідають, як їм вдалося вирватися після його непроханих залицянь.
Панкрухін зацікавився темою харасменту в українському театральному середовищі кілька місяців тому, коли в соцмережах гучно обговорювали статтю про нині покійного Давида Бабаєва. За життя він, народний і заслужений артист України, викладав у Київській академії естрадного та циркового мистецтва. А вже після смерті став головним героєм п’єси «Бути майстром», у якій педагог зачиняється в кабінеті зі студенткою та примушує її до орального сексу. Авторка п’єси Катерина Пєнькова поклала в основу сюжету особисту драму: історія з майстром повторювалася двічі, а на третій раз їй вдалося дати відсіч і домагання припинилися.
«Я, скоріше за все, пройшов би повз цю тему, якби не був батьком маленької доньки, — пояснював у пості Панкрухін. — Дуже страшно, що одного разу моя донька може зустріти якогось «гуру» мистецтва та її захочуть травмувати лише через те, що вона довірилася не тій людині».
Сценарист через Instagram попросив писати всіх, хто стикався з харасментом в університеті ім. Карпенко-Карого та інших театральних вишах країни. Після цього в його директі замиготіло ім’я Володимира Талашка, відомого радянського актора, який працює педагогом і худкерівником у дикторів-тележурналістів у КНУТКіТ.
Робити все, що каже майстер
У 2009 році Анастасія Вергелес була на першому курсі. Вона приїхала до Києва з Вінниці, мріючи про телевізійну кар’єру. Без проблем вступила до майстерні Талашка, але на контракт. Педагог запевняв, що дівчина може розраховувати на бюджет: головне — добре себе проявляти, а там, може, хтось піде чи з’являться додаткові державні місця.
«Все було незвично й цікаво: репетиції з 8 ранку до 11 ночі, гуртожитки без батьків, — пригадує Анастасія. — Але вже тоді мова йшла про те, щоб на репетиції їздити до Талашка».
Перший рік студенти бували в його квартирі групами по кілька людей. Сьогодні поведінка викладача здається Анастасії неадекватною: він зривався, гримав дверима, кричав про профнепридатність. Однак тоді дівчина списувала це на його авторитет: майстру видніше. Зрештою, вона йому довіряла. А згодом почала сумніватися у собі, замислюватися: може, омріяна кар’єра на ТБ — це не її? Може, вона не дотягує до необхідного рівня професійності?
Оцінки ставали все нижчими, Анастасія почувалася виснаженою. Одного дня Талашко знову запропонував приїхати до нього — але вже не групою студентів, а особисто. «Казав: «Поїхали до мене додому, у вас же там у гуртожитку душ поганий». Але я принципова людина ще з дитинства і ніколи не велась на те, що мені не подобалося. Тож я швиденько це все зупинила і толерантно сказала: «Ні, дякую».
А згодом дівчина почала чути історії про те, що в педагога якісь «незрозумілі стосунки» зі студентками. То хтось раптово отримує роль, хоча не підходить за типажем, то когось переводять на бюджет незрозуміло за які заслуги. До Талашка були питання і в інших студентів його майстерні — Анастасія каже, що група була дружною не стільки через спільні інтереси, скільки через нелюбов до викладача. Тому разом з однокурсниками дівчина зрештою пішла в деканат, принесла зібрані проти Талашка підписи та заяву про зміну майстра. На це студентам сказали таке: «Ви не перші й не останні, хто приходить із такими заявами. Ми розуміємо, про що ви говорите, але просто знайте: це неможливо, бо у вашого майстра є «криша», і вам від цього буде тільки гірше».
Довго в майстерні Талашка дівчина не протрималася. Пішла після другого курсу, вступила наново до іншого викладача телевізійної майстерності — Тараса Денисенка. На першій зустрічі той зреагував на скарги Анастасії фразою: «Срати на педофілів». Однак Талашко ще якийсь час дзвонив дівчині та ходив на її іспити, допоки новий педагог не відказав йому: «Чого ти сюди ходиш? Що ти хочеш тут побачити?»
Нині акторка кіно, Анастасія Вергелес згадує, що останньою краплею для неї під час навчання в Талашка стала розмова з викладачкою його команди. На прохання про пораду щодо постійних запрошень додому жінка відповіла, що заради ролей і кар’єри на телебаченні варто слухатися та робити все, що каже майстер.
«Нічого не було»
У розмові з Забороною Володимир Талашко відкинув усі обвинувачення на свою адресу: «Нічого подібного не було». Втім, він сказав, що дійсно запрошував студентів додому, бо це «учбовий процес».
На нашу пропозицію прокоментувати одну з історій, вказаних у пості Богдана Панкрухіна, Талашко запитав: чому дівчина заговорила тільки зараз?
«Події, про які розказують… Якщо це було, то це було давно. Людина ця давно закінчила інститут, і, якщо не помиляюсь, працює», — каже він.
«Тобто ви зараз кажете, що насправді щось було між вами?» — уточнили ми.
«Нічого не було між нами», — відповів Талашко.
В КНУТКіТ тим часом кажуть, що вперше чують про скарги на адресу Володимира Талашка.
«Ми про цю ситуацію не знали й не знаємо — чи це правда, чи це вигадка цих ображених абітурієнтів», — заявила в коментарі Забороні виконувачка обов’язків ректора Інна Кочарян.
За її словами, в університеті немає визначеного алгоритму дій у випадку звинувачень у харасменті: «Бо в нас ніколи не було таких ситуацій». Однак наразі керівництво вишу збирається проводити внутрішнє розслідування. Для того, щоби запустити цей процес, потрібна хоча б одна офіційна скарга проти Талашка. Подати її може будь-хто — як нинішні студенти, так і абітурієнти чи випускники. Відповідне прохання Кочарян опублікувала і на своїй сторінці у Facebook.
«Ми засуджуємо можливі домагання сексуального характеру — як з боку викладачів, так і з боку абітурієнтів, студентів тощо, — заявила Інна Кочарян. — Нам потрібне офіційне звернення, ми будемо це розслідувати. Якщо вони винні — неважливо, які регалії в них є. Народний [артист] чи перенародний — вони будуть, згідно з чинним законодавством, притягнуті до відповідальності. Це я вам обіцяю».
На історію з Талашком відреагували і в Міністерстві культури та інформаційної політики України.
«Ми негайно ініціюємо службове розслідування. Закликаємо керівництво університету сприяти оперативній та всебічній перевірці усіх наведених випускницями фактів», — говориться у заяві Мінкульту. Там так само чекають на особисті скарги від постраждалих. Зразок звернення на своїй сторінці опублікував Богдан Панкрухін.
Після першого посту сценарист почав отримувати все нові й нові повідомлення з історіями про Володимира Талашка. Одна з них, зокрема, може свідчити про те, що домагання відбуваються й сьогодні.
Заборона й надалі слідкуватиме за розвитком подій навколо звинувачень проти Володимира Талашка. Раніше ми писали про випадки харасменту та сексуального насильства в навчальних закладах України. Тут історія Клементини Квіндт, яка звинуватила викладача у домаганнях і довела це, а тут розповідь про зґвалтування на випускному у Кривому Розі.
Якщо ви стали жертвою сексуальних домагань із боку Володимира Талашка чи викладачів інших українських вишів, пишіть на редакційну адресу contact@zaborona.com.