Читаєте зараз
Україна виграла справу про «скіфське золото». Але не факт, що це вже кінець

Україна виграла справу про «скіфське золото». Але не факт, що це вже кінець

Yevheniia Kostina
Скіфське золото
  • Суд в Амстердамі вирішив, що експонати мають передати до Києва. 
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував рішення суду.
  • Кримські музеї можуть звернутись до суду вищої інстанції.

26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердаму оголосив рішення у справі про «скіфське золото». Йдеться про виставку експонатів з кримських музеїв, яка під час анексії перебувала у Нідерландах. Суд вирішив повернути артефакти до України, а не до окупованого Криму.

Заборона розповідає, як проходили судові процеси та чому це ще не остаточна перемога.


«Скіфське золото» має повернутися до України

Апеляційний суд Амстердаму ухвалив рішення повернути експонати виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» на територію суверенної держави Україна.

За даними Укрінформу, суд опублікував текст рішення, де написано, що експонати мають передати до Державного історичного музею в Києві «до стабілізації ситуації в Криму». Суд мотивував рішення захистом культурної спадщини України. Також там додали, що інтереси України переважають інтереси кримських музеїв.

Втім, незважаючи на цю перемогу, експонати можуть не повернутись одразу до Києва, оскільки позивачі (Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник «Херсонес Таврійський») мають право звернутися до Верховного суду Гааги у Нідерландах.

Читати більше новин в Telegram

Рішення суду прокоментував президент Володимир Зеленський у Twitter.

«Довгоочікувана перемога України в суді Амстердама! «Скіфське золото» повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо «скіфське золото», а потім і Крим», — йдеться у повідомленні.

Скіфське золото: про що взагалі мова

Влітку 2013 року з експонатів київського Музею історичних цінностей, Одеського археологічного музею та ще чотирьох музеїв, розташованих у Криму, зробили виставку «Крим. Золото і таємниці Чорного моря». Виставка висвітлювала давню історію Криму: вона охопила часи з античності до середньовіччя.

В липні 2013 року колекція поїхала у німецький Бонн на виставку, а в лютому 2014 року її перевезли до Амстердаму. Отже під час початку анексії Росією українського Криму вона перебувала в Нідерландах. Й виникло питання: куди повертати предмети через незаконне захоплення Криму окупантами?

Амстердамський музей Алларда Пірсона звернувся до юристів. У серпні 2014 року в музеї заявили, що не можуть повернути виставку ані до Києва, ані до окупованого Криму.

«Передача об’єктів зацікавленій стороні майже однозначно призведе до вимог з іншої сторони, що створює істотні ризики для музею Алларда Пірсона. Музей виконає кваліфіковане судове рішення або угоду між сторонами», — йдеться в офіційній заяві.

У січні 2015 року почався суд за позовом кримських музеїв до амстердамського. Україна як держава виступила третьою стороною, яка вимагала повернути експонати до Києва.

Рішення першої інстанції

Представники музеїв окупованого Криму посилалися на практику, за якою перевага надається правам конкретних музеїв. Також в угоді про організацію виставки було прописано, що експонати мають повернутись до цих музеїв.

Україна наголошувала, що за законом, усі експонати перебувають у власності держави. Також українська сторона посилалась на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, згідно з якою кожна суверенна держава має право вивозити або не вивозити, забороняти відчуження та повертати з експонування будь-які культурні цінності, якщо вважає такі дії незаконними.

Окружний суд Амстердама 14 грудня 2016 року ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» мають бути повернуті до України.  Рішення ухвалене на основі конвенції ЮНЕСКО.

28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників кримських музеїв апеляцію на це рішення суду.

«Ми закликали нідерландське правосуддя не допустити порушення Конвенції ЮНЕСКО 1970 року шляхом передачі культурної спадщини України державі-агресору. Потрібно дивитись реальності в очі. Кримські музеї не були і не є власниками цих експонатів виставки. Єдиним законним власником була і залишається держава Україна», — заявив тодішний заступник міністр закордонних справ Євгеній Єнін, коли справа вже розглядалась у апеляції.

Раніше Заборона розповіла, як Україна програла суд у ЄСПЛ переселенкам з окупованого Криму та ОРДЛО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій